26 kwietnia 2019
Książka czy film: co wybrać?

Książka czy film: co wybrać?

4 min

Wiemy o tym, że książki mają bardzo duży wpływ na nasz rozwój: zachęcają do myślenia, w wielu przypadkach zmuszają do refleksji itp. Często zastanawiamy się, co będzie lepsze książka czy ebook, książka tradycyjna czy audiobook, książka czy film. Właśnie tym ostatnim zagadnieniem postaramy się zająć bardziej szczegółowo w dzisiejszym artykule. Książka czy film – argumenty i kontrargumenty: o czym warto pamiętać?

Książka a film: porównanie

Co jest lepsze: książka czy film i dlaczego? Odpowiedź może być tylko jedna: to zależy! Od czego? Po pierwsze, od Twoich indywidualnych preferencji, a po drugie, od tego, czego oczekujesz. Zarówno książki, jak i filmy mają szereg zalet, więc pokuśmy się o krótkie porównanie.

 

Czytanie książek rozwija wyobraźnie – w trakcie lektury możesz sobie wyobrażać wygląd i sposób zachowania poszczególnych bohaterów, Twoja wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach, ponieważ czytanie od Ciebie tego wymaga. Książki nie dają Ci gotowych rozwiązań.

 

Czytanie książek zachęca do myślenia – załóżmy, że dana książka porusza ważną tematykę, w takim przypadku może stać się dla Ciebie preludium do jej dokładniejszego zgłębienia i zmusić Cię do określenia własnego stanowiska lub przemyślenia swoich poglądów. Film vs książka: w tym przypadku należy jednak pamiętać, że filmy również z powodzeniem zmuszają widza do refleksji. Często zresztą film oddziałuje bardzo mocno na widza ze względu na mocne, przemawiające do wyobraźni obrazy. W zależności od tematyki, za pomocą obrazu można przekazać naprawdę wiele.

 

Książki vs filmy: oba rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój słownictwa odbiorcy. Czytając książkę lub oglądając film często można się natknąć na słowa lub sformułowania dotąd nam nieznane. W takich przypadkach warto sprawdzić co one oznaczają. 

 

Co jest ciekawsze: książka czy film? To bardzo indywidualna kwestia, którą możemy ocenić sami. Zarówno książki, jak i filmy mają swoich zwolenników, a często jesteśmy fanami obu form przekazu. Właśnie dlatego, zarówno dobry film, jak i ciekawa książka mogą być doskonałą propozycją na przyjemny wieczór. Książka pozwoli nam podziwiać kunszt literacki autora, natomiast dzięki filmowi możemy oglądać popisy aktorskie aktorów wcielających się w filmowe postacie.

Lepiej czytać książki czy oglądać filmy?

Podstawowe różnice: książka a film – na co warto zwrócić uwagę? Papierową książkę w tradycyjnej formie czytamy w samotności, to chwila tylko dla nas, moment odprężenia, który często jest nam potrzeby w czasie codziennej gonitwy. Film z kolei może być doskonałą formą rozrywki dla większej grupy osób, na przykład podczas wieczoru z przyjaciółmi lub drugą połówką.

 

W książkach autora ogranicza wyłącznie jego wyobraźnia, w przypadku filmów sprawa ma się jednak nieco inaczej – barierą są ograniczenia współczesnej techniki. Trzeba jednak przyznać, że obecnie bardzo często filmy są prawdziwym popisem umiejętności technicznych i efektów specjalnych.

 

Najpierw książka czy film? To zależy od Ciebie! Zdarza się, że to właśnie dobra książka, która przypadła nam do gustu, jest dla nas inspiracją do tego, by obejrzeć film nakręcony na jej podstawie lub odwrotnie: świetny film zachęca nas do przeczytania książki.

 

Czy lepiej przeczytać książkę czy obejrzeć film? A dlaczego nie zrobić tego i tego? Zarówno książka, jak i film potrafią zwrócić uwagę na inne aspekt tej samej historii i przedstawić ją z nieco innej perspektywy, dlatego zarówno książka, jak i film mogą być dla nas ciekawym doświadczeniem.

 

REASUMUJĄC: wybór pomiędzy książką i filmem należy do nas. Oba rozwiązania mają szansę okazać się interesującym i wzbogacającym sposobem spędzania wolnego czasu i ukazać tą samą historię/te same zdarzenia w odmienny sposób, będąc ciekawym doświadczeniem.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 27 077 772 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji