12 października 2021
Fantastyka naukowa - co to jest, szkic historyczny, książki, autorzy, polska fantastyka naukowa

Fantastyka naukowa - co to jest, szkic historyczny, książki, autorzy, polska fantastyka naukowa

Fantastyka to świetna propozycja czytelnicza dla osób z wyobraźnią. Książki dark fantasy zdecydowanie mogą przypaść do gustu miłośnikom mrocznej atmosfery i obecności nadnaturalnych istot, natomiast fantastyka naukowa będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli uwielbiasz tematy technologiczne. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to właściwie jest fantastyka naukowa, przedstawić jej szkic historyczny i zaproponować książki, które naprawdę warto przeczytać. 

Co to jest fantastyka naukowa?

Fantastyka naukowa to szczególny rodzaj fantastyki, w której, jak już sama nazwa wskazuje, pisarze koncentrują się przede wszystkim na świecie nauki, przedstawiając, na przykład, futurystyczne technologie. W odróżnieniu od dark fantasy, fantastyka naukowa przedstawia fabułę, która bazuje na realności. Co to oznacza w praktyce? W książkach tego rodzaju absolutnie nie ma miejsca na niemożliwe, nieprawdopodobne zdarzenia, wampiry, wilkołaki, duchy itp. Poza tym, jedną z cech charakterystycznych literatury fantastycznonaukowej jest fakt, że w wielu przypadkach akcja książek rozgrywa się w przyszłości, pokazując rozwój technologiczny ludzkości. W języku angielskim fantastykę naukową określa się mianem science fiction.

 

Zobacz także: co to są książki typu new adults?

Fantastyka naukowa – szkic historyczny

Motywy fantastycznonaukowe pojawiały się w literaturze już od setek lat i były wyrazem zainteresowania człowieka postępem technologicznym, które pojawiało się na różnych poziomach rozwoju społecznego. Za przykład wczesnych utworów literackich nawiązujących do motywów fantastycznonaukowych mogą posłużyć powieści Julesa Verne. Najszybciej jednak ten rodzaj literatury zaczął się rozwijać w pierwszej połowie XX, kiedy wyewoluował jako oddzielny gatunek, cieszący się do dzisiaj bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, nawet teraz, kiedy jesteśmy świadkami prawdziwych rewolucji technologicznych, w dyskursie publicznym wiele miejsca poświęca się temu, jak w następnych dziesięcioleciach będzie wyglądał obraz świata. Warto zwrócić uwagę na to, że science fition nie jest zarezerwowane wyłącznie dla działalności literackiej. Wpływy fantastyki naukowej są widoczne również w kinematografii („Incepcja”, „Interstellar”, „Łowca androidów” itp.”).

Fantastyka naukowa – czołowi autorzy

Do czołowych pisarzy specjalizujących się w fantastyce naukowej można zaliczyć takie nazwiska jak: Herbert George Wells, Ray Bradbury, James Graham Ballard, Dan Simmons czy Frank Herbert. Książki z zakresu fantastyki naukowej świetnie się starzeją, dlatego jeżeli chcesz lepiej poznać ten gatunek literacki, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sięgnęła/sięgnął po starsze tytuły, stworzone przez prekursorów science fiction. To również świetny sposób na to, żeby przekonać się, jak dawniej wyobrażano sobie przyszłość i czy ich wyobrażenia znalazły swoje pokrycie we współczesnej rzeczywistości. 

 

Zobacz także: czym jest powieść epistolarna?

Fantastyka naukowa: książki, które warto znać

Szukasz rankingu książek z gatunku fantastyki naukowej? Zebraliśmy dla Ciebie kilka propozycji, które zdecydowanie mogą przypaść Ci do gustu. Jakie tytuły warto przeczytać (kolejność przypadkowa)?

 

  • Frank Herbert – cykl „Kroniki Diuny”
  • Dan Simmons – cykl „Hyperion”
  • Suzanne Collins – cykl „Igrzyska śmierci”
  • Philip K. Dick – „Blade Runner”
  • Anthony Burgess – „Mechaniczna pomarańcza”

Polska fantastyka naukowa

Okazuje się, że fantastyka naukowa ma się świetnie również na rodzimym podwórku. Do najważniejszych przedstawicieli tego gatunku literackiego zalicza się przede wszystkim Stanisława Lema, które książki cieszą się dużym zainteresowaniem również poza granicami Polski. Chcąc zacząć swoją przygodę z prozą Lema warto sięgnąć po takie tytuły, jak: „Solaris”, „Wizja lokalna”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Powrót z gwiazd”, „Katar”, „Głos Pana” czy „Pokój na Ziemi”. Wśród polskich pisarzy science fiction na szczególną uwagę zasługuje również twórczość Jacka Dukaja („Starość aksolotla”, „Czarne oceany”), Janusza Andrzeja Zajdla („Felicitas”, „Dziwny nieznany świat”) oraz Jarosława Grzędowicza. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 663 075 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji