Idealizm w literaturze. Co warto wiedzieć na temat tego motywu literackiego?
W filozofii idealizm oznaczał sposób rozumowania, zgodnie z którym, poza światem dostrzegalnym dla człowieka, istnieje również świat duchowy, nadzmysłowy. Dzisiaj jednak spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie co to jest idealizm w literaturze i w jakich dziełach literackich można spotkać się z wykorzystaniem tego motywu.
Co to jest idealizm?
Definicja idealizmu w literaturze bazuje przede wszystkim na pojęciu idealizmu używanym w odniesieniu do osób wierzących w określone ideały, które często wymagają poświęcenia, a niekiedy nawet bohaterskiej śmierci (na przykład, za ojczyznę). Idealizm w dziełach literackich może mieć również postać idealizowania, czyli przypisywania wyłącznie dobrych cech konkretnej postaci, zjawisku czy wydarzeniu. Przykład? Johann Wolfgang von Goethe w swojej powieści „Cierpienia młodego Wertera” przedstawia czytelnikowi postać Wertera – nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny, który idealizuje nie tylko swoją miłość do Lotty, ale również całą jej postać
Zobacz także: jakie są przykłady indywidualizmu w literaturze?
W jakich dziełach występuje motyw idealizmu?
Motyw idealizmu w literaturze jest charakterystyczny przede wszystkim dla okresu pozytywizmu, ale nie tylko. Śmiało operują nim również twórcy literatury współczesnej, romantycznej czy renesansowej. Przykładem może być chociażby jedno z najważniejszych dzieł Mikołaja Reja „Żywot człowieka poczciwego”, w którym literat przedstawia wyidealizowany, wzorcowy schemat ludzkiego postępowania. W średniowieczu często natomiast idealizowano postacie rycerzy lub władców, bazując na archetypowych postaciach, które wykazywały szereg cech utożsamianych ściśle z ich stanem. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że idealizm pojawiał się w literaturze różnych epok, a wykorzystanie tego motywu miało różne zastosowanie. Przedstawianie emocji w literaturze w kontekście postaw idealistycznych niekiedy było zorientowane na propagowanie konkretnych wzorców zachowania.
Idealizm w literaturze polskiej
Dla literatury polskiej charakterystyczne jest wykorzystanie bohatera idealisty walczącego za wolność ojczyzny. Taki motyw powszechnie występował w dziełach literackich epoki romantyzmu, co było nierozerwalnie związane z ówczesną historią Polski. Kraj znajdował się pod rozbiorami, a podejmowane wysiłki w celu przywrócenia obecności Polski na mapie były inspiracją dla najwybitniejszych twórców polskiej literatury tego okresu – Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Ideały pozytywistyczne natomiast można znaleźć w jednej z najważniejszych noweli Stefana Żeromskiego – „Siłaczka”, w której autor przedstawia postać Stanisławy Bozowskiej, młodej nauczycielki, która wierzyła w ideał pracy u podstaw, próbując krzewić wiedzę w ubogiej wiosce. Pozytywistycznym idealistą był również młody chłopak – Witold Korczyński, syn szlachcica z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
PODSUMUJMY: idealizm w literaturze może przyjmować różny charakter. Najczęściej dotyczy idealizowania postaci, zjawisk, wydarzeń lub bohaterów, którzy są marzycielami i idealistami. W polskiej literaturze idealistyczne wątki widać, między innymi, w twórczości Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
2 listopada 2021
2 września 2021
5 kwietnia 2022
5 kwietnia 2022
5 kwietnia 2022
2 września 2021
5 kwietnia 2022
28 października 2021
5 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.