Jak zrobić książeczkę sensoryczną? To nie musi być trudne!
Dbając o rozwój swojego dziecka nie zawsze musisz sięgać po gotowe zabawki, które są dostępne w sklepach. Ich samodzielne stworzenie może okazać się dla Ciebie świetną zabawą i szansą na rozwinięcie własnej artystycznej pasji. Doskonałym rozwiązaniem są różnego rodzaju książeczki dla dzieci, które z powodzeniem można zrobić własnoręcznie. Wystarczy, że poszukasz tutorialu, jak zrobić książkę z papieru, a na pewno sobie poradzisz z tym zadaniem. Dzisiaj zajmiemy się natomiast książeczkami sensorycznymi, które mają kolosalne znaczenie dla rozwoju dziecka, zwłaszcza w okresie niemowlęcym.
Co to jest książeczka sensoryczna?
Zanim zastanowimy się, jak wykonać książeczkę sensoryczną, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym ona właściwie jest. Książeczka sensoryczna to nic innego, jak książeczka, która oddziałuje na zmysły malucha w ramach różnych obszarów. Książeczki sensoryczne najczęściej skupiają się na tym, żeby dostarczyć dziecku jak najwięcej bodźców dotykowych i wzrokowych. Celem takich książeczek jest wspieranie rozwoju dziecka, dlatego na poszczególnych „stronach” książki zazwyczaj ukrytych jest wiele interesujących atrakcji.
Książeczka sensoryczna krok po kroku: o czym musisz pamiętać przygotowując ją samodzielnie?
Zastanawiasz się, jak zrobić książkę sensoryczną? To wcale nie jest trudne! Pamiętaj, że książka sensoryczna DIY (Do It Yourself), czyli robiona własnoręcznie powinna być przystosowana do potrzeb malucha. Na co warto zwrócić szczególną uwagę planując jej samodzielne wykonanie?
Po pierwsze: zadbaj o kolory. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić książeczkę sensoryczną, nie zapominaj, że dla dziecka bardzo duże znaczenie ma możliwie jak największa liczba różnych kolorów, które będą stymulowały jego wzrok. W związku z tym, postaraj się więc, żeby Twoje książeczki sensoryczne DIY zostały wyposażone w wiele kolorowych elementów.
Po drugie: nie bój się dźwięków. Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak uszyć książeczkę dla dziecka? Połóż nacisk na dźwięki. Książeczka sensoryczna DIY powinna stymulować dziecko dźwiękami, dlatego bardzo przydatne będą elementy, które szeleszczą. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w stronie książeczki lub jednej z jej części specjalnej szeleszczącej folii, która zgniatana lub dotykana wyda charakterystyczny dźwięk.
Po trzecie: postaw na różne faktury materiałów. Jak zrobić książeczkę sensoryczną krok po kroku? Zbierz materiały, które będą różniły się w dotyku. Dziecko, poznając świat, bardzo często bazuje właśnie na zmyśle dotyku, dlatego książeczka powinna gwarantować mu wystarczającą ilość bodźców.
Po czwarte: dopasuj elementy do chwytania. Niezależnie od tego, czy planujesz zrobić książeczki sensoryczne z filcu, czy innego materiału, zatroszcz się o to, żeby książeczka była wyposażona w elementy przeznaczone do chwytania, dzięki którym dziecko będzie mogło ćwiczyć swoją koordynację ruchową. Poza elementami do chwytania, w książeczkach dla starszych szkrabów mogą znaleźć się przeplatanki, sznureczki do wiązania, przesuwania itp.
Po piąte: pamiętaj, że liczy się wiek dziecka! Pamiętaj, to jak zrobić książeczki sensoryczne musi być ściśle uzależnione od wieku dziecka. Co to oznacza? Planując wygląd książeczki weź pod uwagę wymagania dziecka w konkretnym przedziale wiekowym. Zadbaj również o jego bezpieczeństwo – wszystkie elementy książeczki powinny być bardzo dobrze przyszyte, w przeciwnym wypadku będą zagrożeniem, książka nie powinna zawierać niewielkich części, które dziecko mogłoby połknąć itp. Bezpieczeństwo malucha ma priorytetowe znaczenie! W przypadku starszych dzieci możesz zdecydować się na elementy edukacyjne – na przykład uczące dzieci wiązać sznurówki lub odczytywać godziny na zegarze. W planowaniu książeczki sensorycznej wiek dziecka to podstawa.
Książeczka sensoryczna: jak ją uszyć?
Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak zrobić książeczkę z filcu, czy szukasz sposobu na to, jak zrobić książeczkę edukacyjną z innych materiałów, zacznij od zaplanowania pracy. To, jak będą wyglądały poszczególne strony Twojej książeczki możesz rozrysować na kartach papieru, dzięki temu nie zapomnisz o żadnym planowanym elemencie dekoracyjnym. Nie bój się szukania inspiracji – bardzo często wystarczy kilka dodatków, żeby książeczka zyskała całkiem nowy charakter i stałą się ciekawsza. Co więcej, samodzielnie szyte książeczki dla dzieci wcale nie muszą być drogie. Do ich przygotowania możesz wykorzystać chociażby kolorowe sznurówki. Pomocnym rozwiązaniem będą również gotowe szablony do książeczki sensorycznej.
Poszczególne strony zaplanowane? Czas na zgromadzenie niezbędnych materiałów! Jak samemu zrobić książkę dla dziecka, na przykład, książkę sensoryczną z filcu krok po kroku? Zacznij od przygotowania i zszycia ze sobą stron książeczki – to będzie Twoja baza do dalszej pracy. Co dalej? Teraz czas na doszywanie poszczególnych elementów. Jak wspomniano wcześniej – powinny być kolorowe, żeby stymulować wzrok dziecka. Możesz sięgnąć po różne pomysły – materiałowe zwierzątka, baloniki, figury geometryczne, rośliny – ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia i kreatywność. Na tym etapie pracy warto skorzystać z gotowych szablonów do wycięcia wzorów. Tobie zostanie już tylko ich zszycie – pamiętaj, że szew powinien być solidny. Książka musi być bezpieczna dla dziecka, dlatego nie może istnieć ryzyko, że coś się odpruje itp.
Książeczkę możesz zszywać ręcznie lub wykorzystać do tego celu maszynę do szycia – to już zależy od Ciebie. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również wielkość poszczególnych elementów. W przypadku tych najdrobniejszych, maszyna do szycia może nie być dobrym pomysłem. Organizując poszczególne strony tworzonej książeczki pamiętaj o tym, żeby w miarę możliwości zachować umiar. Przesada nie jest wskazana – dziecko nie będzie w stanie skupić się na jednej rzeczy, a jego uwaga może się niepotrzebnie rozpraszać. Jeżeli masz dużo pomysłów i chcesz je przemycić w swojej książeczce, lepiej zrób kilka egzemplarzy i wymieniaj je, jeśli dziecko się znudzi. W przypadku małych dzieci to konieczność, ponieważ często szybko tracą zainteresowanie znanymi rzeczami. Książeczka sensoryczna nie musi mieć klasycznej książkowej formy – możesz zdecydować się również na kształt harmonijki.
PODSUMUJMY: książeczka sensoryczna to świetny sposób na prezent dla dziecka zrobiony własnoręcznie. Taki podarunek jednocześnie pozwoli Ci na zagospodarowanie Twoich artystycznych zdolności. Planując książeczkę musisz mieć na uwadze przede wszystkim wiek dziecka, do którego ona trafi. Dzieci w konkretnych przedziałach wiekowych mają inne potrzeby i zdobywają inne umiejętności, dlatego jest to tak istotne.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
3 maja 2019
25 czerwca 2022
19 marca 2019
21 kwietnia 2022
25 czerwca 2022
22 marca 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.