Książki grozy ranking. Nasze propozycje sprawią, że dostaniesz gęsiej skórki!
Chociaż słowo horror kojarzymy obecnie głównie z kinem, większość klasycznych filmów grozy to adaptacje najstraszniejszych książek. Inspirację dla ich twórców stanowiły niekiedy prawdziwe wydarzenia, co sprawia, że w trakcie seansu lub lektury czujemy się jeszcze bardziej nieswojo. Najlepsze książki horrory nie mają jednak na celu jedynie nas przestraszyć. Dobra opowieść grozy to najczęściej po prostu świetna literatura. Dlatego posiada ona elementy takie jak starannie przemyślana i ciekawa fabuła, która stanowi główną oś wydarzeń. Fikcyjni bohaterowie i ich poczynania wywołują w nas z kolei wiele emocji i uczuć: od współczucia i sympatii po odrazę i przerażenie. Sprawdź książki horrory ranking, który przygotowaliśmy i dowiedz się, po jakie tytuły warto sięgnąć. A także: którym bohaterom warto kibicować, a od których lepiej trzymać się z daleka?
Najlepsi pisarze grozy
Nawet jeśli nie miałeś dotąd styczności z wieloma horrorami, z pewnością słyszałeś o Stephenie Kingu. Niezmiennie zajmuje on pierwsze miejsce na listach najlepszych pisarzy horrorów. Podium zapewnia mu połączenie talentu, popularności i bogatego dorobku literackiego, do którego jeszcze powrócimy. Najlepsze książki horrory są jednak dziełem również innych autorów. Czy znasz ich wszystkich?
Ten XIX-wieczny pisarz stał się inspiracją dla szerokiego grona swoich literackich następców. To właśnie on wprowadził bowiem do świata książki wiele elementów po raz pierwszy. Zawdzięczamy mu słynnych literackich detektywów i surrealistyczne wątki, podejmowane w prozie. Był również prekursorem dokonywania psychoanalizy książkowych bohaterów. Co więcej, jako jeden z pierwszych pisarzy postanowił utrzymywać się właśnie z tego, w czym czuł się najlepiej: z pisania powieści fantastycznych, kryminalnych i horrorów. Jednymi z najlepszych książek horrorów, które stworzył, są “Przygody Artura Gordona Pyma”. Zawdzięczamy mu jednak także nowele kryminalne (“Zabójstwo przy Rue Morgue”) oraz wiersze (“Sen we śnie”, “Gwiazda wieczorna”). Wymienione tytuły stanowiły inspirację dla późniejszych twórców wielu fantastycznych dzieł.
-
Mary Shelley
Być może nie kojarzysz tego nazwiska, za to z pewnością słyszałeś o jednej z najlepszych książek horrorów pt.: “Frankenstein”. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, ta historia powstała już na początku XIX wieku. Do tej pory doczekała się licznych adaptacji, a tytułowy bohater wystąpił gościnnie w wielu filmach pełnometrażowych i kreskówkach. Chęć odwzorowania jego wyglądu jest także częstym pomysłem na cosplay lub strój na dziecięcy bal przebierańców. Wolimy jednak uprzedzić: lepiej, aby twoje dziecko jeszcze przez kilka lat nie poznało oryginału, który jest jedną z najstraszniejszych książek, jakie znamy.
-
Howard Phillips Lovecraft
Lovecraft zasłynął jako twórca fantastyki naukowej i jednego z podgatunków horroru, nazwanego na cześć jego nazwiska horrorem lovecraftowskim. Ten styl literacki charakteryzuje głęboka analiza psychologiczna postaci i chęć wywołania silnych emocji w odbiorcach. Autor tworzył swoje najstraszniejsze książki w oparciu o konwencję kosmicznego horroru, który w jego mniemaniu oznaczał irracjonalne historie i fantastyczne, często przerażające, motywy.
Jego nazwisko upamiętniono, tworząc nazwę nagrody literackiej, przyznawanej najlepszym książkom horrorom (ang. Bram Stoker Award). Nie stało się tak bez przyczyny; Stoker jest twórcą mrożącej krew w żyłach opowieści o Drakuli, wampirze z Transylwanii. Jego dzieło należy do tzw. literatury gotyckiej, której szczyt popularności wyznacza się na koniec XIX wieku. Powieść “Drakula”, która do tej pory jest jedną z najlepszych książek horrorów, szybko osiągnęła ogromne zainteresowanie i zyski ze sprzedaży. Według oryginalnej historii, Drakula jest brutalnym wampirem, na którego poluje między innymi znany doktor Van Helsing. Współczesne adaptacje często ocieplają jednak jego wizerunek. Wampir jest chociażby jednym z głównych bohaterów filmu animowanego pt. “Hotel Transylwania”. Wcześniej w jego rolę wcielili się między innymi Christopher Lee i Gary Oldman.
-
Richard Matheson
Powieść tego autora, uznawana za jedną z najlepszych książek horrorów, stała się utworem bazowym dla scenariusza filmu “Jestem legendą” z Willem Smithem w roli głównej. Ta apokaliptyczna historia powstała w połowie XX wieku. Była wówczas jedną z niewielu powieści grozy, w której potwory, takie jak wampiry czy zombie, wystąpiły we współczesnych realiach, a nie w dalekich krainach i zamczyskach. Przyznane jej miano jednej z najlepszych książek horrorów jest jak najbardziej słuszne, ponieważ historia wywarła wpływ na wielu późniejszych pisarzy powieści grozy.
Poza wymienionymi autorami, twórcami najlepszych książek horrorów byli również Clive Baker, Gaston Leroux i Ray Bradbury. Polskim pisarzem grozy znanym na całym świecie był natomiast Stefan Grabiński.
Współcześnie powstaje tak wiele powieści grozy, osadzonych w różnych światach i realiach, że trudno jest wskazać jedynie kilku nowych, poczytnych autorów. W Polsce za najlepszych rodzimych pisarzy horrorów uchodzą obecnie: Andrzej Pilipiuk, Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz, Jacek Piekara i Łukasz Orbitowski.
Najgroźniejsza książka Kinga
Imponujący dorobek Stephena Kinga zasługuje na osobny artykuł. Zapewne znasz wiele filmów, które powstały na podstawie jego najlepszych książek horrorów. Być może nie wszystkie utożsamiałeś jednak z tym autorem. Adaptacjami jego dzieł są między innymi produkcje:
-
“Carrie” (1976 & 2013)
-
“Lśnienie” (1980)
-
“Skazani na Shawshank” (1994)
-
“Zielona Mila” (1999)
-
“Sekretne okno” (2004)
-
“To” (2017)
i wiele innych. Oczywiście, przyczyniły się one do jeszcze większej popularności pisarza i gatunku literackiego, jakim są powieści grozy. Tym, co wyróżnia najstraszniejsze książki Kinga, jest głęboka analiza psychologiczna postaci. Co prawda w powieści “To” straszy nas upiorny clown, a zdolności telekinetyczne tytułowej Carrie przyprawiają o dreszcze. Jednak wbrew pozorom w najlepszych książkach horrorach zupełnie inne elementy mogą wzbudzić w nas największy niepokój. Możemy oczywiście przestraszyć się tego, co zobaczymy przez moment na ekranie. Jednak to przemyślenia na temat trudnej sytuacji dzieci w powieściach Kinga i wywołany nimi lęk może pozostać z nami na długo. Dlatego sięgając po najstraszniejsze książki, upewnij się, że jesteś gotowy na historie i przeżycia, które zostały w nich opisane.
Klasyka grozy książki
Do klasyki horroru z pewnością można zaklasyfikować dzieła wyżej wymienionych autorów. Horror jako gatunek literacki stanowi odmianę fantastyki, zatem nic dziwnego, że często pojawiały się w nich duchy, wampiry i inne odrealnione istoty. Za prekursorów tego gatunku uchodzą przede wszystkim: Edgar Allan Poe, Howard Lovecraft, Bram Stoker i jego “Drakula” oraz Mary Shelley, twórczyni “Frankensteina”.
Za najlepsze książki horrory przez lata uznawano przede wszystkim te, których autorzy trzymali się głównych założeń i konwencji gatunku. W historii zapisali się zwłaszcza ci, którzy dołożyli do niego nowe elementy. Z czasem najstraszniejsze książki stały się jednak bardzo zróżnicowane. Jako ludzkość operujemy bowiem obecnie tymi samymi emocjami, co czytelnicy z ubiegłego wieku, a jednocześnie znane nam są także inne, nowe lęki. W literaturze często poszukujemy mieszaniny wielu gatunków, dlatego oparte na niej powieści grozy zyskują współcześnie dużą popularność.
Książki horror dla młodzieży
Nie istnieje jedna, uniwersalna granica wieku, po której przekroczeniu dziecko może bez obaw sięgać po najstraszniejsze książki. Powinniśmy kontrolować ten proces, ponieważ niektóre powieści są nie tylko wyjątkowo brutalne, ale także trudne pod względem psychologii postaci i zastosowanego przez pisarza języka. Powieść grozy może nie tylko nie zostać zrozumiana przez dziecko, ale co gorsza wywołać w nim lęk na długie lata. Dlatego wybierając najlepsze książki horrory dla młodzieży, powinniśmy robić to wyjątkowo ostrożnie. Istnieje jednak kilka propozycji powieści grozy, które mogą okazać się odpowiednie dla młodych czytelników.
-
“Czeka cię śmierć”
Powieść o dość groźnie brzmiącym tytule jest debiutem literackim Cynthii Murphy. Jej fabułę autorka osadziła w Londynie, nawiązując tym samym do czasów wiktoriańskich. Motyw bazowy powieści jest dość brutalny. Jej czarnym charakterem jest bowiem seryjny morderca, którego ofiarami padają młode kobiety. Bohaterka powieści, nastoletnia Niamh, próbuje rozgryźć jego zagadkę, odkrywając przy tym powiązania między przeszłością a teraźniejszością. Omawianą książkę, horror, określa się mianem literatury young adult nie tylko ze względu na wiek bohaterów, ale także na występujący w niej wątek nastoletniej miłości.
-
“Nawiedzony dom na wzgórzu”
Być może oglądałeś niedawno serial o dokładnie tym samym tytule na najpopularniejszej platformie streamingowej. Jest on adaptacją powieści Shirley Jackson, autorki jednej z najlepszych książek horrorów. Określenie nawiedzony dom nie jest przypadkowe; ta powieść grozy opiera się na wątku paranormalnym i wyczuwalnej obecności duchów w budynku.
-
“To”
Powyższą powieść, tak jak jej adaptacje filmowe o tym samym tytule, często określa się mianem młodzieżowej klasyki horroru. Dzieje się tak, ponieważ bohaterami tej historii są dzieci i nastolatkowie. Należy jednak uważać: tak jak już wspomnieliśmy, ze względu na przerażającą postać clowna i głęboką psychologiczną analizę bohaterów, jest to jedna z najstraszniejszych książek, z jakimi możemy mieć do czynienia. Upewnij się, że twoje dziecko jest gotowe na jej lekturę.
Jeśli chcesz jedynie zapoznać młodego czytelnika z powieściami grozy i thrillerami oraz wywołać u niego dreszczyk emocji, nie musisz sięgać po najstraszniejsze książki. Na początek wybierz na przykład “Osobliwy dom Pani Peregrine” autorstwa Ransoma Riggsa. Ta pełna zwrotów akcji i zagadek powieść grozy wprowadzi młodzież w klimat tego gatunku, jednocześnie nie budząc strachu i lęku w takiej skali, jak pozostałe wymienione lektury.
Książki grozy ranking
Na przestrzeni lat horror jako gatunek literacki znacznie ewoluował. Obecnie najlepsze książki horrory są bardzo zróżnicowane. Dlatego fani powieści grozy mogą wybierać spośród tych, które zawierają przewagę fantastycznych elementów; tytułów, w których nacisk położono na psychologię postaci oraz, po prostu, najstraszniejszych książek. Nasz osobisty ranking Skupszopu prezentuje się następująco:
-
“To” (Stephen King)
-
“Sandman”, czyli seria komiksowa Neila Gaimana, której serialową adaptację z udziałem świetnych aktorów możesz znaleźć na popularnej platformie streamingowej
-
Cykl o Mordimerze Madderdinie (Jacek Piekara); zaskakująca i momentami przerażająca historia, osadzona w alternatywnym świecie
-
Opowiadania Łukasza Orbitowskiego, na czele z “Horror Show!” i “Nocą Sobowtórów”
-
“Drakula” (Bram Stoker).
Jeśli planujesz rozpoczęcie wspólnej przygody z najlepszymi pisarzami horrorów, na początek wybierz jeden z powyższych tytułów!
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
24 marca 2023
15 marca 2023
6 marca 2023
15 marca 2023
15 marca 2023
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.