Nagroda Conrada. Połknij pigułkę wiedzy na temat tego prestiżowego wyróżnienia literackiego!
Nagrody literackie pozwolą Ci odnaleźć się w niesamowitym świecie współczesnych książek, które dzisiaj masz właściwie na wyciągnięcie ręki, nie tylko dzięki wszędobylskim bibliotekom i księgarniom, ale również e-bookom, które kilkoma kliknięciami bez problemu kupisz nie wychodząc z domu. Właśnie dlatego, warto śledzić takie konkursy jak Literacka Nagroda Gdynia czy Nagroda Conrada, żeby trzymać rękę na książkowym pulsie. Jakie książki mogą ubierać się o Nagrodę Literacką Conrada? Kto znalazł się na liście jej laureatów? Jeśli jesteś ciekawa(y), koniecznie czytaj dalej!
Jaka jest geneza Nagrody Conrada?
Nagroda Conrada to prestiżowe, cenione w środowisku wyróżnienie literackie, które po raz pierwszy przyznano w 2015 roku. Zatrzymajmy się na chwilę przy wybitnej postaci literatury, jaka oręduje konkursowi, czyli Josephie Conradzie, którego prawdziwe nazwisko to Korzeniowski. Joseph Conrad to znany na świecie pisarz, który ma na swoim koncie wiele ciekawych, zmuszających do refleksji dzieł. Jedną z najpopularniejszych książek autora jest słynne „Jądro ciemności” – opowiadanie, dla którego tłem jest Wolne Państwo Kongo. Opowiadanie „Jądro ciemności” znajdziesz w zbiorze „Młodość i inne opowiadania”.
Naszym zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje również powieść tego autora – „Nostromo”, której akcje tym razem Joseph Conrad umieścił w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Jeżeli chcesz bliżej zapoznać się z twórczością Josepha Conrada, sięgnij również po powieści „Smuga cienia”, „W zawieszeniu” oraz „Tajny agent”. Wkład Josepha Conrada w europejską literaturę jest bardzo duży, w związku z czym, dzieła autora zdecydowanie warto ustawić w swojej kolejce lektur do przeczytania.
Otrzymanie Nagrody Conrada to nie tylko niewątpliwy prestiż, ale również zastrzyk finansowy – zwycięzca otrzymuje gratyfikację pieniężną. Wręczenie nagrody następuje podczas Festiwalu Conrada, czyli corocznego wydarzenia kulturalnego, podczas którego uczestniczy mogą liczyć na wiele ciekawych wykładów, spotkań itp. Festiwal Conrada odbywa się w Krakowie i jeśli jesteś miłośnikiem czytania, zdecydowanie powinnaś/powinieneś rozważyć swoje uczestnictwo.
Nominacje do Nagrody Conrada
Jaki cel przyświeca Nagrodzie Conrada? Przede wszystkim, promocja twórczości debiutanckiej, której często trudno jest się przebić na rynku i znaleźć wiernych odbiorców. Dzięki Nagrodzie Conrada, debiutujący twórcy mogą dać się pokazać szerszej publiczności. Nominacje do Nagrody Conrada są więc bardzo dużym wsparciem, które może przełożyć się na późniejsze losy pisarskiej kariery danego autora. Zgłoszenia do Nagrody Conrada mogą być proponowane, między innymi, przez wydawnictwa czy osoby zasiadające w kapitule. Ostatecznie, to właśnie kapituła wybiera listę nominowanych utworów. Warto pamiętać, że na zwycięzcę nagrody mogą głosować czytelnicy!
Laureaci Nagrody Conrada
Trudno przecenić zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia, jakim jest Nagroda Conrada. Na liście laureatów znajdują się nazwiska pisarzy, które zdecydowanie warto poznać. Jako pierwsza nagrodę otrzymała Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka”. Utwór w dużej mierze skupia się na jednej z najważniejszych relacji w życiu każdej kobiety, która odbywa się na linii matka – córka. Książka zachęca do myślenia i absolutnie nie pozostawia czytelnika obojętnym, dlatego warto wciągnąć ją na swoją listę „do przeczytania”.
Rok później, w 2016 roku, laur Nagrody Conrada trafił do Żanny Słoniowskiej za „Dom z witrażem”. Ta książka to fascynująca opowieść, którą trzeba poznać. Z kolei Nagroda Conrada za 2017 rok powędrowała do Anny Cieplak za „Ma być czysto”, książkę opowiadającą historię dwójki dorastających dziewcząt.
Podsumowując: Nagroda Conrada to corocznie przyznawane w czasie Festiwalu Conrada wyróżnienie, dzięki którym debiutanci mogą przebić się do szerszego grona odbiorców, dlatego zdecydowanie warto śledzić przyznawane laury. Nagroda ma kilkuletnią tradycję i jest bardzo cenionym uhonorowaniem w świecie literackim, a jej laureaci otrzymują również konkretną gratyfikację finansową.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
22 marca 2021
23 marca 2021
28 kwietnia 2022
23 marca 2021
23 marca 2021
22 marca 2021
24 marca 2021
24 marca 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.