14 czerwca 2021
Co to jest satyra?

Co to jest satyra?

3 min

Nie wiesz, jak zdefiniować satyrę? Zastanawiasz się, jaki jest jej rodowód i cechy charakterystyczne? W takim razie, czytaj dalej! W tym artykule odpowiemy na pytanie: co to jest satyra i co właściwie ją wyróżnia na tle innych utworów literackich. 

Satyra – definicja gatunku

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że satyra, jako gatunek literacki swoimi korzeniami sięga aż do czasów starożytnych. Rodzaje i gatunki literatury antycznej mają zresztą do dzisiaj ogromny wpływ na obraz współczesnej kultury. To właśnie w starożytności pojawiały się pierwsze satyry – jednym z czołowych twórców tego gatunku literackiego był Horacy. Szczególny wkład w rozwój satyr miał starożytny Rzym. Definicja satyry podkreśla jej użytkowość – satyry miały obnażać i piętnować określone zachowania, postawy, zjawiska itp. poprzez ich ośmieszanie i wyszydzanie. 

Satyra: jakie cechy ją wyróżniają?

Wiesz już, czym jest satyra, ale czy potrafisz wymienić jej cechy charakterystyczne? Istnieje kilka cech wspólnych, które łączą utwory satyryczne.

 

  • Przejaskrawianie, zniekształcanie i wypaczanie omawianej tematyki.
  • Nieskomplikowany, łatwo zrozumiały język.
  • Brak wniosków dotyczących rozwiązania piętnowanych zjawisk/postaw itp.
     

Satyra w literaturze była znana od czasów antycznych, ale to epoka oświecenia sprawiła, że ten gatunek literacki na nowo stał się bardzo popularny. Warto pamiętać, że w zależności od tego, jaka tematyka jest podejmowana przez satyrę, wyróżnia się, między innymi, satyrę obyczajową, polityczną czy filozoficzną. Rodzaje satyr są wyodrębniane również z uwagi na konstrukcję danego utworu.

Satyra: twórcy, których warto znać

gatunku! Poza Horacym, wybitnym przedstawicielu literatury starożytnej, który zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie, literatem często sięgającym satyry był jeden z najwybitniejszych twórców epoki oświecenia – Ignacy Krasicki. Słynnym utworem zawierającym elementy satyryczne są również „Podróże Guliwera”, czyli powieść satyryczna Jonathana Swifta. 

Satyra: przykłady utworów

Szukasz przykładów satyry w literaturze? Jednym z najbardziej znanych utworów reprezentujących ten gatunek jest „Żona modna” autorstwa Ignacego Krasickiego. Autor przedstawia sylwetkę młodej żony, która w swoim życiu skupia się przede wszystkim na podążaniu za najnowszymi modowymi trendami z zagranicy. Jednocześnie jednak Ignacy Krasicki nie pozostawia wolnym od krytyki postaci męża – pana Piotra. Inną popularną satyrą Ignacego Krasickiego jest „Świat zepsuty”.

Jak wygląda współczesna satyra?

Nie masz pojęcia, jaki to rodzaj literacki – satyra? Obecnie coraz częściej w utworach pojawiają się konkretne elementy satyryczne, zamiast satyr, jako oddzielnego gatunku literackiego. Nadal jednak w satyrach poruszane są bardzo podobne tematy – kwestie obyczajowe, religijne czy polityczne. Poza tym, nowoczesną formą satyry jest satyra w formie zabawnych, humorystycznych obrazków. Również współczesny kabaret ma często wiele wspólnego z satyrą literacką. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji