Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”. Kogo znajdziesz na liście laureatów i jak powołano ją do życia?
Nagrody literackie to wyróżnienia, które zdecydowanie warto śledzić, jeśli jest się miłośnikiem czytania. Nagroda Conrada, podobnie jak Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” może być doskonałym źródłem informacji dla wszystkich osób zainteresowanych światem książki. Podpowiadamy, czym jest Nagroda Angelus, jaka jest geneza jej powstania oraz kto znalazł się na liście laureatów tego prestiżowego wyróżnienia.
Jaka jest geneza Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”?
Literacka Nagroda Europy Wschodniej „Angelus” to corocznie przyznawane wyróżnienie (w tym również gratyfikacja finansowa), przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, dla autorów pochodzących z konkretnych krajów Europy Środkowej, takich jak, między innymi: Albania, Bułgaria, Węgry, Ukraina, Rumunia, Polska czy Chorwacja. Zgłoszeniom podlegają wyłącznie książki nadal żyjących autorów. Obok Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” dla pisarzy, przyznaje się również nagrodę przeznaczoną dla tłumaczy.
Organizatorem całego konkursu jest Miasto Wrocław. „Angelus” to wyróżnienie, które zdecydowanie warto śledzić, zwłaszcza jeśli jesteś żywo zainteresowana(y) literaturą Europy Wschodniej i chcesz sprawdzić, które książki w szczególności zasługują na Twoją uwagę lub dopiero zaczynasz poznawać twórczość autorów z tego regionu świata. Co więcej, spośród książek, które trafią do finału konkursu „Angelus”, wyłaniana jest jedna, która zdobywa Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.
Nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”
Zgodnie z regulaminem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, propozycje do tej nagrody mogą wysuwać zarówno osoby zasiadające w składzie jury, jak również wydawnictwa. Spośród uprawnionych do zdobycia wyróżnienia propozycji, to jury ostatecznie wybiera książki, które zostają nominowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, a z grupy książek nominowanych typowany jest zwycięzca. Szczegółów na ten temat szukaj w regulaminie konkursu, który znajdziesz na jego oficjalnej stronie internetowej.
Laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”
Wśród laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” znajdują się pisarze pochodzący z różnych krajów. W tym gronie można wyróżnić, między innymi, takie nazwiska, jak: Maciej Płaza, który zdobył nagrodę za książkę „Robinson w Bolechowie” – przykład prozy na najwyższym poziomie czy ukraińska pisarka Oksana Zabużko, uhonorowana za książkę „Muzeum porzuconych sekretów”. Książka przedstawia trzy niesztampowe postacie, jednocześnie pozwalając na lepsze poznanie Ukrainy. W 2019 roku nagroda Angelus powędrowała natomiast do autora „Fizyki smutku”, którym jest Georgi Gospodinow, bułgarski pisarz. „Fizyka smutku” to książka wciągająca, której akcja zaczyna się kilkanaście lat przed wybuchem II wojny światowej. Na tym jednak nie koniec! Autor zabiera nas w podróż po kolejnych wydarzeniach. Książka Gospodinowa zdecydowanie skłania do refleksji i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Książki wszystkich pisarzy, którzy są laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” zdecydowanie zasługują na uwagę.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
24 marca 2021
23 marca 2021
24 marca 2021
28 kwietnia 2022
27 kwietnia 2022
22 marca 2021
24 marca 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.