18 września 2021
Realizm w literaturze. Jakie są cechy charakterystyczne tego kierunku?

Realizm w literaturze. Jakie są cechy charakterystyczne tego kierunku?

4 min

Na przestrzeni wieków sztuka literacka ulegała różnym przemianom i wpływom. Jednym z prądów literackich, które zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie jest realizm. Jak wyjaśnić ten termin i jakie są podstawowe cechy realizmu w literaturze? Podpowiadamy!

Co to jest realizm w literaturze?

Definicja realizmu w literaturze bazuje przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, na wiernym odwzorowaniu rzeczywistości. Co to oznaczało w praktyce? Zadaniem autora było możliwie jak najbardziej rzetelna obserwacja świata, który miał być odmalowany w przygotowywanym dziele literackim. W kierunku, jakim był realizm nie było miejsca na nieprawdopodobne elementy fabularne, wręcz przeciwnie – autorzy musieli bazować na zebraniu możliwie jak największej liczby informacji na temat opisywanych postaci, środowiska itp., co pozwalało im na zastosowanie fabularnej prawdziwości.

 

W literaturze realistycznej nie było miejsca na jakiekolwiek nieścisłości. Realizm, jako kierunek literacki, bardzo dużo popularnością cieszył się w II połowie XIX wieku, a pojawiać na „scenie” literackiej zaczął się już w latach 50. Kolebką realizmu była Francja, ale sam kierunek zaczął być popularny również w pozostałych krajach europejskich, w tym także w Polsce. 

 

Zobacz także: Surrealizm w polskiej literaturze: jakich twórców można zaliczyć do najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu?

Jakie są podstawowe cechy realizmu w literaturze?

Wyjaśniliśmy już, czym jest realizm, jako kierunek w literaturze i jakie są jego korzenie. Teraz czas na to, żeby odpowiedzieć na pytanie, na czym w zasadzie realizm polega? W literaturze tego kierunku da się wyodrębnić kilka charakterystycznych identyfikatorów. Warto zaznaczyć, że tym okresie pierwsze skrzypce grała przede wszystkim powieść – gatunek literacki, który gwarantował pisarzom największe pole rozwoju fabuły. W takim razie, jakie są podstawowe cechy realizmu w literaturze?

 

  • Trzecioosobowy, obiektywny narrator. W literaturze realistycznej narrator nie wydawał własnych opinii, osądów itp. Jego zadaniem było jedynie możliwie jak najbardziej autentyczne przedstawienie wydarzeń opisywanych w powieści. 
  • Sumienność i drobiazgowość opisu. Pisarze tworzący w nurcie realizmu bardzo dużą wagę przywiązywali do możliwie jak najbardziej wiernego odtworzenia rzeczywistości, co przekładało się na wykorzystanie w pisanych tekstach dużej ilości drobiazgów dotyczących konstrukcji fabuły i postaci.
  • Realizm języka. Język wykorzystywany w dziełach literackich nurtu realistycznego musiał być wiernym odwzorowaniem języka warstw i grup społecznych opisywanych przez twórcę, co z kolei wymagało wnikliwych analiz.
  • Konieczność prawdopodobieństwa. Wszystkie wydarzenia przedstawiane w utworach z nurtu realizmu musiały mieć prawdopodobny charakter, czyli musiała istnieć rzeczywista, realna możliwość, że dana okoliczność mogłaby wydarzyć się w prawdziwym życiu. Każde wydarzenie wplecione w fabułę utworu musi wynikać z innego zjawiska.

Warto pamiętać, że naturalizm w literaturze polskiej i europejskiej, mimo że często mylony z realizmem, to zupełnie odmienny kierunek, chociaż jednocześnie te dwa nurty wiele ze sobą łączy, a sam naturalizm wywodzi się bezpośrednio właśnie z realizmu. Naturalizm jednak na ukazywaniu trudnej strony ludzkiej egzystencji, w naturalistyczny, dokładny sposób.

Realizm w literaturze: przykłady

Jakie są najważniejsze przykłady realizmu w literaturze? Do grona przedstawicieli realizmu w literaturze zagranicznej zalicza się takie nazwiska, jak Charles Dickens, Honoriusz Balzak czy Stendhal, Nikołaj Gogol. Wśród najwybitniejszych dzieł w literaturze realizmu należy wymienić, między innymi, takie tytuły, jak: „Klub Pickwicka” Charlesa Dickensa, „Czerwone i czarne” Stendhala oraz „Ojciec Goriot” Honoriusza Balzaka.

 

Zobacz także: Czym jest perswazyjna funkcja języka?

Przedstawiciele realizmu w literaturze polskiej

Jak wygląda realizm w literaturze polskiej? Jakie utwory są sztandarowymi przykładami tego kierunku literackiego? Wśród polskich przedstawicieli literatury realizmu należy wymienić przede wszystkim Bolesława Prusa i jedno z jego najsłynniejszych dzieł, czyli powieść „Lalka”, która poza wątkiem głównego bohatera – Wokulskiego – stanowi również bardzo interesujący obraz życia ówczesnego społeczeństwa polskiego, zwłaszcza arystokracji. Poza tym, twórcy polskiego realizmu to również Eliza Orzeszkowa oraz Henryk Sienkiewicz. W Polsce realizm był zresztą nierozerwalnie związany z epoką pozytywizmu. 

 

Podsumowując: realizm w literaturze polegał przede wszystkim na możliwie jak najbardziej prawdziwym przedstawieniu opisywanej rzeczywistości – fabuła utworu musiała mieć pokrycie w faktach, a wszystkie wydarzenia przedstawione przez pisarza powinny być prawdopodobne. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji