18 lipca 2022
Motyw anioła w literaturze. W jakich utworach można go znaleźć?

Motyw anioła w literaturze. W jakich utworach można go znaleźć?

3 min

Motywy literackie niejedno mają imię. Do najczęściej wykorzystywanych należy nieszczęśliwa miłość w literaturze, która jest inspiracją dla wielu twórców, niezależnie od epoki, w której żyli, czy motyw matki, powszechnie realizowany na przykład przez lektury szkolne. Do popularnych motywów literackich można śmiało wykorzystać również motyw anioła, pojawiający się zarówno w literaturze popularnej, jak i w Biblii czy tekstach kultury. W dzisiejszym wpisie przedstawimy przykłady jego zastosowania. Zapraszamy do dalszego lektury!

Czym jest motyw anioła?

Motyw anioła w sztuce i literaturze jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Często stanowi nawiązanie do konkretnych wydarzeń lub motywów religijnych. Anioł występuje na przykład w roli opiekuna człowieka, chroniącego go przed nieszczęściami, czyli jako tzw. anioł stróż. Anioł w literaturze i kulturze nie zawsze jest jednak postacią, którą znamy z przekazów biblijnych i religijnych – nieskazitelną i bezgrzeszną. Czasami aniołowie przedstawiani są jako istoty bardzo podobne ludziom, z takimi samymi słabościami. Innymi słowy – motyw anioła w książkach i filmach jest różny, a prezentowany obraz nie zawsze zgadza się z informacjami, które czerpiemy z Biblii.

Motyw anioła w Biblii

Motyw anioła w Biblii pojawia się między innymi w Apokalipsie św. Jana – siedem aniołów za pomocą siedmiu trąb oznajmia nadchodzący koniec świata. Maryja, matka Jezusa, informację o tym, że powije na świat Zbawiciela, również otrzymała od anioła – archanioła Gabriela. Anioł pojawił się także we śnie św. Józefa, nakazując mu ucieczkę do Egiptu. W skrócie: biblijni aniołowie najczęściej pełnili rolę łącznika pomiędzy Bogiem a ludźmi.

Anioł w literaturze współczesnej – fantastyka przede wszystkim!

Motyw kobiety anioła lub mężczyzny anioła bardzo często jest wykorzystywany w szeroko pojętej literaturze fantastycznej, której nie obowiązuje zasada prawdopodobieństwa. Jednym z najbardziej znanych cykli literackich niemal w całości poświęconych tematyce anielskiej, są „Zastępy anielskie” Mai Lidii Kossakowskiej. W książkach z tej serii aniołowie nie są jednak czystymi istotami bez skazy. Wręcz przeciwnie – intrygują, kłócą się, zdradzają, czyli przejawiają całą paletę ludzkich przywar. Motyw aniołów pojawia się również w serii „Dary anioła” Cassandry Clare.

Motyw anioła w tekstach kultury

Znane dzieła literackie wykorzystujące motyw anioła to między innymi „Dziady” Adama Mickiewicza, wiersz Zbigniewa Herberta „Siódmy anioł” oraz wiersz Jana Twardowskiego „Aniele boży”. Motyw anioła pojawia się również w „Lamencie świętokrzyskim”, średniowiecznym plankcie, w którym matka Jezusa zwraca się bezpośrednio do archanioła Gabriela, który zwiastował jej narodzenie syna, pytając o to, gdzie jest to szczęście, które jej obiecywał. 

 

Popularność motywu anioła można zauważyć na przestrzeni wieków w różnych epokach literackich. Nic dziwnego – anioły to istoty, które od wieków rozpalały wyobraźnię człowieka na wiele sposobów, co widać zresztą nie tylko w literaturze, ale również w malarstwie czy rzeźbie.

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania