22 marca 2021
Czym jest nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego?

Czym jest nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego?

Ryszard Kapuściński to wybitny polski reportażysta, bardzo dobrze znany również poza granicami naszego kraju. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to jedno z najważniejszych literackich wyróżnień. Za co jest przyznawana? Zapraszamy do lektury!

Komu przyznawana jest nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego?

Otrzymanie nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest możliwe w dwóch kategoriach: za reportaż literacki i jego tłumaczenie na język polski. Z racji ogromnych sukcesów, jakie na polu reportażu odniósł Ryszard Kapuściński nazwanie nagrody jego imieniem nie powinno nikogo dziwić. Reportaże literackie to niesamowite opowieści, które często są źródłem nowych informacji, pozwalają poszerzyć własną wiedzę w konkretnym temacie lub spojrzeć inaczej na omawianą tematykę, dlatego jeśli interesuję Cię ten gatunek, koniecznie sprawdź, kto został nagrodzony nagrodą im. Kapuścińskiego – to doskonały sposób na to, żeby swoją przygodę z reportażem zacząć od najlepszych utworów.

 Laureaci nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Chcesz wiedzieć, komu udało się otrzymać prestiżową nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego? Nagroda Kapuścińskiego w 2019 roku w kategorii reportaż literacki otrzymał Maciej Zaremba Bielawski za reportaż „Dom z dwiema wieżami”. Nagroda im. Kapuścińskiego w 2018 roku, w tej samej kategorii powędrowała do Anny Binkot, autorki reportażu „Sendlerowa. W ukryciu”. Postać Ireny Sendler należy do grona bohaterów okresu II wojny światowej. Kobieta, mimo niebezpieczeństwa, ratowała żydowskie dzieci w czasie nazistowskiej okupacji w Polsce. Książka Anny Bikot to świetna szansa, żeby lepiej poznać losy i działalność Ireny Sendlerowej, dlatego zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Nagroda im. Kapuścińskiego w 2017 roku za reportaż literacki została przyznana reportażowi „Delhi. Stolica ze złota i snu”, którego autorem jest Rana Dasgupta. Dzięki temu reportażowi możesz lepiej poznać Delhi, stolicę Indii, jedno z najbardziej fascynujących miast świata. Czytanie reportaży bywa niesamowitą podróżą w głąb świata, który dotychczas był nam nieznany lub znany tylko pobieżnie, dlatego jeśli dotychczas nie poświęcałaś(eś) dużo czasu temu gatunkowi, koniecznie postaraj się nadrobić zaległości!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 609 902 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji