Literacka nagroda Nobla – jedno z największych wyróżnień dla pisarzy. Co musisz o niej wiedzieć?
Nagrody literackie to jeden ze sposobów na to, żeby uhonorować najbardziej utalentowanych pisarzy, którzy zdecydowanie zasługują na uznanie szerokiej publiczności. Liczba nagród literackich, zarówno międzynarodowych, jak i krajowych jest bardzo duża, ale jedną z najważniejszych jest oczywiście literacka nagroda Nobla. Czym właściwie jest Nobel literacki i którzy z polskich autorów mogą się nim pochwalić? Dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy!
Co to jest literacka nagroda Nobla?
Nagroda Nobla jest przyznawana w różnych kategoriach. Poza literaturą, jest to, między innymi, fizyka oraz chemia czy pokojowa nagroda Nobla, której laureatem został Lech Wałęsa. Fundatorem nagrody Nobla był Alfred Nobel. Ciekawostka: to właśnie Alfred Nobel wynalazł dynamit. Nagroda Nobla jest zdecydowanie jednym z najbardziej prestiżowych i cenionych wyróżnień. Wśród polskich laureatów nagrody Nobla, poza Lechem Wałęsą, znalazła się również Maria Skłodowska-Curie (co ciekawe, Nobla w dziedzinie fizyki po latach dostała również jej córka).
Historia literackiej nagrody Nobla
Nie masz pojęcia, od kiedy przyznawana jest literacka nagroda Nobla? Spieszymy z odpowiedzią! Nagroda Nobla w dziedzinie, jaką jest literatura po raz pierwszy została przyznana w 1901 roku. Literacki Nobel co roku jest przyznawany przez Akademię Szwedzką, ale wbrew pozorom, rzadko dotyczy konkretnego dzieła literackiego. Nobel z literatury najczęściej jest uhonorowaniem konkretnych cech twórczości pisarzy i poetów, które zwróciły uwagę jury. Warto podkreślić, że charakterystyczną cechą nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest fakt, że wyróżnienie przyznaje się bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi laureat. Mimo, że przyznaje je Akademia Szwedzka, laur zwycięzca może otrzymać każdy literat – jego narodowość nie ma żadnego znaczenia. W związku z tym, nagroda Nobla z literatury ma charakter międzynarodowy. Co ciekawe, laureaci nagrody Nobla w dziedzinie literatury otrzymują również konkretną sumę pieniężną.
Lista polskich laureatów literackiej nagrody Nobla
Kim są polscy laureaci literackiej nagrody Nobla? Wiesz już, że Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nobla w kategorii fizyka, natomiast Lech Wałęsa był laureatem pokojowej nagrody Nobla, ale lista polskich noblistów jest o wiele dłuższa. Laureaci literackiej nagrody Nobla z Polski to, podając w kolejności otrzymania tego wyróżnienia: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. Nagroda Nobla w literaturze to ogromny honor, który pozwala autorom na zawsze zapisać się w historii.
Henryk Sienkiewicz to pisarz głównie znany ze swoich powieści pisanych „ku pokrzepieniu serc”. Z racji tego, że nagrodę Nobla Sienkiewicz otrzymał na początku dwudziestego wieku, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, to wyróżnienie miało bardzo duże znaczenie nie tylko dla pisarza, ale również dla polskiej opinii publicznej. Czasami da się słyszeć głosy, że Sienkiewicz otrzymał Nobla za powieść „Quo Vadis”. To nieprawda, chociaż rzeczywiście „Quo Vadis” to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych zagranicą powieści tego pisarza, głównie ze względu na fakt, że dotyka wydarzeń historycznych, które są ważne dla całej Europy.
Władysław Reymont to kolejny Polski pisarz, który zdecydowanie zasługuje na bliższe poznanie. W jego przypadku otrzymanie nagrody Nobla było nierozerwalnie związane z napisaniem „Chłopców” – epopei, która pozwala czytelnikowi wgryźć się w życie wiejskiej społeczności, ze wszystkimi jej radościami i troskami. Jednocześnie powieść ma bardzo duże znaczenie etnograficzne. Dzięki podziałowi na cztery części związane z porami roku: jesień, zimę, wiosnę oraz lato, czytelnik może się dowiedzieć, jak zmieniało się życie i zwyczaje wsi wraz ze zmianami, które zachodziły w otaczającej ludzi przyrodzie, z którą mieszkańcy wsi żyli w nierozerwalnej symbiozie.
Zarówno Czesław Miłosz, jak i Wisława Szymborska zdecydowanie należą do grona najwybitniejszych polskich poetów. Ich twórczość rodzi refleksję, zmusza do stawiania pytań, a czasami po prostu przynosi ukojenie w walce z trudnościami, jakie stają przed każdym człowiekiem. Oboje nie boją się podejmować ważnych i trudnych tematów, a ich wiersze to wyraz prawdziwego poetyckiego kunsztu. Olga Tokarczuk z kolei jest jedną z najbardziej popularnych polskich współczesnych pisarek, której książki są bardzo popularne również poza Polską, czego najlepszym dowodem jest otrzymanie przez Tokarczuk wyróżnienia, jakim jest The Man Booker International Prize. Poza tym, poza nagrodą Nobla, Olga Tokarczuk zdobyła także nagrodę Nike, jedną z najważniejszych polskich naród literackich.
PODSUMUJMY: literacka nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku, wolą fundatora – Alfreda Nobla. Przyznawaniem zwycięstwa zajmuje się Akademia Szwedzka. Na przestrzeni lat tym wyróżnieniem uhonorowano wielu twórców, w tym również piątkę Polaków: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską oraz Olgę Tokarczuk.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
27 kwietnia 2022
23 marca 2021
24 marca 2021
28 kwietnia 2022
24 marca 2021
24 marca 2021
23 marca 2021
24 marca 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.