Jaka jest różnica między science fiction a fantasy?
No dobrze…wyjaśniliśmy już sobie, jaka jest definicja powieści science fiction. Wiesz też, na czym polegają najważniejsze cechy specyficznego gatunku, jakim jest science fiction. Czy w takim razie wiesz, czym różni się science fiction od fantasy? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oba gatunki są do siebie bardzo podobne, ale nic bardziej mylnego. Różnica między fantasy a science fiction jest bardzo duża i polega przede wszystkim na tym, że w odróżnieniu od książek science fiction, fantastyka tłem dla historii nie są zdobycze technologiczne człowieka. Ponadto, w książkach fantasy niejednokrotnie możesz spotkać istoty, których istnienie w rzeczywistości nie jest możliwe: jednorożce, elfy, krasnoludki, postacie z panteonu słowiańskich boginek i demonów, wampiry – to tylko przykłady. W trylogii „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena masz cały przekrój podobnych istot: od krasnoludow, po elfy, orków, czarodziei i oczywiście hobbitów. Reasumując:
czym jest literatura fantasy? Literatura fantasy to gatunek literacki pełnymi garściami czerpiący z baśni i legend. Cechą tego gatunku jest przede wszystkim występowanie postaci, miejsc, zdarzeń, które nie mogłyby istnieć w świecie rzeczywistym.
Jakie książki science fiction warto przeczytać? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym gatunkiem literackim koniecznie sięgnij po któreś z dzieł Stanisława Lema, jednego z najbardziej uznanych autorów sci – fi, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. „Solaris”, „Opowieści o pilocie Pirxie” czy „Cyberiada” to pozycje, które koniecznie warto poznać. Inne propozycje? „Futu.re” D. Glukhovskiego, „Echopraksja” Petera Wattsa, „Światło się mroczy”, G. R. R. Martina, „Pułapka Tesli” Andrzeja Ziemiańskiego i „Starość Askolota” Jacka Dukaja są książkami, które zdecydowanie powinny znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”.
PODSUMUJMY: tłem dla literatury science fiction jest przede wszystkim technologia. Ponadto, cechę charakterystyczną książek z tego nurtu literackiego stanowi umieszczenie akcji w rzeczywistości.
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.