24 marca 2023
Najlepsze książki fantasy dla młodzieży – ranking

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży – ranking

8 min

Książki fantasy dla młodzieży to od lat prężnie rozwijający się gatunek literacki. Obecnie powstają książki fantastyczne przeznaczone dla różnorodnych odbiorców, a podział tego gatunku jest bardzo rozbudowany. Niektóre z nich świetnie sprawdzają się jako pozycje dla nastolatków. Dzięki przyjaźni zawiązywanej pod wpływem okoliczności, zmaganiu z określonymi wyzwaniami i ciekawej fabule, młody czytelnik może dowiedzieć się wiele o sposobie funkcjonowania świata rzeczywistego, a przy okazji rozwijać swoją wyobraźnię. Odrobina magii w życiu to świetny sposób na oderwanie się od problemów! Zobacz, po jakie książki fantasy dla młodzieży warto sięgnąć.

Najlepsze książki fantasy dla młodzieży

Warto wziąć pod uwagę, że książki fantasy dla młodzieży to termin dość umowny ze względu na silną dywersyfikację takich utworów dla odbiorcy w różnym wieku i o różnych potrzebach. Znajdziemy tu historie baśniowe, zawierające fantastyczne stworzenia; magiczne moce i umiejętności; nadnaturalną siłę i niezłomną postawę bohaterów; fantastyczne światy rządzące się określonymi prawami. 

 

Nie wszystkie książki fantasy wchodzą w skład długich serii. Są również polecane książki fantasy dla młodzieży, których fabuła zamyka się w jednym tomie. Taka konstrukcja pozwala na przedstawienie danych wydarzeń lub sytuacji bohaterów i ukończeniu ich wraz z końcem książki. Autor może skupić się wtedy na bohaterach, bez konieczności planowania wydarzeń kolejnych części. Jakie powieści można uznać za top książek fantasy dla młodzieży? Na pewno warto zacząć od książki będącej lekturą szkolną, stworzoną przez jednego z najbardziej znamienitych pisarzy fantasy,J. R. R. Tolkiena. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to historia hobbita Bilbo, który prowadzi całkowicie mu odpowiadające, spokojne i uporządkowane życie. Jednak spotkanie z Gandalfem i dołączenie do wyprawy organizowanej przez krasnoludy całkowicie odmienia jego historię i udowadnia mu, że przygody też mogą być pasjonujące!

 

„Niekończąca się historia” Michaela Ende to ciekawa książka fantasy dla młodzieży i dzieci, która spodoba się odbiorcom lubiącym opowieści pozbawione okrucieństwa. Opowiada historię Bastiana, który dzięki znalezionej w antykwariacie książce przenosi się do magicznej krainy Fantazjany. Niestety grozi jej zagłada i tylko Bastian jest w stanie ją uratować. Czy mu się to uda? Na podstawie książki powstał niezapomniany film „Niekończąca się opowieść”, kochany przez rzeszę widzów. 

 

Jeśli interesują cię polskie książki fantasy dla młodzieży, warto wziąć pod uwagę utwory Doroty Terakowskiej. „Władca Lewawu, „Córka Czarownic” czy „Lustro Pana Grymsa” to powieści dla młodzieży poszukującej wartościowej lektury, ciekawych i nieszablonowych bohaterów oraz wartkiej akcji. Dorastanie do narzuconej roli, próba ochrony tego, co dla nas ważne, i poszukiwanie swojego miejsca to tylko niektóre z wątków, jakie autorka porusza w swoich historiach. 

 

Młodzież lubi nie tylko opowieści fantastyczne, ale także te wywołujące dreszczyk grozy! Dla amatorów strachu i niepokoju warto polecić dobrą książkę fantasy dla młodzieży Katarzyny Wasilkowskiej z gatunku horroru. „Noc strachów” to dobry sposób na wywołanie kontrolowanego strachu u czytelnika, a opowiadane przy ognisku historie mogą skłonić do snucia własnych. Warto wspomnieć również o książkach Neila Gaimana, szczególnie o „Koralinie”. Dziewczynka po przeprowadzce do nowego domu znajduje drzwi, które pozornie prowadzą do nikąd. Odkrywa jednak, że są one przejściem do innego świata, podobnego do jej własnego, w którym wiedzie się sielankowe życie. Czy aby na pewno? Dziewczynka zaczyna być nieufna i poszukuje tego przyczyny…

Ciekawe serie fantasy dla młodzieży

Częściej niż pojedyncze historie znaleźć możemy całe cykle ciekawych książek fantasy dla młodzieży. Umożliwia to budowanie skomplikowanej fabuły, stworzenie skomplikowanego świata i wielowątkowej historii nie martwiąc się, że grubość książki odstraszy potencjalnych czytelników. Jakie książki fantasy dla młodzieży niewątpliwie powinny znaleźć się w naszym rankingu? 

 

Nie można zacząć inaczej niż od „Harry’ego Pottera” J. K. Rowling. Przygody Harry’ego, Rona i Hermiony w magicznej szkole Hogwart rozpaliły wyobraźnię miliona czytelników, a seria stała się prawdziwym ewenementem na skalę światową. Większość dzieci marzyła kiedyś, żeby móc uczyć się w Szkole Magii i Czarodziejstwa! Wiele ważnych społecznie zagadnień poruszanych przez autorkę pozwalało młodzieży przekonać się, że trzeba się z nimi zmierzyć, a przyjaciele mogą być niesamowitym wsparciem nawet w największych opałach. 

 

„Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa to kolejna ciekawa seria fantasy dla dzieci, uznawana za klasykę gatunku. Uniwersalne wartości i przesłanie, jakie płynie z tych książek, warte jest przeczytania każdego z tomów tego cyklu. Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby stron, świat Narnii zawładnie twoją wyobraźnią na długo! Czwórka rodzeństwa trafia przez zaczarowaną szafę do magicznej krainy Narnii, która musi zmierzyć się z tyranem nią rządzącym. Kolejni bohaterowie oraz dalsze losy tego świata pozwalają zrozumieć, czym jest dorastanie i co jest w życiu ważne. 

 

Nie można również pominąć serii stworzonej przez piętnastolatka. „Eragon” Christophera Paoliniego to książka opowiadająca o tytułowym bohaterze i smoku Saphirze, razem z którą rozpoczyna on walkę o dobro swojej krainy i odkrywaja tajemnice smoczych losów na tym świecie. Ponadto muszą się zmierzyć z królem, który także jest Smoczym Jeźdźcem.

 

Dla starszych czytelników, szukających mocnych wrażeń i nie stroniących od opisów brutalnych pojedynków, można polecić sagę „Bjorn” Pawła Wakuły, opartą o skandynawską mitologię, rozgrywającą się w czasach prawdziwych berserków. Oparta o skandynawskie sagi historia wojownika to pełna akcji, zwrotów akcji i namiętności pozycja polecana raczej dla grupy określanej jako young adult. Równie poważnym i niekiedy krwawym cyklem będą książki i opowiadania o Conanie Barbarzyńcy Roberta Howarda, który na stałe zapisał się w historii fantastyki i był bohaterem lubianym przez rzeszę czytelników, również wśród nastolatków. Niepokonany, silny i odważny bohater oraz skomplikowany świat to niewątpliwe zalety serii. 

 

„Trylogia Czarnego Maga” Trudi Canavan to kolejne książki dla młodzieży o użytkownikach magii, zamieszanych w wielostopniową intrygę. Dla osób szukających dobrych młodzieżowych powieści fantasy w poważniejszych klimatach niestraszna powinna być objętość książki, gdyż wciągająca fabuła i wartka akcji nie pozwalają się nudzić choćby przez chwilę.

 

Za jedną z najlepszych serii fantasy dla młodzieży można też uznać „Zwiadowców” Johna Flanagana. Kolejne części utrzymują się bardzo długo na listach bestsellerów! Przygody Willa, która chce wstąpić do korpusu Zwiadowców, to opowieść o tym, że nigdy nie należy się poddawać. Zwiadowcy, niezrównani łucznicy służą władcy swojego kraju, podejmując się niebezpiecznych misji.

Dary Anioła (znane także jako „Świat Nocnych Łowców”) Cassandry Clare to kolejna ciekawa seria fantasy dla młodzieży. Będąca świadkiem morderstwa nastolatka zostaje uwikłana w odwieczną walkę Nocnych Łowców z magicznymi istotami zagrażającymi światu. Dołączając do tej formacji, musi też zmierzyć się z osobistymi trudnościami i… własnymi uczuciami.

 

NIe można zapomnieć również o dużej popularności komiksów wśród młodzieży. Uniwersum Marvela lub DC dało początek modzie na superbohaterów, która trwa nieprzerwanie od lat! Na ich podstawie powstają ciekawe filmy fantasy dla młodzieży oraz dorosłych. To doskonały sposób na zachęcenie do czytania nastolatków, którzy szybko się nudzą przy klasycznych książkach. Bardzo często powieści te zawierają fantastyczne moce, motyw walki dobra ze złem, wartką akcję – a wszystko to w przystępnej i dynamicznej formie graficznej. Poza tym wciąż rośnie zainteresowanie mangą wśród nastolatków. Bardzo często występują tam fantastyczne światy i istoty, a uniwersalne zagadnienia związane z poszukiwaniem swojego miejsca w grupie i walki z przeciwnościami sprawiają, że to świetne książki fantasy dla młodzieży!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 27 788 391 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji