Jak zorganizować i z sukcesem prowadzić dyskusyjny klub książki?
Dla tych, którzy lubią nie tylko czytać, ale także o tej lekturze dyskutować, przybliżamy przydatny temat – dyskusyjne kluby książki. Czym są i jak się do nich zapisać? Dla kogo kluby książki online będą trafnym wyborem? Jak założyć własny klub książki? Podpowiadamy!
Czym jest dyskusyjny klub książki?
Klub książki, dyskusyjny klub książki, klub przyjaciół książek, klub czytelnika – takie określenia są używane do nazywania mniej lub bardziej sformalizowanych grup ludzi, którzy regularnie spotykają się, aby rozmawiać o wybranych książkach, autorach, gatunkach literackich lub nowościach wydawniczych. Z reguły członkiem takiego klubu może zostać każda chętna osoba, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki jego działania, dotyczącej na przykład wieku – mogą być one skierowane do dzieci, młodzieży lub osób dorosłych. Kluby książki funkcjonują najczęściej przy bibliotekach publicznych, ale można je znaleźć także przy niektórych księgarniach czy domach kultury. Głównym celem dyskusyjnych klubów książki jest swobodna wymiana poglądów i spostrzeżeń na temat literatury oraz promocja czytelnictwa – nie jest bowiem tajemnicą, ile książek czytają Polacy w ciągu roku.
A może dyskusyjny klub książki online?
W ostatnim czasie wiele aktywności przenosi się do świata wirtualnego. Zmiana ta nie ominęła także klubów czytelnika; niektóre z nich z powodzeniem zaczęły funkcjonować w formie hybrydowej lub w całości internetowej. Rozwiązanie takie ma wiele zalet – przede wszystkim uczestnicy mogą brać udział w spotkaniach bez względu na to, w jakim miejscu się obecnie znajdują (o ile posiada ono stabilny dostęp do internetu). Informacji o klubach książki online warto szukać na forach poświęconych książkom i literaturze. Niektóre z nich działają także dzięki społecznościom utworzonym wokół czytelniczych fanpage’ów na Facebooku. Dodatkową zaletą takich klubów czytelniczych jest to, że ich członkowie mogą pozostawać ze sobą w stałym kontakcie dzięki mediom społecznościowym, nie ograniczając się jedynie do comiesięcznych spotkań.
Jak prowadzić dyskusyjny klub książki
Jeżeli twoi znajomi są zapalonymi czytelnikami, ale nie macie możliwości lub ochoty na dołączenie do żadnego z oficjalnych klubów, możecie stworzyć swój własny klub miłośników książek! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach: na początku ustalcie częstotliwość spotkań, na przykład na pierwszą sobotę miesiąca. Zbyt częste zebrania mogą uniemożliwić wam przeczytanie wyznaczonej książki w całości, zbyt rzadkie grożą zapomnieniem jej treści. Zadbajcie także o to, aby wiek, zainteresowania czytelnicze i poziom wiedzy na temat literatury poszczególnych członków klubu nie znajdowały się na skrajnych biegunach – dzięki temu będziecie czuli się w swoim towarzystwie bezpiecznie i komfortowo. Na każdym spotkaniu jasno komunikujcie, o której książce (lub książkach) będziecie dyskutować przy kolejnej okazji: raz może to być któryś z poczytnych kryminałów, a innym razem najnowsza książka Andrzeja Pilipiuka. Pamiętajcie także, że rozmowy o książkach mają być przede wszystkim dobrą zabawą, dlatego szanujcie swoje – nawet rozbieżne – opinie i pozwalajcie wszystkim chętnym członkom na zabranie głosu.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
21 sierpnia 2020
19 marca 2019
4 maja 2020
19 kwietnia 2019
6 września 2020
3 maja 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.