Motyw matki w literaturze różnych epok. Charakterystyka i przykłady utworów
Matka to bardzo często jedna z absolutnie najważniejszych osób w życiu człowieka, dlatego jej postać pojawia się również w charakterze popularnego motywu literackiego. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak przedstawiany jest motyw matki w literaturze różnych epok oraz w jakich utworach jest wykorzystywany.
Jak przedstawiana jest matka w literaturze?
Obraz matki w literaturze nie jest monolitem, dlatego analizując tę kwestię możesz się natknąć na wiele różnych opisów, nie tylko pochlebnych. W niektórych utworach matka jest ukazywana jako osoba skłonna do poświęceń i kształtująca charakter dziecka, opoka, skała, na której zawsze można się oprzeć. Motyw matki w literaturze często polega na jej przedstawieniu z bardzo pozytywnym świetle i zaprezentowaniu więzi, jaka łączy ją z córką lub synem. Niekiedy jednak dzieła literackie służą do opisania negatywnych, toksycznych stosunków. Wizerunek matki w literaturze może więc prezentować matkę jako tyrana, osobę kontrolującą i destrukcyjną dla własnego dziecka.
Relacje z matką niekiedy są opisywane niejednoznacznie jako trudne dla obu stron, ale jednocześnie niezbędne. Takie opisy często skupiają się na skomplikowanej stronie stosunków matki i dzieci, na które wpływ ma wiele czynników. Innymi słowy, to jak portretowana jest matka w literaturze to kwestia uzależniona od wymowy i tematyki utworu oraz tendencji obecnych w konkretnej epoce literackiej.
Niekonwencjonalne i trudne związki matek z ich dziećmi są przedstawione w takich książkach, jak: „Musimy porozmawiać o Kevinie” Lionela Shrivera, „Ostre przedmioty” Gillian Flynn czy „Lolita” Vladimira Nabokova.
Zobacz także: jak w literaturze przedstawiany jest motyw samotności?
Motyw matki cierpiącej
Motyw macierzyństwa w literaturze różnych okresów jest niekiedy opisywano, jako źródło cierpienia kobiety, która współodczuwa z ukochanym dzieckiem i musi mierzyć się z jego bólem oraz poczuciem straty. Przykłady? Mit o Korze i Demeter. Demeter to bogini urodzaju, której córka Kora (inne imię – Persefona) została porwana przez Hadesa, boga śmierci. Zrozpaczona utratą córki Demeter przestała okazywać swoją łaskę, w związku z czym ziemia nie rodziła owoców. Ostatecznie, decyzją Zeusa, Persefona część roku spędza z matką. Dzięki szczęściu Demeter ziemia odżywa. Kiedy Persefona wraca do Hadesu, ziemia znów przestaje być płodna. Ten mit jest związany z wyjaśnieniem pór roku.
Motyw matki cierpiącej w literaturze często pojawia się także w odniesieniu do Maryi, matki Jezusa Chrystusa, która musiała stawić czoła kaźni i śmierci syna. „Lament świętokrzyski”, jedno z najsłynniejszych dzieł średniowiecza to przykład wykorzystania tego motywu, stanowiący monolog Maryi, obserwującej ukrzyżowanego Jezusa. Matka cierpiąca w literaturze to sposób na ukazanie szczególnego, uświęconego związku, jaki łączy matkę i jej dziecko.
Zobacz także: w jaki sposób opisywany jest motyw śmierci w literaturze i w jakich dziełach znajdziesz przykłady jego zastosowania?
Motyw matki w literaturze polskiej
Jak wcześniej wspomnieliśmy, literacki portret matki w dużej mierze jest uzależniony od tego, z jakiej epoki pochodzi konkretne dzieło. W przypadku literatury polskiej charakterystyczne jest wykorzystanie motywu matki – Polki, gotowej na poświęcenia, która musiała pogodzić się z tym, że jej dziecko będzie walczyło za wolność ojczyzny, znieść niepokój o jego los, a często również śmierć. Motyw matki – Polki w literaturze pojawia się przede wszystkim w okresie romantyzmu, który był naznaczony walkami narodowowyzwoleńczymi. Polska wówczas znajdowała się pod zaborami, a literatura bardzo dużo miejsca poświęcała tematyce odzyskania niepodległości. Topos matki, która ma świadomość tego, że los jej dziecka jest przypieczętowany pojawia się, między innymi, w twórczości dwóch największych polskich wieszczy: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W polskiej literaturze, matka jest zresztą często alegorią Polski – ojczyzny. Postać matki – Polki, jako motyw, była wykorzystywana również w literaturze tworzonej w okresie okupacji, w związku z kolejnymi próbami odzyskania niepodległości przez kraj.
Zobacz także: co to jest i co oznacza motyw vanitas?
Tematyka relacji matki i dziecka podejmowana jest również poza motywem matki – Polki. Tę tematykę, w różnych wymiarach, znajdziesz w takich tytułach jak: „Bezmatek” Miry Marcinów czy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.
PODSUMOWUJĄC: relacja matka – dziecko to jedna z najważniejszych relacji w życiu człowieka, bez względu na to, jaki jest jej obraz. Osoba matki ma ogromny wpływ na kształtowanie charakteru, osobowości i postaw syna lub córki, dlatego jej motyw należy do grupy najczęściej wykorzystywanych motywów literackich, obok takich rozwiązań, jak motyw władzy, miłości, domu rodzinnego, podróży itp. Obraz matki w literaturze przedstawiany jest na wiele różnych sposobów, co w dużej mierze zależy od opisywanej tematyki i epoki, w której dane dzieło powstało.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
12 kwietnia 2022
26 kwietnia 2022
12 października 2021
3 października 2022
28 kwietnia 2022
18 lipca 2022
20 maja 2021
29 października 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.