15 marca 2023
Najpiękniejsze książki dla dzieci

Najpiękniejsze książki dla dzieci

Zapewne zdarzyło ci się kiedyś usłyszeć, że twój znajomy kupił lub przeczytał piękną książkę. Takie sformułowanie często pada również w postach publikowanych na portalach społecznościowych i transmisjach z udziałem naszych ulubionych twórców. Co jednak mamy na myśli, mówiąc, że książka jest piękna? Czy chodzi nam o jej zawartość, treść, a może raczej o okładkę i wewnętrzne ilustracje? Zarówno aspekt merytoryczny, jak i wizualny, ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku literatury dziecięcej. Kolory i starannie wykonane ilustracje mogą bowiem zachęcić dzieci do czytania. Przejrzyjmy zatem najpiękniejsze książki dla dzieci, dostępne na rynku.

Piękne książki dla dzieci i całej rodziny

Najważniejszą wartością najpiękniejszych książek dla dzieci jest podejmowana przez ich twórców tematyka. Oryginalna i zaskakująca, skłoni dziecko do przemyśleń, a piękne ilustracje z czasem ułożą się w jego głowie we wspaniałą historię o bliskich, marzeniach i różnorodności. Oto pięć książek dla dzieci z pięknymi ilustracjami, które niosą za sobą wyjątkową wiedzę i przesłanie dla całej rodziny.

 1. “Polskie księżniczki”. Na naukę o polskich władcach z pewnością przyjdzie czas w szkole, jednak w podręcznikach znajdziecie niewiele wzmianek o księżniczkach. W tej pięknej książce dla dzieci sprawiedliwość oddaje im Anna Jurczyńska, korzystając z pomocy świetnego ilustratora Macieja Plamowskiego. Dobrawa, Elżbieta Rakuszanka, Bona Sforza i Święta Jadwiga to tylko niektóre, najbardziej znane spośród nich. Nietypowe portrety kobiecych postaci zapadną dziecku w pamięć na długo, a lekcje historii staną się dla niego przyjemnością.

 2. “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”, których autorem jest Andrzej Fedorowicz, mają przybliżyć dzieciom dokonania polskich zdobywców. Wiele spośród przedstawionych historii może zadziwić nawet dorosłego. Chęć przeżycia równie wspaniałych przygód obudzą w najmłodszych ilustracje autorstwa Zosi Frankowskiej i Jacka Ambrożewskiego. Historie podróżników, himalaistów i odkrywców, przedstawione w tej pięknej książce dla dzieci, zachwycą całą rodzinę.

 3. “Mapy”. Ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich słusznie zostały docenione na całym świecie. “Mapy” nie są bowiem kolejnym, zwykłym atlasem, lecz imponującym dziełem sztuki i jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci, która zabierze je w podróż przez wszystkie kontynenty. Kontury każdego z państw wzbogacają nie tylko przypisywane mu od lat symbole, ale także nowe, oryginalne motywy, dzięki którym dziecko wzbogaci swoją wiedzę o świecie. Realizacja tego projektu zajęła ilustratorom trzy lata, a efekt prac przeszedł najśmielsze oczekiwania, gwarantując czytelnikom długie godziny spędzone na podziwianiu jednych z najpiękniejszych ilustracji książek dla dzieci.

 4. “Daj gryza” to kolejna publikacja, którą zawdzięczamy utalentowanemu małżeństwu Mizielińskich. Tym razem zabiera nas ono w kulinarną podróż po ponad dwudziestu krajach świata. Z tej pięknej książki dla dzieci czytelnicy nie tylko dowiedzą się, dlaczego Włochy są kojarzone z pizzą i jak to się stało, że ziemniaki stały się najpopularniejszym warzywem w polskich domach. Autorzy opowiedzą nam o tym, jak powstają konkretne smaki i jak ważna w wielu krajach jest kultura jedzenia. Wspaniałe ilustracje pozwolą dziecku na zaangażowanie w lekturę wszystkich zmysłów.

 5. “W każdym domu, na każdej ulicy”. W pokoju siedzi nam się przyjemniej, kiedy ściany zdobi nasz ulubiony kolor, a fotel jest modny i wygodny. Ale dom nie byłby domem, gdyby nie to, kto w nim mieszka. Twojemu dziecku łatwiej będzie to zrozumieć po lekturze tej pięknie ilustrowanej książki dla dzieci, którą stworzyli Jess Hitchman i Lili La Baleine. “W każdym domu, na każdej ulicy” to piękna opowieść, uświadamiająca nam, jak ważna jest rodzina i spędzony we wspólnym gronie czas.

Najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci i ich autorzy

Mówiąc o książkach i ich twórcach, zazwyczaj wymieniamy jedynie nazwiska ich autorów. Tymczasem na kształtowanie opinii i odbiór czytelnika bardzo duży wpływ mają także tłumacze i ilustratorzy. Grafiki umieszczane w książkach dla dzieci pomagają najmłodszym wyobrazić sobie konkretne miejsca, sytuacje i bohaterów, a wybitni artyści są w stanie uczynić z pięknej książki dla dzieci prawdziwe dzieło sztuki. Poznajmy kilkoro spośród najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów.

 1. Aleksandra i Daniel Mizielińscy stali się szczególnie znani dzięki wspomnianej już przez nas publikacji “Mapy”, która trafiła na listę najlepszych książek samego “New York Times’a”. Jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci docenili także dorośli; jest to bowiem prawdziwe kompendium wiedzy o dalekich krainach. Duet grafików wyróżnia przede wszystkim oryginalność ich pomysłów i niebanalne podejście do wielu tematów, takich jak sztuka, konstrukcje i natura. Piękne książki dla dzieci ich autorstwa bez wątpienia rozwijają wyobraźnię.

 2. Emilia Dziubak to artystka, której ilustracje pojawiły się w pięknych książkach dla dzieci, takich jak “Rok w lesie”. Jej rysunki zachwycają kolorami, szczegółami oraz spójną, dostosowaną do tematu opowieści, aranżacją.

 3. Styl Joanny Rusinek różni się od koncepcji wyżej wymienionych grafików i na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że nie pasuje on do najpiękniejszych książek dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Szkice autorki pojawiły się między innymi w zbiorach wierszy, a także w pięknych książkach dla dzieci, poruszających trudną tematykę. Jej stonowane ilustracje zdobią opowieści, które mają na celu zaznajomienie najmłodszych czytelników z problemami społecznymi i katastrofami, takimi jak wojna.

 4. Bohdana Butenkę wyróżniał humor, który przebijał się przez większość jego artystycznych prac. Zabawne, a jednocześnie piękne książki dla dzieci często powstawały z jego udziałem. Wielokrotnie nagradzany twórca jest znany między innymi dzięki stworzeniu postaci Gapiszona.

 5. Ola Woldańska-Płocińska jest nie tylko ilustratorką, ale także pisarką. Jej prace graficzne wzbogacają zarówno pięknie wydane książki dla dzieci, jak i najbardziej znane i cenione magazyny. Autorka przyznaje, że Bohdan Butenko był dla niej wielką inspiracją.

Piękne wydania książek dla dzieci

Wiesz już, które polskie nazwiska wyróżniają się w świecie grafiki i którzy twórcy są często zaangażowani w proces projektowania najpiękniejszych ilustracji książek dla dzieci. Tych osób jest jednak znacznie więcej. Warto pamiętać o tym, że zagraniczne, piękne książki dla dzieci mogą zostać wydane na polskim rynku w oryginalnej okładce, jednak częstą praktyką jest również tworzenie odmiennych projektów graficznych w każdym kraju. Dlatego przeglądając pierwsze strony pięknie wydanych książek dla dzieci, natrafisz na różnorodne nazwiska, niezależnie od tego, czy będzie to dzieło polskiego, czy zagranicznego autora. Aby docenić twórców z całego świata, przygotowaliśmy zestawienie kilku pięknie ilustrowanych książek dla dzieci.

 1. “Kamperem przez Polskę”, czyli seria książek o małych i dużych wyprawach, zachęca do podróżowania przedszkolaki. Te pięknie ilustrowane książki dla dzieci opowiadają o polskich miastach, krajobrazach i naturze. Za wizualną stronę projektu odpowiada Daniel Włodarski.

 2. “Otulone nocą. Wielka Mała Niedźwiedzica” to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci, opowiadająca o podróży dwóch niedźwiadków po Drodze Mlecznej. Ilustracje nieba i zamieszczone w książce ciekawostki zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Projekty graficzne przygotowała Elka Grądziel.

 3. Baśnie. Szczególnie wielu pięknych wydań doczekały się opowieści stworzone przez Hansa Christiana Andersena. Istnieją jednak również inne zbiory baśni, które zachwycają czytelników wykonaniem. Jednym z nich jest książka dla dzieci z pięknymi ilustracjami pt. “Baśnie zimowe”, której autorka zgromadziła historie z całego świata. Za graficzną, niezwykłą stronę projektu odpowiada Zanna Goldhawk. Ilustratorka jest popularna także dzięki zamieszczonym na swoich kontach społecznościowych propozycjom projektów okładek książek młodzieżowych.

 4. “Harry Potter”, wydanie ilustrowane. Opowieść o czarodziejach autorstwa J.K. Rowling zna niemal każde dziecko w wieku szkolnym. Jednak wartość, którą dodał do niej Jim Kay dzięki swoim ilustracjom, jest nieoceniona. Kolejne tomy cyklu wzbogacone o jego obrazy ukazują się na rynku systematycznie, podbijając serca młodych i dorosłych czytelników.

“Mały książę” doczekał się pięknej szaty graficznej już w pierwszych wydaniach. Antoine de Saint-Exupéry sam podjął się bowiem wykonania znanych rysunków. Po latach przyszedł jednak czas na powiew świeżości, który proponuje nam Paweł Pawlak. Najpiękniejsze ilustracje książek dla dzieci w jego wykonaniu wzbogaciły słynną lekturę, nadając jej nowego charakteru.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 25 823 294 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji