29 marca 2019
Jak dużo książek powstaje dziennie?

Jak dużo książek powstaje dziennie?

4 min

Zastanawiasz się, ile w praktyce książek jest obecnie wydawanych na rynku? Interesują Cię konkrety – liczby, tytuły itp.? W takim razie, czytaj dalej! Dzisiaj „na tapetę” weźmiemy rynek wydawniczy w Polsce.

Ile książek wydaje się w Polsce?

Przejdźmy do zasadniczego pytania: jaka jest liczba książek rocznie wydawanych w naszym kraju? Jak twierdzi Biblioteka Narodowa, rok 2017 był wyjątkowo łaskawy dla polskiego rynku wydawniczego – wypuszczonych zostało bowiem aż 36 260 tytułów książek1! To dużo czy mało? Cóż, zawsze mogłoby być lepiej, ponieważ na tle niektórych krajów Europy Zachodniej Polska nadal wypada dość blado, niemniej jednak, jedna wiadomość jest pocieszająca: Biblioteka Narodowa wskazuje, że w 2016 roku było to 2025 tytułów mniej2. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej sięgnij po raport „Ruch Wydawniczy w Liczbach”.

Te książki warto poznać!

Teraz przejdźmy do konkretów: po jakie książki warto sięgnąć? Które pozycje dostępne na polskim rynku mogą Cię zaciekawić?

Jedną z lektur, o której koniecznie należy wspomnieć jest książka Jakuba Żulczyka – „Ślepnąc od świateł”, na kanwie której powstał popularny serial HBO o tym samym tytule. Książka opowiada historię warszawskiego dealera kokainy – wartka akcja, ciekawie zarysowane postacie i trzymająca w napięciu nić wydarzeń: czego chcieć więcej? Jeżeli natomiast lubicie elementy fantastyczne w literaturze, sprawdźcie „Zmorojewo” tego samego autora.

Kochacie opowieści o przedwojennej Warszawie? „Król” Szczepana Twardocha to jedna z tych książek, obok której nie powinniście przejść obojętnie. Znakomicie zarysowany obraz dawnej stolicy Polski oraz niesamowicie plastyczni bohaterowie – to sprawia, że zanurzając się w świat „Króla” możecie się poczuć jakbyście się cofnęli w czasie. Kontynuacje losów Jakuba Szapiry – jednego z bohaterów „Króla” znajdziecie w kolejnej książce Twardocha: „Królestwo”.

Jeżeli z lubością wchodzicie w świat myśli bohaterów ulubionych książek, sięgnijcie po „Madame” Antoniego Libery: historia ucznia i jego młodzieńczego uczucia do nauczycielki francuskiego, tajemniczej kobiety o skomplikowanej historii, porusza i fascynuje. Sprawdź, kim jest tytułowa Madame i czym oczarowała młodego chłopca.

Zaczytujesz się w tajemniczych opowieściach, w których nic nie wygląda tak, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka? Zatoń w świecie wykreowanym przez Katarzynę Zyskowską – jej książka „Historia złych uczynków” to niesamowity krąg połączonych wydarzeń, w którym jedno uruchamia kolejne, a związek Niny i Miłosza okazuje się, być bardziej skomplikowany i zakorzeniony w dalszej przeszłości, niż może Ci się wydawać.

„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk to książka, która wciąga, owija czytelnika i przenosi w świat jej bohaterów. Tajemnicza opowieść nierozerwalnie splata się z polską historią. Każdy bohater dostał swój „czas”, a ich losy krążą wokół jednej wsi, którą jest Prawiek. Ciekawa konstrukcja książki i niewielka domieszka świata fantastycznego to mieszanka, która może Ci uprzyjemnić niejeden wieczór.

PODSUMUJMY:Polski rynek książkowy pełny jest pełen intrygujących, czasem zabawnych, czasem tajemniczych, a czasem trochę strasznych, lecz trzymających w napięciu książek, dzięki którym możemy przenieść się do świata ich bohaterów i zanurzyć w interesującej narracji. Przedstawione pozycje to tylko przedsmak tego, co możecie znaleźć w księgarniach!


1Rekordowe dane z rynku książki. Ruch wydawniczy w liczbach. Tom 65. Książki, https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3467-rekordowe-dane-z-rynku-ksiazki.-ruch-wydawniczy-w-liczbach.-tom-65.-ksiazki.html, 04.02.2019r.

2Rekordowe dane z rynku książki. Ruch wydawniczy w liczbach. Tom 65. Książki, https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3467-rekordowe-dane-z-rynku-ksiazki.-ruch-wydawniczy-w-liczbach.-tom-65.-ksiazki.html, 04.02.2019r.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania