24 marca 2021
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Komu jest przyznawana?

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Komu jest przyznawana?

4 min

Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę na temat nagród literackich? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że dla każdego czytelnika mogą stać się źródłem ciekawych inspiracji w poszukiwaniu interesujących książek. Przykład? Nagroda Nebula czy Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla to świetna propozycja dla wszystkich miłośników fantastyki. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza i kto może ją otrzymać. 

Jaka jest geneza Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza?

Nagroda imienia Gombrowicza to przyznawane od kilku lat wyróżnienie, którego inicjatorem jest Rada Miejska w Radomiu. Witold Gombrowicz, którego imię nosi nagroda, to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, który na swoim koncie ma takie niezapomniane utwory, jak chociażby: „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk” czy „Kosmos”. Warto zaznaczyć, że Witold Gombrowicz był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Urodzony przed I wojną światową pisarz, II wojnę spędził w Argentynie. W jego twórczości wyraźnie widać zainteresowanie wnętrzem człowieka i brak strachu przed zastosowaniem awangardowych rozwiązań literackich. 
 

Właśnie dlatego, jeśli uwielbiasz czytać, a jeszcze nie miałaś(eś) okazji bliżej zapoznać się z utworami autorstwa Gombrowicza, koniecznie nadrób zaległości. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest przyznawana jest specjalne jury, a wyróżnione osoby otrzymują konkretną gratyfikację finansową. Nagroda może powędrować do autorów za książki, które zostały wydane w roku poprzednim, dlatego w roku 2021 do konkursu mogą przystąpić książki z roku 2020. 
 

Nominacje do Nagrody Gombrowicza

Kto może liczyć na nominacje do Nagrody Gombrowicza? Książka, która weźmie udział w konkursie musi być debiutancką książką danego autora, ale w przypadku Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut uważa się nie tylko pierwszą, ale również drugą książkę w języku polskim, która została napisana prozą artystyczną. To znacznie poszerza liczbę osób, które mogą liczyć na przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia. Dotychczas każdego roku wyłanianych było aż pięć ciekawych nominacji.

Laureaci Nagrody Literackiej im. Gombrowicza

Wśród zdobywców Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza znalazł się, między innymi, Marcin Wicha, który laur otrzymał za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Książka składa się z esejów, w których autor mierzy się z relacją, jaka łączyła go z matką. Po jej śmierci jest bowiem zmuszony do posegregowania i zagospodarowania rzeczy, które do niej należały. Bardzo ciekawa książka, w której można znaleźć wiele ponadczasowych elementów.

 

Inną laureatką Nagrody Gombrowicza jest Barbara Sadurska, która została uhonorowana za książkę „Mapa”, składającą się z siedmiu opowiadań. Oryginalna, rozpalająca ciekawość i zachęcająca do myślenia – taka właśnie jest ta książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na to, że jedną z nominowanych do nagrody była Anna Wiśniewska – Grabarczyk, za książkę „Porzeczkowy Josef”. Dlaczego o tym wspominamy? To jedna z tych opowieści, która może zrobić na czytelniku ogromne wrażenie, dlatego wciągnij ją na swoją listę „do przeczytania”. Jej niejednoznaczność oraz duże pole do własnej interpretacji to niekwestionowane zalety książki, która zachęca do głębszej analizy. 
 

 

Śledzenie laureatów Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza to świetny sposób na to, żeby skutecznie wyłuskiwać prawdziwe czytelnicze perełki, dlatego zwracaj uwagę nie tylko na zwycięzców, ale również na nominację.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji