18 lipca 2022
Na czym polega tragizm w literaturze?

Na czym polega tragizm w literaturze?

3 min

Na przestrzeni wieków w literaturze można dostrzec okresową popularność różnych tendencji. Dotyczy to także najważniejszych motywów literackich. Do tej grupy należy między innymi tragizm postaci. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest tragizm, jakie są jego podstawowe cechy i podamy przykłady wykorzystania go w literaturze.

Co to jest tragizm w literaturze?

Definicja tragizmu jest nierozerwalnie związana z teatrem w starożytnej Grecji i wystawianymi wówczas tragediami, które w dużej części były oparte na charakterystycznej konstrukcji bohaterów. Bohaterowie tragiczni byli z góry skazani na porażkę, co stanowi istotę tragizmu. Oznaczało to, że bez względu na to, jakie wysiłki i decyzje podejmą, czeka ich klęska, ponieważ ciąży nad nimi bezlitosne fatum. Postacie stawały w obliczu konfliktu tragicznego, który polegał na tym, że ścierały się dwie tak samo ważne, mające identyczne zdarzenie i równorzędne pod względem etycznym racje.

Cechy tragizmu

Tragizm pojawiał się w literaturze już od czasów starożytnych. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim brak wpływu głównych bohaterów na ich los. Mimo wysiłków, ich porażka została z góry przesądzona. Bardzo często ostateczny wpływ na życie bohaterów tragicznych mieli wyłącznie bogowie, a oni sami często byli postaciami wewnętrznie skonfliktowanymi, które zdawały sobie sprawę z tego, że każdy ich wybór będzie zły.

Tragizm w literaturze: przykłady

Motyw tragizmu w literaturze pojawiał się już w czasach starożytnych. Przykładem może być chociażby Antygona – postać z tragedii Sofoklesa. Antygona była córką Edypa i Jokasty oraz należała do rodu Labdakidów, na który nałożona została klątwa. Antygona chciała pochować ciało swojego zmarłego brata, na co nie pozwolił jej wuj – Kreon, który objął władzę po śmierci obu braci Antygony. Inny przykład tragizmu w literaturze starożytnej to między innymi Król Edyp, który próbował uniknąć wypełnienia się jego przeznaczenia, ale z góry był skazany na porażkę. 

 

Literatura piękna polska również może się „pochwalić” obecnością postaci tragicznych. Przykładem jest chociażby Konrad Wallenrod, postać z utworu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Wallenrod chce walczyć z wrogiem ojczyzny (motyw często wykorzystywany w utworach polskiego romantyzmu), ale jest rozdarty pomiędzy postawą patriotyczną a miłością do kobiety. Jakąkolwiek drogę wybierze, zawsze będzie nieszczęśliwy i niespełniony. 

 

Podsumowując: na czym polega tragizm? Postacie tragiczne mają z góry przesądzony los i każda decyzja, którą podejmą, będzie zła. Różne oblicza tragizmu pokazują różne wybory bohaterów literackich.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji