Książka Historyczna Roku. Co to za konkurs?
Nagrody literackie to świetny sposób na to, żeby sprawdzić, które książki zdecydowanie zasługują na uwagę. Nagroda Literacka m. st. Warszawy, Nagroda Literacka Gdynia czy Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla są doskonałymi źródłami książkowych inspiracji. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na czym polega konkurs na Książkę Historyczną Roku i dlaczego warto śledzić jego laureatów i laureatki.
Geneza Książki Historycznej Roku – co musisz wiedzieć na ten temat?
Książka Historyczna Roku to specjalny konkurs literacki, w ramach którego laureatom przyznawane są prestiżowe Nagrody im. Oskara Haleckiego – znanego i cenionego historyka. Oskar Halecki, urodzony pod koniec XIX stulecia, specjalizował się, między innymi, w historii średniowiecza i na swoim koncie miał wiele interesujących publikacji.
Nagrody w ramach konkursu Książka Historyczna Roku wyłaniają ciekawe książki o tematyce historycznej. Każdego roku nagrody są przyznawane w kilku kategoriach, między innymi: „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” czy „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”. O przyznaniu nagrody decyduje specjalne jury, ale w przypadku niektórych kategorii przyznawana jest również nagroda, w kontekście której zwycięzcę wyłania się na podstawie głosowania czytelników.
Książka Historyczna Roku to konkurs, który pomoże Ci wyłuskać najbardziej interesujące książki historyczne, dlatego koniecznie warto sprawdzić, kto w danym roku stał się jego laureatem. Poza specjalną statuetką, zwycięzcy Nagrody im. Oskara Haleckiego otrzymują także gratyfikację finansową. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie Książki Historycznej Roku na oficjalnej stronie www konkursu.
Laureaci Książki Historycznej Roku
Jakie nazwiska znajdziesz wśród laureatów konkursu Książki Historycznej Roku? W 2018 roku jedną z nagród przyznano Witoldowi Bagieńskiemu za książkę „Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945 – 1961, t. 1 – 2”. Książka Bagieńskiego została uhonorowana przez jury w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”. Z kolei czytelnicy w tej samej kategorii wybrali tytuł „Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944 – 1956” Wojciecha Muszyńskiego oraz Mariusza Bechty.
W tej samej kategorii w 2017 roku zdaniem jury wygrała książka „Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe, t. I, t. II” Ryszarda Tomczyka oraz Barbary Patlewicz. Natomiast w głosowaniu czytelników zwyciężyła książka „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II RP (1921 – 1939)” Michała Pszczółkowskiego. Warto zaznaczyć, że organizatorami konkursu, jakim jest Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
27 kwietnia 2022
23 marca 2021
24 marca 2021
24 marca 2021
24 marca 2021
24 marca 2021
22 marca 2021
28 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.