24 marca 2021
Nagroda Literacka m. st. Warszawy: jak została powołana do życia i kto znajduje się w gronie jej laureatów?

Nagroda Literacka m. st. Warszawy: jak została powołana do życia i kto znajduje się w gronie jej laureatów?

2 min

Dlaczego warto śledzić nagrody przyznawane w dziedzinie literatury? Ze względu na ciekawe czytelnicze inspiracje! Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”, Literacka Nagroda Nobla itp. to bardzo ciekawy przewodnik po książkowym świecie. Na zdecydowaną uwagę zasługuje również Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Podpowiadamy, co musisz o niej wiedzieć!

Jaka jest geneza Nagrody Literackiej m. st. Warszawy?

Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy to wyróżnienie z bardzo długą tradycją. Co to oznacza? Po raz pierwszy nagroda została przyznana już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale niestety, późniejsze edycje konkursu przerwały walki związane z wybuchem II wojny światowej i historyczne zawirowania. Zdecydowano jednak o wskrzeszeniu regularnej działalności tego prestiżowego konkursu, w związku z czym, po raz kolejny laury zwycięzców zostały przyznane w 2008 roku i od tego czasu Literacka Nagroda m. st. Warszawy jest corocznym wydarzeniem. 

Nominacje do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Własne propozycje do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy mogą zgłaszać, między innymi, wydawcy oraz czytelnicy, ale ostatecznie nagrody zwycięzcom są przyznawane przez specjalne jury. Nagrodzeni autorzy otrzymują konkretne benefity pieniężne. Każdego roku Nagroda Literacka m. st. Warszawy przyznawana jest w kilku kategoriach, między innymi, „literatura dla dzieci i młodzieży” czy „warszawski twórca”.
 

Laureaci Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Jakie nazwiska znajdziesz wśród zwycięzców Nagrody Literackiej m. st. Warszawy? Do tej grupy zalicza się wielu cenionych polskich twórców, między innymi, Tadeusza Konwickiego, Wiesława Myśliwskiego (polecamy szczególnie jego książkę „Kamień na kamieniu”), Ignacego Karpowicza, Hannę Krall, Jakuba Żulczyka czy Cezarego Harasimowicza. W 2020 roku w kategorii „warszawski twórca” zwyciężył Piotr Wojciechowski, w kategorii „proza” odznaczono Łukasza Orbitowskiego za książkę „Kult”, natomiast laur w kategorii „poezja” trafił do Ewy Lipskiej za Miłość w trybie awaryjnym”. Książka „Wojtek” Wojciecha Mikołuszko” została uhonorowana w kategorii „literatura dziecięca”, a w kategorii, jaką jest „edycja warszawska” zwyciężył Arkadiusz Szaraniec z książką „Warszawa dzika”.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji