Co to jest realizm w literaturze?
Definicja realizmu w literaturze bazuje przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, na wiernym odwzorowaniu rzeczywistości. Co to oznaczało w praktyce? Zadaniem autora było możliwie jak najbardziej rzetelna obserwacja świata, który miał być odmalowany w przygotowywanym dziele literackim. W kierunku, jakim był realizm nie było miejsca na nieprawdopodobne elementy fabularne, wręcz przeciwnie – autorzy musieli bazować na zebraniu możliwie jak największej liczby informacji na temat opisywanych postaci, środowiska itp., co pozwalało im na zastosowanie fabularnej prawdziwości.
W literaturze realistycznej nie było miejsca na jakiekolwiek nieścisłości. Realizm, jako kierunek literacki, bardzo dużo popularnością cieszył się w II połowie XIX wieku, a pojawiać na „scenie” literackiej zaczął się już w latach 50. Kolebką realizmu była Francja, ale sam kierunek zaczął być popularny również w pozostałych krajach europejskich, w tym także w Polsce.
Zobacz także: Surrealizm w polskiej literaturze: jakich twórców można zaliczyć do najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu?