19 marca 2019
Przeczytałeś już te wszystkie książki? Dlaczego kupujemy więcej niż możemy przeczytać?

Przeczytałeś już te wszystkie książki? Dlaczego kupujemy więcej niż możemy przeczytać?

4 min

Stanąłeś/Stanęłaś przed swoją biblioteczką i przyszło Ci do głowy: „mam za dużo książek” w domu? Może wręcz przeciwnie, jako osoba, która czyta często, jesteś zdania, że nigdy nie ma za dużo książek i ich kupowanie nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu? Dzisiaj spróbujemy rozwinąć sobie nieco temat kupowania książek i wyjaśnimy sobie kilka ciekawych terminów. Gotowi?  

Problem tsundoku: definicja

Czy słyszałaś/słyszałeś kiedykolwiek określenie „tsundoku”? Jak myślisz, co ono oznacza? Tsundoku to termin używany w stosunku do osób, które kupują książki, składują je w swoich domach, ale niestety ich nie czytają. Takie kolekcjonowanie książek może doprowadzić do sytuacji, kiedy w naszej „czytelniczej” kolejce zbierze się całkiem pokaźna liczba lektur. Jeżeli nasza sytuacja jest podobna i kupujemy dużo książek, warto zrobić sobie rachunek sumienia i zanim sięgniemy kupimy nową pozycję do naszej biblioteczki, sprawdzić ile nieprzeczytanych książek już się na niej kłębi. Nadmierne kupowanie książek, nie dostosowawszy tempa zakupów do swoich czytelniczych „mocy przerobowych” może zaowocować tym, że zagracisz dostępną Ci przestrzeń.

Kim jest bibliomaniak?

Czym w takim razie jest bibliomania? Na czym polega problem bibliomanii? Bibliomaniakiem określa się osoby, które gromadzą książki. Miłośnik i kolekcjoner książek często jest w stanie zrobić naprawdę wiele, żeby w jego zbiorach znalazła się poszukiwana pozycja. Wielu z nas pewnie nie raz doświadczyło tego uczucia, prawda?

Kompulsywne kupowanie książek: przyczyny

Skąd bierze się „nałogowe” kupowanie książek? Dlaczego kupujemy więcej, niż w praktyce możemy przeczytać? Powodów może być kilka!

  • Po pierwsze: brak czasu. Niestety, dzisiaj zdecydowana większość osób żyje w ciągłym pędzie – praca, szkoła, obowiązki rodzinne i domowe, to wszystko sprawia, że nasze codzienne życie często bazuje na bardzo napiętym harmonogramie. Zbieracz książek może mieć po prostu cały czas nadzieję na to, że w codziennym pędzie znajdą chwilę na to, by sięgnąć po kolejną lekturę.

  • Po drugie: zamiłowanie do książek. Wędrując po Internecie lub księgarniach, często możemy natknąć się na książki, które przyciągną naszą uwagę piękną okładką lub ciekawym opisem, zachęcającym do czytania i nie zawsze jesteśmy w stanie powstrzymać się od zakupu.

  • Po trzecie: kupowanie książek przez Internet! Zakupy internetowe mają mnóstwo zalet, ale jeśli musimy wybrać się do sklepu po upatrzoną książkę, czasami zdążymy jeszcze przemyśleć to, czy nas zakup na pewno jest uzasadniony, natomiast w przypadku zakupów przez Internet, które możemy zrobić o każdej porze dnia i nocy zaledwie kilka kliknięć dzieli nas od tego, żeby sfinalizować transakcje.

O czym warto pamiętać, zanim kupimy kolejną książkę?

Jeżeli chcemy uniknąć przeciążenia naszej domowej biblioteczki, róbmy rozsądne zakupy. Co to oznacza?

  • Zanim na swojej półce postawisz kolejną lekturę, policz, ile z posiadanych przez Ciebie książek nie zostało jeszcze przeczytanych. Kilka? Kilkanaście? Może w takim razie warto najpierw nadrobić, przynajmniej częściowo, czytelnicze zaległości, a dopiero później uzupełniać biblioteczkę o kolejną lekturę.

  • Zastanów się, czy rzeczywiście Twój budżet wytrzyma kolejny zakup. Jeżeli masz problem, ponieważ wydajesz zbyt dużo pieniędzy na książki możesz:

- pożyczać książki od znajomych, szukać odpowiednich pozycji w bibliotekach publicznych itp.

- kupować książki używane, ponieważ na rynku bardzo często można znaleźć oferty sprzedaży książek, które wprawdzie były czytane, ale wyglądają jak nowe

  • Przeanalizuj, czy dana książka rzeczywiście ma szansę przypaść Ci do gustu. Sprawdź jej recenzję i opinię innych czytelników, nie kieruj się tylko ładną okładką czy przyciągającym uwagę opisem.

REASUMUJĄC:
  • Tsundoku to japońskie określenie na osobę, która kupuje książki, ale ich nie czyta.

  • Bibliomaniakiem jest ktoś, kto gromadzi książki.

  • Kupujemy więcej książek niż możemy przeczytać w wielu powodów, między innymi, braku czasu, dostępności książek w sklepach i w Internecie, zaciekawienia okładką lub opisem itp.


Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji