15 marca 2023
Filmy na podstawie książek Cobena

Filmy na podstawie książek Cobena

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych pisarzy książek kryminalnych i thrillerów. Czytelników powieści sensacyjnych oraz fanów jego twórczości z pewnością zaciekawi motyw przyjaźni mężczyzny z Danem Brownem. Autorzy, dzięki łączącym ich zainteresowaniom i wspólnej uczelnianej przeszłości, wzajemnie się bowiem inspirują. Biorąc pod uwagę jakość wydawanych przez nich książek oraz liczbę adaptacji, obaj panowie muszą mieć świetne pomysły. Być może w trakcie kolejnego trzymającego w napięciu kinowego seansu lub binge-watchingu na platformie streamingowej nie zdawałeś sobie sprawy, że właśnie oglądasz filmy na podstawie książki Cobena. Sprawdźmy, które z nich odniosły największy sukces.

Harlan Coben — ekranizacje, od których wszystko się zaczęło

Harlan Coben przyznaje, że swoje powołanie odkrył tuż przez zakończeniem studiów na uniwersytecie w stanie New Jersey, w którym do dziś mieszka wraz z rodziną. Z czasem oprócz pisania książek zaangażował się także w produkcję filmów, zajmując między innymi stanowisko scenarzysty.

Jednym ze szczególnych osiągnięć amerykańskiego pisarza jest fakt, że jako jedyny współczesny twórca zdobył trzy najważniejsze nagrody literackie, dedykowane autorom powieści kryminalnych

  • Anthony Award, której nazwa pochodzi od imienia założyciela organizacji Mystery Writers of America, za thriller pt. “Bez skrupułów”,

  • Barry Award za książkę pt. “Błękitna krew”,

  • Edgar Award, czyli najbardziej prestiżową nagrodę imienia Edgara Allana Poego, za powieść pt. “Bez śladów”.

Powyższe wyróżnienia odzwierciedlają talent autora, którego książki wielokrotnie zajmowały miejsce na listach światowych bestsellerów. Nic więc dziwnego, że po wykreowane przez niego historie sięgnęli twórcy filmowi. Pierwszy film na podstawie książki Cobena powstał już w 2006 roku. Był to francuski thriller, bazujący na powieści pt. “Nie mów nikomu”. Francuzi pokusili się także o dwie inne ekranizacje książek Harlana Cobena: w 2015 i 2017 roku. Były to miniseriale “Jedyna szansa” oraz “Tylko jedno spojrzenie”. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  1. “Nie mów nikomu”. Ten film na podstawie książki Cobena opiera się na opisanej w jego powieści historii napadu na młodego lekarza i jego żonę, która rzekomo ginie od zadanych ran. Z czasem okazuje się jednak, że kobieta mogła przeżyć atak. W roli głównej wystąpił François Cluzet.

  2. “Jedyna szansa” to ekranizacja książki Cobena, opowiadająca historię pozornie podobną do wyżej opisanej fabuły filmu. Tym, co podwaja stawkę w miniserialu, jest walka o życie dziecka. Żona znanego chirurga zostaje zamordowana, a jego córkę przetrzymują porywacze, którzy stawiają lekarzowi warunki niepodlegające negocjacjom. Zarówno widzowie, jak i czytelnicy wstrzymują oddech, zastanawiając się, czy doktor Seidman odzyska swoje dziecko.

  3. “Tylko jedno spojrzenie”. Kiedy mąż Grace (w filmie na podstawie książki Cobena bohaterka nosi imię Eva) zostaje porwany, kobieta odkrywa kolejne niepokojące fakty z jego przeszłości.

Najpopularniejsze seriale na podstawie książek Cobena

Wraz z rosnącym zainteresowaniem widzów serialami kryminalnymi, pojawiła się szansa na realizację szczegółowych ekranizacji najlepszych powieści sensacyjnych. Zaletą seriali jest bowiem ilość czasu ekranowego, którą można poświęcić na rozwój bohaterów i relacji między nimi. Jest to szczególnie ważne w przypadku historii kryminalnych, na których opierają się seriale i filmy na podstawie książek Cobena. Dlatego w 2018 roku przedstawiciele najpopularniejszej platformy streamingowej podpisali kontrakt na zekranizowanie książek Cobena w formie kilkunastu produkcji. Wzrost liczby adaptacji napisanych przez niego kryminałów przypadł tym samym na 2020 rok.

Na popularność seriali na podstawie książek Cobena wpływ wywarł także wybuch pandemii. Zamknięci w swoich domach i tęskniący za kinem widzowie pokochali dostępny na streamingu brytyjski serial pt. “Nieznajomy”, który opowiada historię prawnika, zmuszonego do wszczęcia prywatnego śledztwa. W serialu wystąpili między innymi Richard Armitage, Anthony Head i Paul Kaye. 

Z czasem przyzwyczailiśmy się do domowych seansów. Kiedy wizyty w kinie ponownie stały się możliwe, wielu widzów mimo wszystko pozostało wiernych platformom streamingowym. Dwa spośród dostępnych na nich seriali na podstawie książek Cobena zawdzięczamy polskim twórcom. Sam autor został zaś ich producentem. Są to następujące tytuły:

  1. “W głębi lasu”. Leszek Dawid oraz Bartosz Konopka zaangażowali do udziału w swojej ekranizacji książki Harlana Cobena znanych i lubianych aktorów. W serialu wystąpili między innymi: Agnieszka Grochowska, Arkadiusz Jakubik, Grzegorz Damięcki, Jacek Koman i Cezary Pazura. Oryginalnie historia rozgrywa się w Ameryce, jednak zdjęcia do serialu powstawały na Mazowszu. Niepokojący klimat, uchwycony przez operatorów w Lesie Kabackim, stanowi dodatkową wartość dla widzów. Fabuła adaptacji opiera się na morderstwie, dokonanym podczas letniego obozu w 1994 roku. Dlatego w serialu na podstawie książki Cobena o tym samym tytule widzowie mają do czynienia z dwiema liniami czasowymi. Ekranizacja do tej pory cieszy się dużą popularnością.

  2. “Zachowaj spokój”. W drugim polskim serialu na podstawie książek Cobena wystąpiła Magdalena Boczarska, której partnerował Leszek Lichota. W pozostałe role wcielili się między innymi: Agnieszka Grochowska, Grzegorz Damięcki i Bartłomiej Topa. Historia opowiada o lokalnej społeczności warszawskiego, zamożnego osiedla, której poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane po zaginięciu osiemnastolatka. Sprawę próbują rozwikłać nie tylko zaniepokojeni rodzice, ale także młodzi dorośli. Harlan Coben doskonale oddał w tej opowieści emocje bohaterów, uwzględniając wiek i przeżycia każdego z nich.

Inne seriale na podstawie książek Cobena to:

  • “Safe”, którego scenarzystą został sam autor,

  • “Niewinny” w reżyserii Oriola Paulo,

  • “Zostań przy mnie” z udziałem Richarda Armitage,

  • “Bez pożegnania”, czyli adaptacja produkcji francuskiej.

W promocję seriali i filmów na podstawie książek Cobena osobiście angażuje się sam autor. W tym celu udzielił on wielu wywiadów, między innymi dla polskiej prasy. Fakt ten z pewnością zachęci fanów jego twórczości do zainteresowania się wymienionymi ekranizacjami. Tym bardziej, że większość z nich możemy obejrzeć, nie wychodząc z domu.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 663 075 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji