Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jakie książki warto przeczytać? 8 propozycji, na które musisz zwrócić uwagę!

Uwielbiasz czytać? Kochasz dobre, ciekawe książki, które pobudzają wyobraźnię? Zastanawiasz się, jakie książki są warte przeczytania? Zebraliśmy dla Ciebie 8 propozycji, które powinnaś/powinieneś zapisać na swojej liście!

Jakie książki powinien przeczytać każdy człowiek?

Oczywiście, zacznijmy od tego, że książki warte przeczytania to pojęcie, które dla każdego może oznaczać coś innego. Wszystko zależy od naszych personalnych preferencji i potrzeb. Odpowiadając na pytania: co warto przeczytać, trzeba przede wszystkim zacząć od określenia własnych oczekiwań. Mimo wszystko, postaraliśmy się zebrać kilka książek, dbając o różnorodność przygotowanej listy, które mogą skraść Wasze czytelnicze serduszka! Najlepsze książki, które trzeba przeczytać wg Skupszopu to, między innymi:

„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Historia o miłości tytułowego Mistrza i Małgorzaty, która ma szansę przyprawić o dreszcze romantyków, jednocześnie przewija się z opowieścią o Szatanie i jego moskiewskich perypetiach. Jednak, jeśli spodziewasz się horroru, możesz się zdziwić! „Mistrz i Małgorzata” to książka, która niejednokrotnie wywoła uśmiech na Twojej twarzy, głównie za sprawą figlarnego kota Behemota. W Moskwie zjawia się Woland. Kim on jest? Okazuje się, że każdy kto go spotkał, zapamiętał go zupełnie inaczej. Świta Wolanda, tak jak i on sam, wywoła serię zdarzeń, które zadrżą moskiewskim światem, ale ta wielowątkowa fabuła to tylko pretekst do głębszej refleksji nad istotą Dobra i Zła.

Trylogia „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena. Trzy książki autorstwa J. R. R. Tolkiena są propozycją, która przypadnie do gustu wielbicielom precyzyjnie tkanej sieci wydarzeń. Hobbit Frodo podejmuje się trudnego zadania – ma zniszczyć pierścień Mocy, a tym samym położyć kres zagrażającej Śródziemiu działalności Saurona. Czy mu się uda? Kto wesprze go w czasie trudnej wędrówki i jak potoczą się losy bohaterów? Przekonaj się sam(a)! „Władca Pierścieni” to niebanalna opowieść o walce ze złem, która pokazuje, jak ważna jest przyjaźń i solidarność. Chcesz poznać początki Śródziemia? Sięgnij po „Silmarillion”.

„Wielki Gatsby” F. S. Fitzgeralda. Książki godne polecenia to często książki, które opowiadają o uniwersalnych problemach – tak samo jest z „Wielkim Gatsbym” Fitzgeralda. Gatsby to tajemnicza postać: pojawia się znikąd w otoczeniu luksusu, organizując słynne w całej okolicy przyjęcia, na których bawi się lokalna śmietanka towarzyska. Po co? Kim jest ten człowiek? Dowiedz się sam(a)!

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona. Ta pozycja od Stiega Larssona zdecydowanie jest odpowiedzią na pytanie, jakie książki warto przeczytać dla osób, które uwielbiają książki kryminalne naszpikowane tajemnicami, z wartką akcją i zaskakującym zakończeniem. Masz wolny wieczór? Może spędzić go w towarzystwie Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander próbujących rozwikłać tajemnicę sprzed lat?

„Nigdziebądź” Neila Gaimana. Ta książka Neila Gaimana zdecydowanie powinna zostać wrzucona do worka z napisem „książki, które musisz przeczytać”. Dowiedz się, kim są Drzwi (tak, kim!) i jak poukładane życie Richarda zmieniło pojawienie się tajemniczej dziewczyny. Możesz być zaskoczona(y), jakie tajemnice kryje Londyn „Pod”!

„Saga o wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego. To zdecydowanie książki warte polecenia nie tylko miłośnikom fantasy, ale wszystkim, którzy kochają dobrą literaturę. Wiedźmin Geralt to postać nietuzinkowa, nie tylko dlatego, że jako wyrzucony poza nawias społeczeństwa staje oko w oko z potworami, zabijając je za pieniądze, ale przede wszystkim ze względu na własne rozterki wewnętrzne i zwyczajną przyzwoitość.

„Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Interesują Cię książki godne przeczytania? Sięgnij po „Ogniem i mieczem”, książkę, w której jest wszystko! Gorące uczucie, któremu na drodze stają przeciwności, wojna i kompania przyjaciół. 

„Król” Szczepana Twardocha. Tę pozycję zdecydowanie można zaliczyć do zaszczytnego grona „dobre książki, warte przeczytania”. Dlaczego? Otworem staje przed Tobą przedwojenna Warszawa i brawurowo opisane losy żydowskiego pięściarza – Jakuba Szapiro. Jeśli po przeczytaniu „Króla” będziesz czuł(a) niedosyt, sięgnij po „Królestwo” i dowiedz się, jak potoczyły się dalsze losy Szapiro. Podpowiemy – nieoczekiwanie!

Oczywiście, lista, na której znajdą się książki warte uwagi może być o wiele dłuższa, to tylko niektóre z propozycji. Ciekawe książki warte przeczytania to nie tylko sposób na to, by w interesujący sposób spędzić czas – klasyki literatury, które trzeba przeczytać często skłaniają nas do głębszej refleksji, niejednokrotnie mając ogromny wpływ na nasze życie. 

Jakie książki warto czytać? Czym są dla Ciebie najlepsze książki wszechczasów? Ostatecznie na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam(a), dlatego namawiamy Cię – stwórz własną listę książek, które trzeba przeczytać, na którą wciągniesz nie tylko interesujące książki, jakie już masz na swoim koncie, ale również najbardziej polecane, wartościowe książki do przeczytania, które dopiero chcesz „wrzucić” na swój czytelniczy ząb. Twoja własna lista książek, które warto przeczytać? Czemu nie!

Potrzebne Ci coś ciekawego do czytania? Ciekawią Cię powieści, które warto przeczytać? Zastanawiasz się, jakie wartościowe książki dla dorosłych ustawić w swojej kolejce „do przeczytania”? Interesują Cię książki – nowości warte przeczytania? Jeżeli jesteś wielbicielem kryminałów, zerknij na „Cymanowski Młyn” oraz „Żmijowisko”, z kolei, jeżeli Twoim celem są książki fantastyczne, jakie warto przeczytać, koniecznie sprawdź cykl demoniczny autorstwa Petera V. Bretta. 

ZAPAMIĘTAJ!

To Ty decydujesz o tym, które książki koniecznie trzeba przeczytać w Twoim przypadku! Dobra książka do przeczytania powinna być odzwierciedleniem Twoich preferencji i potrzeb, chociaż warto umieścić najbardziej wartościowe książki na liście lektur, które w przyszłości chcesz przeczytać, nawet jeśli nie do końca jesteś fanem danego gatunku literackiego. Dlaczego? Taka książka może sprawić, że zmienisz zdanie.

Obowiązkowe książki do przeczytania? Możesz samodzielnie stworzyć taką listę i później spróbować konsekwentnie ją realizować. Interesujące książki dla dorosłych mogą stać się źródłem niesamowitych inspiracji. Co więcej, najlepsze książki warte przeczytania, klasyka literatury itp. to często pozycje, które zmuszają nas do głębszej refleksji. 

Równiez warte przeczytania

17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
ile-zarabia-pisarz-i-od-czego-to-zalezy
Ile zarabia pisarz i od czego to zależy?

Chcesz być pisarzem? Sen z powiek spędza Ci nie tylko pytanie, jak rozpocząć pisanie książki, ale również – ile można na tym zarobić? Zastanawiasz się, czy z pisania „da się wyżyć”? Chcesz wiedzieć, jak wyglądają zarobki pisarzy? Niestety, odpowiedź na pytanie ile zarabiają pisarze nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko, spróbujemy sobie dzisiaj rzucić nieco więcej światła na tę kwestię.

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-wyslac-ksiazke-poczta
Jak wysłać książkę pocztą?

Chcesz zrobić komuś drobny prezent i wysłać mu książkę, o której marzy już od dawna? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz to zrobić pocztą i w praktyce: jak najtaniej wysłać książkę? Postaramy się przyjść Ci z pomocą!

Przeczytaj wpis
13 maja 2019
jak-znalezc-wydawce-ksiazki
Jak znaleźć wydawcę książki?

Napisałaś/Napisałeś książkę do szuflady i teraz zastanawiasz się, jak wygląda proces wydawniczy? Może dopiero jesteś na etapie pisania lub masz w głowie pomysł, który chciałabyś/chciałbyś zrealizować, ale nie wiesz, czy w ogóle znajdzie się ktoś, kto to wyda? Jak wysłać swoją książkę do wydawnictwa i jak znaleźć wydawcę? Gdzie w ogóle wysłać książkę? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
10 maja 2019
ksiazki-mlodziezowe-ktore-warto-przeczytac
Książki młodzieżowe, które warto przeczytać!

Jesteś młodym człowiekiem, który szuka inspirujących lektur? Może chcesz podsunąć swojemu dziecku wartościową, ciekawą książkę? Zastanawiasz się, jakie pozycje można wrzucić na listę „książki, które powinien przeczytać każdy nastolatek”? Postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie!

Ciekawe książki dla młodzieży to świetny pomysł na drobny prezent i sposób na to, by rozbudzić w nich czytelniczą pasję. Wybierając odpowiednie książki młodzieżowe na uwadze warto mieć dwa czynniki: wiek (książka musi być dopasowana do wieku odbiorcy) oraz zainteresowania młodego czytelnika, któremu chcemy pomóc w wybraniu odpowiedniej pozycji. 

Jakie książki dla nastolatków zasługują na szczególną uwagę? Które pozycje można z powodzeniem wciągnąć na listę „fajne książki dla młodzieży”?

Seria o Harrym Potterze autorstwa J. K. K. Rowling. Możliwe, że nie będziemy tutaj oryginalni, książki o losach młodego czarodzieja Harrego Pottera zapewne regularnie pojawiają się w podobnych rankingach, ale to kolejny dowód na to, że nie dzieje się tak bez powodu. Zdecydowanie można je zaliczyć do grona – najciekawsze książki dla młodzieży. Opowieść o Harrym Potterze, chłopcu, który nagle dowiaduje się, że jest czarodziejem i wyjeżdża do szkoły magii: Hogwartu to słodko-gorzka historia o przyjaźni, stawianiu czoła niebezpieczeństwom i zjednoczeniu w walce z jednym wrogiem.

„Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Te polecane książki dla młodzieży mogą przypaść do gustu młodym miłośnikom fantasy, którzy chcą się zanurzyć w wartkiej akcji i precyzyjnie utkanym magicznym świecie. „Opowieści z Narnii” to cykl aż siedmiu książek, które nakarmią Twoją wyobraźnię.

„Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej. Książka, mimo że liczy sobie już kilkadziesiąt lat, to zdecydowanie ta pozycja, którą trzeba wrzucić do worka z napisem „najlepsze książki dla młodzieży”. Pani Siesicka znakomicie odmalowała burzę uczuć, które targają młodą duszą! Dowiedz się, jak potoczą się losy Mady i Marcina, i co tak naprawdę Marcin ukrywa przed nowopoznaną dziewczyną.

„Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Popularne książki dla młodzieży? Cykl, jakim jest „Jeżycjada” zdecydowanie zasługuje na miejsce na naszej liście! Saga rodzinna opowiadająca losy kolejnych młodych członków rodziny Borejków (ale nie tylko!) jest jak plaster na otarte kolano – przytul się do ciepła ich poznańskiego mieszkania i poznaj Idę, Gabrysię, Nutrię i Pulpecję, a potem również losy ich dzieci.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien. Bilbo Baggins to spokojny Hobbit, którego losy nieoczekiwanie się wywrócą, kiedy do jego domu zapuka kompania krasnoludów mających chytry plan odebrania smokowi Smaugowi dawnej krasnoludzkiej siedziby w Samotnej Górze. Czym im się uda? I co znajdzie Bilbo po drodze? Sięgnij po książkę! „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to zdecydowanie książki dla młodzieży warte przeczytania.

„ Cierpki owoc tarniny” Klementyna Sołonowicz-Olbryska.  Kolejne wartościowe książki dla młodzieży, które warto przeczytać. Dlaczego? Książka Klementyny Sołonowicz-Olbryskiej pokazuje, jak wiele młody człowiek jest w stanie zrobić w pędzie do wiedzy, ukazuje jego pierwsze miłości i młodzieńcze rozterki chłopca, który nie chce przejąć ojcowskiego gospodarstwa. 

Bestsellery książkowe dla młodzieży mogą być sposobem na to, by zachęcić młodych ludzi do głębszego wejścia w świat literatury. Wybierając książki młodzieżowe warte przeczytania można zaproponować młodemu człowiekowi nie tylko ciekawą rozrywkę, ale również spróbować przekazać mu konkretne wartości. Jakie wciągające książki dla młodzieży będą strzałem w dziesiątkę? To zależy! Ciekawe książki do czytania dla młodzieży muszą odpowiadać oczekiwaniom i zainteresowaniom czytelnika. Fajne książki do czytania dla młodzieży mogą być interesującą alternatywą na długie podróże lub wakacyjne wyjazdy.

ZAPAMIĘTAJ!

Dobra książka dla nastolatków to książka, która odpowiada wiekowi dziecka. Zwróć na to uwagę podczas wybierania stosownych lektur.

Wybierając polecane książki dla nastolatków, należy określić zainteresowania młodego człowieka.

Jakie są fajne książki dla młodzieży? Na co warto się zdecydować? Pomocny może okazać się ranking literatury młodzieżowej, będący źródłem przydatnych inspiracji. Ranking najlepszych książek dla młodzieży może wskazać tytuły, o których istnieniu dotąd nie wiedzieliśmy.

Najciekawsze książki dla nastolatków często skłaniają młodego czytelnika do refleksji, wymagając od niego myślenia.

Jakie są ciekawe książki dla młodzieży, które warto przeczytać? Jeżeli zadajesz sobie pytanie: jakie są dobre książki dla młodzieży, z powodzeniem możesz zagłębić się również do młodzieżowej literatury sprzed lat, która została doceniona przez całe pokolenia, jak chociażby „Cierpki owoc tarniny” czy „Zapałka na zakręcie”.

Przeczytaj wpis
8 maja 2019
co-czytac-dzieciom-wybor-odpowiedniej-ksiazki-dla-twojej-pociechy-ma-znaczenie
Co czytać dzieciom? Wybór odpowiedniej książki dla Twojej pociechy ma znaczenie!

Wiesz, że czytanie może mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka, ale zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie lektury? Jakie książki dla dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Które bajki do czytania dzieciom będą najlepsze? Jakie książki dla dzieci warto czytać? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
8 maja 2019
jak-zostac-tlumaczem-ksiazek
Jak zostać tłumaczem książek?

Zawsze marzyłaś/marzyłeś o połączeniu swoich dwóch wielkich pasji: książek i języków obcych? W takim razie może praca, jaką jest tłumaczenie książek będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę? Dzisiaj postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy na temat tego, jak wygląda zawód, którym jest tłumacz książek!

Przeczytaj wpis
6 maja 2019
jakie-ksiazki-rozwijaja-inteligencje
Jakie książki rozwijają inteligencję?

W poprzednich artykułach na naszym blogu często wspominaliśmy o tym, jak duży wpływ na nasz rozwój mogą mieć odpowiednio dobrane książki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją kondycję intelektualną, sięgnij po dedykowane książki rozwijające umysł! Dzisiaj spróbujemy sobie nieco szerzej omówić ich temat.

Przeczytaj wpis
6 maja 2019
jak-stworzyc-bohatera-ksiazki
Jak stworzyć bohatera książki?

Jednym z najważniejszych elementów książki, niezależnie od tego, czy jest to powieść, romans czy kryminał, są jej bohaterowie. Zarówno bohater drugoplanowy, jak i bohater pierwszoplanowy to postacie, które wpływają na nasz odbiór opisywanej historii. Właśnie dlatego, umiejętne kreowanie postaci to podstawa. Jak stworzyć własną postać do książki? Jaki powinien być bohater książki? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj wpis
3 maja 2019
dlaczego-dzieci-powinny-czytac-ksiazki
Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Czytanie książek może stać się jednym z najbardziej magicznych momentów dzieciństwa. Wiele osób ma swojego ulubionego bohatera książek z dzieciństwa lub ukochane bajki, wspominane również w dorosłym życiu z bardzo dużym sentymentem. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jaki może być wpływ bajek na rozwój dziecka? Odpowiedzmy sobie na te pytania!

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA