Pierwsze drukowane książki
Co w takim razie z drukiem? Jak w praktyce wyglądała historia książki i druku? Kiedy rzeczywiście została wydrukowana pierwsza książka i w jaki sposób wpłynęło to na książkowe losy świata? Otóż, należy pamiętać, że to właśnie rozwój druku umożliwił upowszechnienie książek. Długie godziny spędzone w skryptorium na ręcznym przepisywaniu książek versus druk na dużą skalę – chyba nie trzeba wyjaśniać co jest łatwiejsze, potrzebuje mniej nakładów pracy i czasu, a więc w konsekwencji będzie tańsze, prawda? Teraz czas na konkrety: kiedy wydrukowano pierwszą książkę? Za najstarszą drukowaną książkę, która przetrwała do czasów współczesnych uważa się „Diamentową Sutrę”, pochodzącą z dziewiątego wieku naszej ery.
Co więcej, warto pamiętać, że wbrew pozorom to wcale nie Jan Gutenberg opracował pierwsze ruchome czcionki. Okazuje się, że w Europie powstały one dopiero w piętnastym wieku, mimo że wcześniej używano ich w Chinach. Gutenberga uznaje się jednak za ojca nowatorskiego druku, między innymi, ze względu na to, jak budował czcionki, a wydrukowanie Biblii przyniosło mu rozpoznawalność. Rozwój druku na przestrzeni kolejnych stuleci doprowadził nas do współczesnej sytuacji, kiedy książki są na wyciągnięcie ręki i wiele osób może sobie bez problemu pozwolić na ich zakup. W związku z tym, upowszechnienie druku i spadek ceny książek zadecydował o tym, że wiedza przestała być zarezerwowana wyłącznie dla wąskiego grona wybrańców, którzy dysponowali wystarczającymi zasobami finansowymi.
REASUMUJĄC: dowiedzieliśmy się, że pierwsze książki na świecie odbiegały w swojej postaci od tego, co współcześnie nazywamy książką. W starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji pisano na zwojach, a następnie zaczęto używać nowej formy określanej mianem kodeksu. Historia książki drukowanej jest długa i pokazuje, jaką drogę musiała przejść ludzkość do momentu, w którym druk jest nie tylko powszechny, ale przede wszystkim – bardzo nowoczesny. Początkiem jest oczywiście historia książki rękopiśmiennej, kiedy posiadanie książek było zarezerwowane dla osób zamożnych. Dzisiaj koszt książki drukowanej w Polsce oscyluje w granicach kilkunastu – kilkudziesięciu złotych, dzięki czemu możemy bez problemu korzystać z wiedzy, jaką książki mogą nam zaproponować.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.