Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Książki rozwijające inteligencję emocjonalną

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które czują, że to jest obszar, nad którym chcieliby w swoim przypadku popracować, mogą okazać się książki zwiększające inteligencję emocjonalną. Tego rodzaju rozwijające książki mają szansę odpowiedzieć na dręczące nas pytania i wyposażyć w potrzebną wiedzę, dzięki której zrozumiemy konkretne mechanizmy, do tej pory będące dla nas zagadką. Rzecz jasna, wiele zależy od tego, jaką tematykę konkretnie dana książka porusza, dlatego dobre, rozwijające książki o inteligencji emocjonalnej warto dopasować do indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Książki rozwijające słownictwo

W przypadku dzieci, które dopiero starają się posiąść podstawową umiejętność, jaką jest mówienie, strzałem w dziesiątkę bywają książki rozwijające mowę, dopasowane do wieku dziecka. Dlaczego? Czytanie tego rodzaju książek w towarzystwie rodzica może mieć pozytywny wpływ na brzdąca i zapoznać malucha z nowymi słowami. Ponadto, czytanie książek ma szansę być dla dziecka przyjemnością, co dodatkowo uprości naukę, a wspólne czytanie z rodzicem pozwala na zacieśnienie rodzinnych więzi.

Rzecz jasna, odpowiednie książki poprawiające elokwencje są interesującą propozycją również dla osób dorosłych, które pragną poszerzyć swoje słownictwo. Umiejętnie dopasowane książki poprawiające słownictwo bywają szczególnie przydatne, jeśli jesteśmy na etapie nauki języka obcego i chcemy wzbogacić nasz słowniczek. 

Książki rozwijające logiczne myślenie

Jakie książki rozwijają umysł? Interesującą propozycją dla brzdąców w różnym wieku mogą być dodatkowo książki rozwijające spostrzegawczość, zawierające pomocne i przede wszystkim, dopasowane do wieku dziecka ćwiczenia. Bardzo często polegają one na przykład na konieczności znalezienia określonej liczby różnic pomiędzy jednym obrazkiem a drugim.

Najlepsze książki rozwijające intelekt często zawierają zagadki logiczne, zmuszające czytelnika do myślenia oraz szukania najlepszych rozwiązań. Książki, które rozwijają umysł dostępne są zarówno w wersjach dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dlatego podstawowe znaczenie ma dopasowanie wybieranej książki do wieku potencjalnego odbiorcy.

Książki, które rozwijają – wybór należy do Ciebie

Wybierając najbardziej rozwijające dla nas książki warto określić, jaki cel nam przyświeca: jaki obszar własnej aktywności umysłowej pragniemy poćwiczyć. Czy chcemy wybrać książki rozwijające mózg w zakresie logicznego myślenia, czy może jednak zależy nam na tym, by ubogacić posiadany zasób słownictwa itp.? 

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane inteligencją człowieka, jego rozwojem i pokrewnymi zagadnieniami może być lektura książek, które przedstawiają sposób działania ludzkiego mózgu lub mechanizmy uczenia się. Nasza wiedza na temat ludzkiego mózgu, mimo że nadal nie jest jeszcze pełna, bardzo szybko się rozwija, dlatego warto uzupełnić posiadane w tym kontekście informacje.

W jaki sposób natomiast mogą nas rozwijać zwyczajne książki, które czytamy po prostu dla przyjemności? Poza tym, że mają szansę pozytywnie wpłynąć na zakres posiadanego słownictwa, bardzo często, rzecz jasna, w zależności od tematyki, zachęcają do myślenia i analizy opisanych zdarzeń, stanów emocjonalnych bohaterów itp., a w konsekwencji niekiedy zmuszają do zajęcia stanowiska w danej kwestii. Ponadto, książki w przypadku których zachowana jest wierność prawdziwym zdarzeniom, na przykład wydarzeniom historycznym, mogą stać się bardzo ciekawym źródłem wiedzy łatwiejszej do przyswojenia. Dodatkowo, czytając książki trzeba skupić swoją uwagę na tekście. 

REASUMUJĄC: czytanie książek dla przyjemności może wywierać pozytywny wpływ na rozwój osób dorosłych oraz dzieci – oczywiście pod warunkiem, że książka zostanie umiejętnie dopasowana do wieku czytelnika. Właśnie dlatego ciekawym rozwiązaniem może być przygotowanie listy, na której umieścisz książki, które każdy powinien przeczytać i konsekwentne czytanie kolejnych punktów. Inną opcją jest wybór książek, które są dedykowane rozwojowi człowieka, na przykład książek zawierających łamigłówki ćwiczące logiczne myślenie. Wybierając tego rodzaju pozycje książkowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obszar, który chcemy rozwijać. 

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 535 494 643
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA