Jak powinna wyglądać dedykacja w książce? Zasady, których warto się trzymać!
Zastanawiasz się, jak sformułować dedykacje książkowe, by całe przedsięwzięcie miało ręce i nogi? Oczywiście, możesz gorączkowo szukać przykładów dedykacji, tylko pamiętaj, że ostatecznie i tak będziesz musiał(a) coś wymyślić własnymi siłami. Czym warto się kierować? Dedykacja do książki – zasady:
Po pierwsze: dedykacja powinna być dopasowana do charakteru Twojej znajomości z odbiorcą prezentu. Śmieszna dedykacja do książki sprawdzi się w przypadku dobrego znajomego, ale taka sama dedykacja do książki dla nauczyciela może okazać się kiepskim pomysłem.
Po drugie: pamiątkowa dedykacja musi być sformułowana z uwzględnieniem okazji. Inaczej będzie wyglądała dedykacja do książki na ślub, jeżeli książka jest dodatkowym upominkiem dla młodej pary, inna będzie dedykacja do książki dla przyjaciela, na przykład z okazji urodzin, a jeszcze inaczej powinna zostać wpisana dedykacja do książki dla dziecka.
Po trzecie: spróbuj nadać dedykacji osobisty charakter. Dedykacje do książki na prezent nie powinny być zbitką przypadkowych słów i brzmieć mniej więcej tak „ciocia Basia i wujek Krzysiek życzą wszystkiego najlepszego z okazji…”. Ciekawym rozwiązaniem mogą być cytaty na dedykację do książki, ale nie jest to konieczność. Tekst dedykacji do książki można z powodzeniem ułożyć samodzielnie.
Dedykacja do książki dla dziecka od nauczyciela może nawiązywać do przedmiotu, którego dany nauczyciel uczy, charakteru ucznia czy kwestii związanych z edukacją. Dedykacja do książki na urodziny z kolei nie powinna być standardowymi życzeniami, pisząc ją warto nawiązać do wzajemnych relacji lub marzeń drugiej strony. Dedykacje ślubne do książki to o tyle prosta sprawa, że zwykle ich przedmiotem jest miłość i wspólne życie przyszłych małżonków, tutaj nie ma wątpliwości co do tego, czego powinna dotyczyć dedykacja. PAMIĘTAJ: dedykacja dla przyjaciółki lub przyjaciela, dedykacja do książki dla chłopaka, dziewczyny bądź dedykacja do książki dla mamy powinna być przemyślana! Unikaj korzystania z utartych frazesów, cytatów, które słyszałaś(eś) już milion razy itp.
Po czwarte: nie przesadzaj z ilością tekstu. Krótka dedykacja do książki może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż długi elaborat na całą stronę. Zadbaj jednak o to, by była ona wystarczająco treściwa. Unikaj oklepanych truizmów! Jak napisać dedykację do książki? Postaraj się, by jej tekst był oryginalny i dopasowany do sytuacji. Dedykacja do książki dla koleżanki, przyjaciółki itp. może mieć osobisty charakter, jeśli uważasz, że łączą Was stosunki, które na to pozwalają.
REASUMUJĄC:
-
Dedykacja do książki powinna pasować do charakteru Waszej znajomości – zastanów się, na co możesz sobie w tym przypadku pozwolić.
-
Pisząc dedykację weź pod uwagę okazję, z powodu której zamierzasz danej osobie podarować książkę i postaraj się do niej odnieść planując tekst.
-
Zrezygnuj z oklepanych frazesów! Spróbuj wymyślić oryginalną dedykację, która zapadnie w pamięć obdarowywanej osobie.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.