15 marca 2023
Śmieszne książki dla dzieci

Śmieszne książki dla dzieci

Staranny wybór książek, które czytamy lub dajemy w prezencie swoim dzieciom, jest szczególnie ważny. To od niego będzie zależeć między innymi to, czy młody czytelnik polubi lektury, czy w przyszłości będzie zapierał się przed nimi rękami i nogami. Prezentowane teksty powinny oczywiście zwracać uwagę dziecka na najważniejsze wartości. Jednak równie istotne jest miłe spędzenie czasu przy książce i wywołanie uśmiechu na twarzach naszych pociech lub młodszego rodzeństwa. Dobre skojarzenia spowodują bowiem, że maluchy będą z chęcią wracać do czytania również w dorosłym życiu. Przekonajmy się, które śmieszne książki dla dzieci rozbawią was najbardziej!

Zabawne książki dla dzieci — dziecięcy humor w pigułce

Czasami oglądając filmy animowane jako dorośli, zdajemy sobie sprawę, jak wielu elementów poszczególnych historii nie dostrzegliśmy w dzieciństwie. Pamiętaj jednak, że to zjawisko działa w dwie strony. Będąc dzieckiem, postrzegałeś rzeczywistość inaczej, niż teraz. Oznacza to, że prawdopodobnie śmiałeś się wówczas do łez z czegoś, co teraz jest dla ciebie niezrozumiałe. Dlatego zabawne książki dla dzieci mogą niekiedy opierać się na dowcipach, które uznasz za specyficzne lub nawet nietrafione, podczas gdy najmłodsi złapią je w mig. Oczywiście, pisarze wykorzystują również motywy, które rozbawią zarówno dziecko, jak i dorosłego. Śmieszne książki dla dzieci powinny bowiem gwarantować dobrą zabawę całej rodzinie. Te, którym się to udało, są obecnie najbardziej popularne.

Zabawne książki dla dzieci — nasze propozycje

Chociaż współcześnie powstaje wiele wesołych książek dla dzieci, nie warto zapominać również o klasykach literatury. Dlatego w poniższym zestawieniu uwzględniliśmy zarówno nowe tytuły, jak i te, które bawiły pokolenie nasze i naszych rodziców.

 

 1. “Przygody Baltazara Gąbki”. Niektórzy powiedzieliby, że ta śmieszna książka dla dzieci jest stara jak świat, bowiem pierwsze tomy cyklu ukazały się już w 1966 roku. Przygody roztrzepanego naukowca, który mieszka w Krakowie, lecz jest nieco oderwany od otaczającej go rzeczywistości, wciąż bawią jednak kolejne pokolenia. Ich autor, Stanisław Pagaczewski, wykorzystał w swoich książkach uniwersalne motywy oraz przytoczył sytuacje, przy których opisach trudno będzie wam powstrzymać się od śmiechu.
   

 2. “Dziennik cwaniaczka” to seria śmiesznych książek dla dzieci i młodzieży, która prowadzi nas przez kolejne etapy edukacji głównego bohatera, Grega Heffleya. Jednocześnie poznajemy jego najlepszego przyjaciela, rodzinę i pierwsze miłości. Cykl częściowo przyjmuje formę komiksu, ponieważ niemal wszystkie opisywane przez autora sytuacje zostały wzbogacone ilustracjami. Sprawiają one, że “Dziennik cwaniaczka” to prawdziwie zabawna książka dla dzieci. Rysunki prezentują bowiem rozbrajająco szczerą mimikę Grega, jego wpadki, pomysły i sprawy, które wywołują u niego frustrację; z irytującym rodzeństwem na czele. Seria liczy już 11 tomów, jednak pomysły autora, Jeffa Kinneya, zdają się nie mieć końca. Przygody Grega to nie tylko śmieszna książka dla dzieci, ale także zapis historii, które mogłyby przydarzyć się każdemu dojrzewającemu dziecku w szkole i poza nią.
   

 3. “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Już sam tytuł sugeruje nam, że będziemy mieli do czynienia z wesołą książką dla dzieci. W praktyce na szczęście nie jest inaczej! Okazuje się bowiem, że wszystkie zgubione w praniu skarpetki przeżywają własne przygody i realizują kariery, o których niekiedy nie śniło się nawet ich pierwotnym właścicielom. Justyna Bednarek zdobyła za swoją twórczość wiele zasłużonych nagród, a przygody skarpetek przetłumaczono na kilka języków, co pozwoliło im rozwinąć kariery także w innych krajach europejskich.
   

 4. “50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat” to kolejna zabawna książka dla dzieci, która na nowo obudzi w nich kreatywność oraz chęć do działania i wielkich osiągnięć. Współcześnie, kiedy od najmłodszych lat spędzamy mnóstwo czasu przy komputerze, nawet w celu odrobienia zadań domowych, warto przypomnieć sobie o innych dostępnych rozrywkach. Czy możesz zbudować domek na drzewie, zjechać z górki na pazurki lub skonstruować własną procę po ukończeniu 13. roku życia? Jasne, że tak. Jednak będziesz bardzo żałował, że nie zrobiłeś tego wcześniej. Autorzy stworzyli coś więcej niż śmieszną książkę dla dzieci, umieszczając w każdym podrozdziale propozycje klasyki literatury dziecięcej, z którą warto się zapoznać. Znajdziemy w niej także podsumowania małych i dużych misji do wykonania, które uświadomią dziecku, że nie warto się poddawać.
   

 5. “Dynastia Miziołków”. Pierwsze wydanie tej powieści ukazało się na rynku ponad 30 lat temu w formie śmiesznych fragmentów książki dla dzieci w czasopiśmie “Świat Młodych”. Dlatego Joanna Olech powróciła z nową odsłoną swojej historii, aby pokazać czytelnikom, jak wykreowani przez nią bohaterowie wydorośleli i czego zdążyli się nauczyć. Przygody Miziołka i jego rodziny niejednokrotnie rozbawią was do łez, udowadniając tym samym, że pozycje z listy szkolnych lektur mogą zapewnić wspaniałą rozrywkę.
   

 6. “Mikołajek”. Pokolenie współczesnych młodych rodziców bez wątpienia kojarzy nazwisko Rene Goscinny. Jest to bowiem autor śmiesznej książki dla dzieci, którą pamiętają oni ze swoich szkolnych czasów. Przygody Mikołajka, Alcesta, Joachima, Ananiasza, Euzebiusza i pozostałych członków młodej ekipy inspirują dzieci do przeżywania własnych przygód i zawierania przyjaźni. Bo z przyjacielem radość smakuje jeszcze lepiej.|
   

 7. “Dzieci z Bullerbyn”. Absolutnie kultowa, śmieszna książka dla dzieci o nich samych. Historie z Bullerbyn mogłyby bowiem przydarzyć się w każdym innym małym miasteczku. Wszystkie szalone pomysły, zabawne sprzeczki rodzeństwa oraz przekomarzanki chłopców z dziewczynkami są przecież tak naturalne, jak otaczający bohaterów wiejski krajobraz.
   

 8. “Pippi Pończoszanka”. Przygody rudowłosej dziewczynki już od kilkudziesięciu lat bawią i wzruszają czytelników na całym świecie. Ironiczne wypowiedzi Pippi wprawią w osłupienie niejednego dorosłego, powodując tym samym refleksję nad własnym zachowaniem i zmianą, jaka zachodzi w nas na przestrzeni lat. To już druga powieść Astrid Lindgren w naszym rankingu, co jest tylko kolejnym dowodem na to, że autorce udało się stworzyć ponadczasową klasykę literatury dziecięcej. Godne polecenia są także jej opowiadania obrazujące przygody “Emila ze Smalandii”; szczególnie w wersji audiobooka, czytanego przez Edytę Jungowską.
   

 9. “Za duży na bajki”. Powieść Agnieszki Dąbrowskiej doczekała się niedawno filmowej adaptacji. I słusznie, bo to prawdziwa gratka dla wielbicieli śmiesznych książek dla dzieci, które jednocześnie zawierają w sobie cenne lekcje i przypominają o tym, co w życiu najważniejsze. Ogromnym atutem tej historii jest jej aktualność: Waldek to chłopiec, dla którego liczy się przede wszystkim wygrana w turnieju gamingowym. I nie chce tego zmieniać ani on, ani jego mama. Co innego zwariowana ciotka Mariola, pod której opiekę trafia Waldek. Wyzwania, którym będzie musiał stawić czoła, rozbawią czytelników w każdym wieku.
   

 10. “Śmiechu warte” to propozycja dla najmłodszych dzieci, które dzięki zabawnym wierszykom z pewnością pokochają czytanie. Wesołe rymowanki Agnieszki Frączek będą idealnym wyborem dla rodziców, którzy szukają pierwszych śmiesznych książek dla dzieci.
   

Koniecznie sprawdź, które z wymienionych śmiesznych książek dla dzieci przyniosą najwięcej radości twojej rodzinie!

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 24 833 661 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji