Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak powstała pierwsza książka?

Lubisz czytać książki? Masz swoje ulubione pozycje literackie, które wywarły wpływ na Twoje życie? A czy wiesz, jak w rzeczywistości wyglądała historia i w jakich okolicznościach powstała pierwsza na świecie książka? Dzisiaj spróbujemy sobie uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, jak toczyła się historia powstania książki i druku. Kiedy powstała pierwsza książka drukowana? I dlaczego druk był tak ważny dla upowszechnienia się wiedzy?

Kiedy powstała pierwsza książka?

Pismo towarzyszy człowiekowi od wielu wieków i stanowi jeden z fundamentów rozwoju naszych cywilizacji. Pojawia się więc oczywiste pytanie: w jakim momencie pojawiły się pierwsze książki do czytania? Co miało na to wpływ? Kiedy powstała książka i przede wszystkim: co zmieniło powstanie książki? Zacznijmy od tego, że protoplastą współczesnych książek były rozwiązania stosowane już w starożytności, na przykład w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie. Co więcej – w starożytności działały biblioteki! Bardzo możliwe, że słyszałaś/słyszałeś chociażby o słynnej Bibliotece Aleksandryjskiej. 

Z czasem, zamiast wcześniejszych zwojów, zaczęto wykorzystywać tak zwane kodeksy, które charakteryzowało połączenie wszystkich kartek w miejscu określonego obrzeża. To rozwiązanie jest wykorzystywane również dzisiaj. Idź do swojej biblioteczki, weź książkę i sprawdź, jak jest ona zbudowana, najprawdopodobniej jej kartki są sklejone ze sobą na ich dłuższym brzegu.

Odpowiadając na pytanie, jak powstały książki trzeba pamiętać, że był to proces, a stosowane techniki itp. zmieniały się na przestrzeni wieków. Przykładowo, w średniowieczu w wielu zakonach funkcjonowały specjalne skryptoria, w których wyznaczeni do tego zakonnicy przepisywali księgi. To była żmudna praca, wymagająca bardzo dużego skupienia. Następnie rękopisy były obficie ozdabiane i oprawiane. Iluminacje, czyli wykonywane przez iluminatora motywy zdobnicze, w wielu przypadkach przypominały małe dzieła sztuki i były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Ręczne przepisywanie książek było czasochłonne i wymagało bardzo dużych nakładów pracy, dlatego książki w tamtym okresie były niezwykle kosztowne, co decydowało o tym, że ich posiadanie stanowiło luksus zarezerwowany dla zamożnych osób. Wiedza była więc egalitarna.

Pierwsze drukowane książki

Co w takim razie z drukiem? Jak w praktyce wyglądała historia książki i druku? Kiedy rzeczywiście została wydrukowana pierwsza książka i w jaki sposób wpłynęło to na książkowe losy świata? Otóż, należy pamiętać, że to właśnie rozwój druku umożliwił upowszechnienie książek. Długie godziny spędzone w skryptorium na ręcznym przepisywaniu książek versus druk na dużą skalę – chyba nie trzeba wyjaśniać co jest łatwiejsze, potrzebuje mniej nakładów pracy i czasu, a więc w konsekwencji będzie tańsze, prawda? Teraz czas na konkrety: kiedy wydrukowano pierwszą książkę? Za najstarszą drukowaną książkę, która przetrwała do czasów współczesnych uważa się „Diamentową Sutrę”, pochodzącą z dziewiątego wieku naszej ery. 

Co więcej, warto pamiętać, że wbrew pozorom to wcale nie Jan Gutenberg opracował pierwsze ruchome czcionki. Okazuje się, że w Europie powstały one dopiero w piętnastym wieku, mimo że wcześniej używano ich w Chinach. Gutenberga uznaje się jednak za ojca nowatorskiego druku, między innymi, ze względu na to, jak budował czcionki, a wydrukowanie Biblii przyniosło mu rozpoznawalność. Rozwój druku na przestrzeni kolejnych stuleci doprowadził nas do współczesnej sytuacji, kiedy książki są na wyciągnięcie ręki i wiele osób może sobie bez problemu pozwolić na ich zakup. W związku z tym, upowszechnienie druku i spadek ceny książek zadecydował o tym, że wiedza przestała być zarezerwowana wyłącznie dla wąskiego grona wybrańców, którzy dysponowali wystarczającymi zasobami finansowymi.

REASUMUJĄC: dowiedzieliśmy się, że pierwsze książki na świecie odbiegały w swojej postaci od tego, co współcześnie nazywamy książką. W starożytnym Rzymie i starożytnej Grecji pisano na zwojach, a następnie zaczęto używać nowej formy określanej mianem kodeksu. Historia książki drukowanej jest długa i pokazuje, jaką drogę musiała przejść ludzkość do momentu, w którym druk jest nie tylko powszechny, ale przede wszystkim – bardzo nowoczesny. Początkiem jest oczywiście historia książki rękopiśmiennej, kiedy posiadanie książek było zarezerwowane dla osób zamożnych. Dzisiaj koszt książki drukowanej w Polsce oscyluje w granicach kilkunastu – kilkudziesięciu złotych, dzięki czemu możemy bez problemu korzystać z wiedzy, jaką książki mogą nam zaproponować.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA