Najlepsza książka Stanisława Lema
Ranking powieści Stanisława Lema byłby bardzo trudny do zrealizowania. Jego twórczość porusza tak wiele ważnych tematów, że wybranie pozycji lepszych niż inne to zadanie karkołomne! Mimo to jednak na wymienione niżej książki warto zwrócić szczególną uwagę.
Najsłynniejszą powieścią Stanisława Lema jest niewątpliwie „Solaris”. Pracujący w kosmosie psycholog trafia na planetę otoczoną dziwną materią. Mówi się, że posiada ona inteligencję i potrafi wpływać na myśli naukowców. Pracownicy stopniowo popadają w szaleństwo, a starcie z zakamarkami ludzkiego umysłu okazuje się trudnym doświadczeniem. Na podstawie tej książki Lema powstał film „Solaris”. Pomimo dużych zmian w fabule zyskał ogromną popularność, ale warto przede wszystkim sięgnąć po powieść, gdyż regularnie trafia ona na listy książek science-fiction wartych przeczytania!
NIesamowicie ciekawe są również książki opowiadające o przygodach Ijona Tichy’ego, wydane w wielu tomach, chociażby „Dziennikach gwiazdowych”. Ten międzygwiezdny podróżnik przemierza kosmos, a dzięki swojemu sprytowi i odważnej postawie często wychodzi z różnorodnych kłopotów bez szwanku. Angażuje się również w spory dyplomatyczne powstałe między mieszkańcami kosmosu. Film na podstawie tej książki Stanisława Lema, „Kongres”, to połączenie tradycyjnego filmu i animacji.
„Bajki robotów” to książki Stanisława Lema wzorowane na mitach, wierzeniach i ludowych opowieściach. Połączenie futurystycznych motywów, elementów bajki i rozważań moralnych okazało się dziełem ponadczasowym, które zachwyca do dziś.
Warto sięgnąć także po debiutancką powieść, „Astronautów”. Akcja rozgrywa się na początku XXI wieku. Upada ostatnie ziemskie państwo kapitalistyczne. Mieszkańcy Ziemi pozbyli się najważniejszych problemów społecznych, takich jak nierówność, głód i ubóstwo.Zakończono wojny i panuje powszechny dobrobyt. Nagle odnaleziona zostaje paczka pozaziemskiego pochodzenia, zawierająca wiadomość z Wenus. Jak to wpłynie na ich sytuację?
„Cyberiada” to kolejny warty uwagi cykl opowiadań. Główni bohaterowie, a zarazem wielcy konstruktorzy Trurl i Klapaucjusz prowadzą warsztat kosmiczny i ciągle ze sobą rywalizują. Starają się przestrzegać etosu dobrej pracy i zrobić coś więcej dla swojego otoczenia, przez co często popadają w kłopoty. Są to opowieści, dykteryjki, zabawne, prześmiewcze, ale jednocześnie w każdej z nich czytelnik odnajduje mnóstwo refleksji.
Najważniejszym dziełem Lema z zakresu literatury naukowej jest niewątpliwie „Summa technologiae,” gdzie autor kreśli futurystyczną wizję rozwoju cywilizacji, człowieczeństwa, podboju kosmosu i kondycji ludzkiej psychiki. Zyskało ono ogromne uznanie i do dziś dowodzi, jak wizjonerskim człowiekiem był sam pisarz. Jego książki filozoficzne do dziś są niezrównane!
O geniuszu Stanisława Lema może również świadczyć fakt, że napisał recenzje nieistniejących książek („Doskonała próżnia”), a także wstępy do nieistniejących dzieł („Wielkość urojona”). Sam autor bardzo krytycznie podchodził do swojej twórczości. z perspektywy czasu uważał, że jego początkowe książki nie były zbyt dobre i blokował wznawianie wydań niektórych z nich („Astronauci”, „Obłok Magellana”, „Czas nieutracony”).