24 marca 2021
Nagroda Literacka Gdynia – kto może się ubiegać o jej otrzymanie i w jakich kategoriach jest przyznawana?

Nagroda Literacka Gdynia – kto może się ubiegać o jej otrzymanie i w jakich kategoriach jest przyznawana?

Śledzenie przyznawanych w Polsce i na świecie nagród literackich to świetny sposób na to, żeby trzymać rękę na pulsie, jeżeli chodzi o ciekawe książki, które zdecydowanie trzeba przeczytać. Literacka Nagroda Nobla, Nagroda Literacka m. st. Warszawy, The Man Booker Prize for Fiction czy Nagroda im. Janusza A. Zajdla itp. są idealnymi drogowskazami w książkowym świecie. Dzisiaj wyjaśnimy, czym jest Nagroda Literacka Gdynia, od kiedy jest przyznawana, kto może liczyć na otrzymanie tego wyróżnienia i dlaczego warto regularnie sprawdzać listę laureatów. Ciekawa(y)? W takim razie, zapraszamy do lektury!

Jak wygląda program Literackiej Nagrody Gdynia?

Literacka Nagroda Gdynia jest przyznawana co roku za książki, które zostały wypuszczone na rynek w roku poprzednim. Oznacza to, że w przypadku 2021 roku pod uwagę będą brane książki wydane w roku 2020. Wyróżnienie może jednak trafić wyłącznie do nadal żyjących autorów książek napisanych w języku polskim. Należy zaznaczyć, że nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: proza, przekład na język polski, eseistyka oraz poezja. Literacka Nagroda Gdynia może więc być ciekawym narzędziem, ułatwiającym śledzenie rynkowych nowości książkowych, które są zdecydowanie warte uwagi. Nominacje do Literackiej Nagrody Gdynia są wybierane spośród nadesłanych zgłoszeń. Trzeba podkreślić, że sama nagroda jest bardzo prestiżowym i liczącym się w środowisku twórczym wyróżnieniem, dlatego zdecydowanie warto znać listę laureatów.

Dotychczasowi laureaci Literackiej Nagrody Gdynia

Ogłoszenie wyników Literackiej Nagrody Gdynia to zawsze bardzo emocjonujący moment. Wśród dotychczasowych laureatów wyróżnienia, jakim jest Literacka Nagroda Gdynia znalazły się takie nazwiska polskiej literatury, jak: Michał Witkowski, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch czy Andrzej Stasiuk. Wiesław Myśliwski został nagrodzony w kategorii „proza”, za jedną z najbardziej znanych książek swojego autorstwa, czyli słynny „Traktat o łuskaniu fasoli”, który zdecydowanie zachęca czytelnika do refleksji nad własnym losem. Jerzy Plich otrzymał nagrodę za książkę „Wiele demonów”, natomiast Michał Witkowski zdobył laur za „Lubiewo”. 

 

Dodatkowo, kilkukrotnie przyznana została specjalna Nagroda Osobna, która trafiła, między innymi, do Małgorzaty Szejnert za „Wyspę klucz” – niesamowity reportaż opisujący losy próbujących dostać się do Stanów Zjednoczonych emigrantów przyjmowanych na wyspie Ellis. Nagrody przyznawane są w czasie gali Nagrody Literackiej Gdynia, a ich zdobywcy, poza prestiżem zdobycia tego znaczącego wyróżnienia, mogą liczyć także na gratyfikację pieniężną. 

Kto może wysyłać zgłoszenia do Nagrody Literackiej Gdynia?

Zgodnie z regulaminem Literackiej Nagrody Gdynia, zgłoszenie książek może wysłać, między innymi, każda osoba, która jest pełnoletnia. W związku z tym, jeżeli skończyłaś(eś) 18 lat, a chcesz, żeby książka, która zrobiła na Ciebie duże wrażenie miała szansę wystartowania w konkursie, masz możliwość zaproponowania jej kandydatury. Dzięki temu czytelnicy mają realny wpływ na listę autorów mogących otrzymać to prestiżowe wyróżnienie. 

 

Nagrodzie Literackiej Gdynia towarzyszy specjalny festiwal – Miasto Słowa – który zdecydowanie jest nie lada gratką dla wszystkich osób zainteresowanych czytelnictwem oraz szeroko pojętą kulturą. Podczas festiwalu można liczyć na wiele ciekawych, poszerzających horyzonty, wydarzeń kulturalnych i obecność znamienitych osobowości świata literatury. 
 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 346 290 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji