Co to jest powieść poetycka i jakie są jej cechy gatunkowe?
Chcesz wiedzieć, co to jest powieść poetycka i jakie są jej najważniejsze cechy gatunkowe? Czytaj dalej – wyjaśnimy czym charakteryzuje się ten rodzaj powieści!
Powieść poetycka narodziła się w dziewiętnastym wieku, a za jednego z jej prekursorów uważa się Georga Byrona. Na naszym rodzimym podwórku swoje związki z powieścią poetycką miał natomiast Juliusz Słowacki. Jakie są cechy powieści poetyckiej? Co ją definiuję? Podpowiadamy.
Definicja powieści poetyckiej: o czym warto pamiętać?
Zastanawiasz się, czym właściwie jest powieść poetycka? To szczególny rodzaj powieści, który był charakterystyczny dla epoki romantyzmu (okres trwający od końca osiemnastego stulecia, do połowy dziewiętnastego wieku). Powieść poetycka, jak sama nazwa wskazuję, to powieść wierszowana, w której największy nacisk był kładziony na emocje głównego bohatera, co zresztą jest charakterystyczne dla romantyzmu. Generalnie, tworzone wówczas utwory bardzo dużo miejsca poświęcały wewnętrznym przeżyciom i rozterkom głównych postaci.
Jakie są najważniejsze cechy powieści poetyckiej?
Wymieniając główne cechy powieści poetyckiej należy przede wszystkim zaznaczyć, że ten rodzaj powieści może w sobie łączyć elementy charakterystyczne dla różnych gatunków literackich. Co więcej, narrator powieści nie jest narratorem obiektywnym, jak to często ma miejsce w powieściach realistycznych. Wręcz przeciwnie, narracja powieści poetyckiej prowadzona jest z reguły w emocjonalny sposób. Co więcej, fabuła powieści nie musi być uporządkowana chronologicznie. Wręcz przeciwnie, w tym przypadku obowiązuje dowolność i autor może mieszać ramy czasowe przedstawianych wydarzeń. W powieściach poetyckich powszechnie pojawiają się tajemnicze, niezrozumiałe elementy opisywanych historii. Nie wszystko jest powiedziane wprost, niekiedy interpretacja zależy od czytelnika. Jednym z najważniejszych wyznaczników powieści poetyckiej jest również synkretyzm (czyli łączenie) elementów typowych dla liryki i epiki.
W wielu przypadkach historie opisywane w powieściach poetyckich są podawane na talerzu zagadkowości – niewytłumaczalność i baśniowość to popularne wyróżniki tego rodzaju powieści. Chcąc wymienić polskie przykłady powieści poetyckiej nie należy zapominać o „Konradzie Wallenrodzie” autorstwa Adama Mickiewicza – jednego z najwybitniejszych polskich wieszczy. Za przykład powieści poetyckiej może służyć również „Giaur” Georga Byrona.
PODSUMUJMY: powieść poetycka swoimi korzeniami sięga do epoki romantyzmu i wyrosła na gruncie ówczesnego zainteresowania światem zewnętrznym kreowanych bohaterów. W powieści poetyckiej chronologia wydarzeń nie jest koniecznością, a w konstrukcji utworu łączone są elementy liryki i epiki.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
24 lipca 2022
2 grudnia 2020
14 czerwca 2021
12 października 2021
24 lipca 2022
27 kwietnia 2022
6 września 2020
12 października 2021
24 marca 2023
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.