6 maja 2019
Jakie książki rozwijają inteligencję?

Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Książki rozwijające inteligencję emocjonalną

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które czują, że to jest obszar, nad którym chcieliby w swoim przypadku popracować, mogą okazać się książki zwiększające inteligencję emocjonalną. Tego rodzaju rozwijające książki mają szansę odpowiedzieć na dręczące nas pytania i wyposażyć w potrzebną wiedzę, dzięki której zrozumiemy konkretne mechanizmy, do tej pory będące dla nas zagadką. Rzecz jasna, wiele zależy od tego, jaką tematykę konkretnie dana książka porusza, dlatego dobre, rozwijające książki o inteligencji emocjonalnej warto dopasować do indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Książki rozwijające słownictwo

W przypadku dzieci, które dopiero starają się posiąść podstawową umiejętność, jaką jest mówienie, strzałem w dziesiątkę bywają książki rozwijające mowę, dopasowane do wieku dziecka. Dlaczego? Czytanie tego rodzaju książek w towarzystwie rodzica może mieć pozytywny wpływ na brzdąca i zapoznać malucha z nowymi słowami. Ponadto, czytanie książek ma szansę być dla dziecka przyjemnością, co dodatkowo uprości naukę, a wspólne czytanie z rodzicem pozwala na zacieśnienie rodzinnych więzi.
 
Rzecz jasna, odpowiednie książki poprawiające elokwencje są interesującą propozycją również dla osób dorosłych, które pragną poszerzyć swoje słownictwo. Umiejętnie dopasowane książki poprawiające słownictwo bywają szczególnie przydatne, jeśli jesteśmy na etapie nauki języka obcego i chcemy wzbogacić nasz słowniczek. 

Książki rozwijające logiczne myślenie

Jakie książki rozwijają umysł? Interesującą propozycją dla brzdąców w różnym wieku mogą być dodatkowo książki rozwijające spostrzegawczość, zawierające pomocne i przede wszystkim, dopasowane do wieku dziecka ćwiczenia. Bardzo często polegają one na przykład na konieczności znalezienia określonej liczby różnic pomiędzy jednym obrazkiem a drugim.
 
Najlepsze książki rozwijające intelekt często zawierają zagadki logiczne, zmuszające czytelnika do myślenia oraz szukania najlepszych rozwiązań. Książki, które rozwijają umysł dostępne są zarówno w wersjach dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dlatego podstawowe znaczenie ma dopasowanie wybieranej książki do wieku potencjalnego odbiorcy.

Książki, które rozwijają – wybór należy do Ciebie

Wybierając najbardziej rozwijające dla nas książki warto określić, jaki cel nam przyświeca: jaki obszar własnej aktywności umysłowej pragniemy poćwiczyć. Czy chcemy wybrać książki rozwijające mózg w zakresie logicznego myślenia, czy może jednak zależy nam na tym, by ubogacić posiadany zasób słownictwa itp.? 
 
Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane inteligencją człowieka, jego rozwojem i pokrewnymi zagadnieniami może być lektura książek, które przedstawiają sposób działania ludzkiego mózgu lub mechanizmy uczenia się. Nasza wiedza na temat ludzkiego mózgu, mimo że nadal nie jest jeszcze pełna, bardzo szybko się rozwija, dlatego warto uzupełnić posiadane w tym kontekście informacje.
 
W jaki sposób natomiast mogą nas rozwijać zwyczajne książki, które czytamy po prostu dla przyjemności? Poza tym, że mają szansę pozytywnie wpłynąć na zakres posiadanego słownictwa, bardzo często, rzecz jasna, w zależności od tematyki, zachęcają do myślenia i analizy opisanych zdarzeń, stanów emocjonalnych bohaterów itp., a w konsekwencji niekiedy zmuszają do zajęcia stanowiska w danej kwestii. Ponadto, książki w przypadku których zachowana jest wierność prawdziwym zdarzeniom, na przykład wydarzeniom historycznym, mogą stać się bardzo ciekawym źródłem wiedzy łatwiejszej do przyswojenia. Dodatkowo, czytając książki trzeba skupić swoją uwagę na tekście. 
 
REASUMUJĄC: czytanie książek dla przyjemności może wywierać pozytywny wpływ na rozwój osób dorosłych oraz dzieci – oczywiście pod warunkiem, że książka zostanie umiejętnie dopasowana do wieku czytelnika. Właśnie dlatego ciekawym rozwiązaniem może być przygotowanie listy, na której umieścisz książki, które każdy powinien przeczytać i konsekwentne czytanie kolejnych punktów. Inną opcją jest wybór książek, które są dedykowane rozwojowi człowieka, na przykład książek zawierających łamigłówki ćwiczące logiczne myślenie. Wybierając tego rodzaju pozycje książkowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obszar, który chcemy rozwijać. 

Również warte przeczytania

2 grudnia 2020
skupszop

Jaka jest kolejność książek wydanych przez Agnieszkę Krawczyk?

Zastanawiasz się, jaka jest kolejność wydanych książek Agnieszki Krawczyk? W takim razie, czytaj dalej! Podpowiadamy, od czego zacząć swoją przygodę z twórczością tej autorki!   Jeżeli uwielbiasz czytać, na pewno cały czas szukasz czytelniczych inspiracji. Analizujesz, jakie książki powinien przeczytać każdy człowiek, sprawdzasz wydawnicze świeżynki i trzymasz rękę na pulsie literackiego świata? Pomożemy Ci w poszukiwaniu książkowych perełek. W tym artykule zajmiemy się twórczością Agnieszki Krawczyk, która na swoim koncie ma całkiem pokaźną kolekcję napisanych książek. Zdecydowanie warto je poznać, zwłaszcza jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów oraz opowieści o charakterze obyczajowym. To co? Kiedy zaczynasz swoją przygodę z twórczością pisarki? Agnieszka Krawczyk ma wiele do zaproponowania wielbicielom czytania.    Zastanawiasz się, jaka jest kolejność wydanych książek Agnieszki Krawczyk? W takim razie, czytaj dalej! Podpowiadamy, od czego zacząć swoją przygodę z twórczością tej autorki!   Jeżeli uwielbiasz czytać, na pewno cały czas szukasz czytelniczych inspiracji. Analizujesz, jakie książki powinien przeczytać każdy człowiek, sprawdzasz wydawnicze świeżynki i trzymasz rękę na pulsie literackiego świata? Pomożemy Ci w poszukiwaniu książkowych perełek. W tym artykule zajmiemy się twórczością Agnieszki Krawczyk, która na swoim koncie ma całkiem pokaźną kolekcję napisanych książek. Zdecydowanie warto je poznać, zwłaszcza jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów oraz opowieści o charakterze obyczajowym. To co? Kiedy zaczynasz swoją przygodę z twórczością pisarki? Agnieszka Krawczyk ma wiele do zaproponowania wielbicielom czytania. 
PRZECZYTAJ WPIS

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 8 009 592 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie na telefonie z naszej aplikacji

Unikalne promocje dla użytkowników aplikacji mobilnej