24 marca 2023
Polecane serie książek

Polecane serie książek

Wielu z nas lubi czytać serie książek. To doskonały sposób na wciągnięcie się w wielotomowe opowieści, rozbudowany świat i dużo miejsca na pogłębioną psychologię postaci. Oto kilka różnorodnych i ciekawych serii książek, po które warto sięgnąć!

Znane serie książek dla młodzieży

Książki dla młodzieży cieszą się niesamowitą popularnością nie tylko wśród nastolatków, ale także dorosłych czytelników. Możliwość oderwania się od codziennych zmartwień, pierwsze zauroczenia i związki, a także zawarte w nich prawdy moralne i wybory między dobrem a złem sprawiają, że są to mądre i wartościowe książki promujące samoakceptację i przyjaźń.

 

Niekwestionowanym liderem książek dla młodzieży już od wielu lat jest „Harry Potter” J. K. Rowling. To rozbudowana, siedmiotomowa seria opowiadająca o losach początkujących czarodziejów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, przeżywaniu wraz z przyjaciółmi emocjonujących przygód i stawianiu czoła złu. Nieoceniona wartość tej książki tkwi nie tylko w popularyzacji fantastyki i rozwijaniu wyobraźni dzieci i młodzieży, ale także w pozytywnych wartościach przez nią promowanych, takich jak tolerancja, zaufanie, walka ze swoimi słabościami.

 

Książkami z serii młodzieżowej, po które warto sięgnąć, są też tomy składające się na cykl „Jutro” Johna Marsdena. Trafiamy w nim do okupowanej przez wrogie wojska Australii, w której zaczyna działać partyzancka grupa nastoletnich przyjaciół dowodzonych przez przebojową Ellie. Opowieść o odwadze, strachu i ponoszeniu konsekwencji łączy się z dużą ilością akcji.

 

Polecana seria książek dla dziewczynek to „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” Ann Brashares. Grupa różniących się od siebie przyjaciółek nie może spędzić razem wakacji, jednak postanawia podzielić się swoimi przeżyciami oraz… jedną parą jeansów znalezionych w sklepie z używaną odzieżą, wysyłaną wraz z opisem swoich przygód.

 

Z kolei seria książek dla chłopców, która na pewno przy[adnie im do gustu, to „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a. Opowiada ona o chłopaku, który nieszczególnie lubi szkołę. Greg prowadzi za to dziennik, w którym zapisuje swoje przemyślenia odnośnie życia, szkoły, niezbyt przez niego lubianych rówieśników. Znajdzie się tam również sporo problemów, z którymi prawdopodobnie mierzy się wielu dorastających chłopców.

Ciekawe serie książek fantastycznych

Serią książek fantasy, która od lat święci w Polsce (i za granicą) triumfy, jest „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. NIekwestionowana klasyka polskiego fantasy opowiada przygody wiedźmina Geralta zajmującego się zabijaniem potworów, barwnej grupy jego przyjaciół (i kochanek), a przede wszystkim jego relacji z pewnym dzieckiem-niespodzianką. 

 

„Saga Lodu i Ognia” George’a R. R. Martina to kolejna szalenie popularna seria książek fantasy. Opowiada losy krwawej walki między kilkoma rodami o wpływy i władzę. Znana z nagłych zwrotów akcji, przedstawionej z rozmachem kreacji świata, intryg i wielkich bitew seria rozpoczynająca się powieścią „Gra o tron” na pewno przypadnie do gustu fanom dark fantasy.  

 

„Mroczna wieża” to cykl mniej kojarzonego z literaturą fantasy, a raczej z horrorami Stephena Kinga. Nie przeszkadzało to autorowi stworzyć jedną z najlepiej ocenianych w jego twórczości serii. Jest to połączenie horroru, science fiction i westernu, a także ciekawa literatura drogi. Opowiada o Rolandzie Deschainie, który chce się dostać do tytułowej Mrocznej WIeży. Aby tego dokonać, przemierza świat pełen fantastycznych i wysoce niebezpiecznych  kreatur, śledząc mężczyznę w czerni, który może go doprowadzić do celu.

 

„Metro” Dmitry’a Glukhovsky’ego to seria książek postapokaliptycznych, która zyskała ogromną popularność w wielu krajach. Historia życia w metrze w Rosji, bez większej nadziei na odmianę losu, nie podoba się Artemowi. Pod wpływem nieoczekiwanych zdarzeń chłopak dostaje misję przedostania się na daleką stację metra, co wcale nie jest łatwe ze względu na społeczne konflikty panujące między grupami. Warto dodać, że każda z części trylogii skupia się na innym aspekcie funkcjonowania tej ostatniej kolebki ludzkości.

Najlepsze serie książek kryminalnych

Jeśli lubicie długie serie książek kryminalnych z wyrazistą postacią głównego bohatera, na pewno spodoba wam się Chyłka Remigiusza Mroza, czyli opowieść o doświadczonej prawniczce, która lubi wyzwania i często podejmuje się spraw z pozoru beznadziejnych. Znana z silnego charakteru kobieta zrobi wszystko, by udowodnić, że jej intuicja działa prawidłowo i nie cofnie się przed niczym, by wygrać sprawę w sądzie. Do tej pory powstało więcej niż piętnaście tomów przygód Chyłki i nic nie wskazuje na to, by cykl szybko się zakończył! 

 

Camilla Läckberg i jej „Saga o Fjällbace” to jeden z przedstawicieli uwielbianego przez Polaków kryminału skandynawskiego. Autorka umieściła wydarzenia w położonej z dala od cywilizacji miejscowości, gdzie dochodzi do różnych zbrodni. Często łączą się z wydarzeniami sprzed lat. Pewna pisarka i jej znajomy z dzieciństwa (a obecnie policjant) podejmują się badania różnych tropów prowadzących do sprawców przestępstw i ich przeszłości. Przy okazji bardzo dobrze sportretowała życie w małej, prowincjonalnej miejscowości w Skandynawii wraz z jej wszystkimi problemami.(Jeśli macie ochotę przeczytać również serię kryminalną poświęconą analogicznej wsi w Polsce, polecam sięgnąć po „Lipowo” Agnieszki Puzyńskiej. 

 

Warta uwagi wydaje się także seria książek kryminalnych Wojciecha Chmielarza o Jakubie Mortce, po której widać, że autor naprawdę zna się na pisaniu wciągających thrillerów! Komisarz zajmuje się kolejnymi sprawami, a ich rozwiązanie okazuje się wcale nie być proste. 

 

Jeśli masz ochotę na cykl książek kryminalny rozgrywający się w innej scenerii niż Polska lub Skandynawia, to warto zainteresować się twórczością Donny Leon. Ta pochodząca z Włoch pisarka stworzyła serię, której fabułę umieściła w Wenecji. W jej książkach jednak to nie miłość i karnawał grają pierwsze skrzypce, a przestępstwo i poszukiwanie jego sprawców. Komisarz Guido Brunetti musi mierzyć się ze sprawami o różnym stopniu skomplikowania, a jednocześnie obserwuje zmiany zachodzące we włoskim społeczeństwie.

Odważne serie książek dla dorosłych

„Spacer Aleją Róż” Edyty Świętek to seria ksiażek społeczno-obyczajowych rozgrywających się w czasach od 1949 roku aż do upadku PRL-u. W pierwszym tomie poznajemy genezę konfliktu rodzącego się między gospodarzami zamieszkującymi jedną wieś. Gdy nadchodzą zmiany i zostaje w wyniku zemsty zarekwirowany majątek jednego z nich, rodzina zmuszona jest porzucić ziemię, na której żyli od pokoleń. Przeprowadza się i zaczyna wszystko od nowa. Socrealistyczny Kraków, praca w hucie i wiernie odwzorowana powojenna rzeczywistość sprawiają, że książki z tego cyklu czyta się jak niesamowicie wciągającą lekturę. Ciekawym zabiegiem jest również używanie przez autorkę zarówno fikcyjnych, jak i autentycznych postaci na kartach tej opowieści.

 

„Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej to przykład dużej dawki wiedzy o losach Polski podanej w bardzo przystępnej i ciekawej formie. Autorka, wykorzystując swoją bogatą wiedzę historyczną, stworzyła serię książek historycznych opisujących czasy od rozbicia dzielnicowego do panowania Władysława Łokietka.

 

Coraz większą popularnością cieszą się serie książek erotycznych. Osobom poszukujących czytelniczych silnych wrażeń i niegrzecznych romansów można polecić wiele książek, opisujących fantazje i przygody bohaterów w pięknej formie literackiej. Ogromną popularność (także dzięki ekranizacji) zdobyło „365 dni” Blanki Lipińskiej. Warto polecić również serię erotyczno-romantyczną „Bezlitosna Siła” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. To książki poświęcone zawodnikom MMA, którzy na swojej drodze spotykają kobiety marzeń. Każdy z nich jednak nie jest przyzwyczajony do okazywania uczuć i nie potrafi łatwo otworzyć się przed wybranką. Prowadzi to do namiętnych romansów, dramatycznych scen i nieśmiałej nadziei, że można znaleźć miłość mimo trudnej przeszłości. 

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 21 672 572 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji