Motyw labiryntu. Czym jest i jakie ma znaczenie w sztuce?
Wiele dzieł literackich wykorzystuje mniej lub bardziej znane toposy. Przykład? Motyw śmierci w literaturze, który często ma skłonić czytelnika do przemyśleń na temat wartości życia i spraw ostatecznych czy motyw samotności, szczególnie upodobany, między innymi przez książki dla młodzieży lub powieści z szeroko pojętej kategorii, jaką jest literatura obyczajowa. Dzisiaj poświęcimy więcej uwagi motywowi labiryntu w literaturze i sztuce. Podamy przykłady utworów, w jakich można znaleźć te topos i wyjaśnimy, dlaczego jest wykorzystywany.
Na czym polega motyw labiryntu w sztuce?
Motyw labiryntu w sztuce – literaturze oraz malarstwie – może pełnić różne funkcje. Najczęściej jest on stosowany jako alegoria zagubienia i próba odnalezienia przez głównego bohatera właściwej ścieżki, mimo wielu przeszkód i trudnej do pokonania plątaniny dróg. Labirynt w tekstach kultury jest wykorzystywany również jako motyw, który ma przedstawiać wyzwanie stojące przed głównym bohaterem. Labirynty bywają alegorią skomplikowanej drogi, którą musi przejść postać literacka. Innymi słowy – motyw labiryntu jest w sztuce wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Często pełni funkcję przenośni, ale również może być stosowany w formie dosłownej jako przedstawienie wyzwania polegającego na dotarciu do centralnej części budowli.
Motyw labiryntu w literaturze
Zastanawiasz się, w jakich utworach literackich pojawia się motyw labiryntu? Zwróć uwagę na to, że na przestrzeni wieków ten topos był chętnie wykorzystywany przez twórców, między innymi, z uwagi na jego uniwersalność i wieloznaczność. Co ciekawe, jego wykorzystanie można zauważyć w utworach różnych epok literackich. Gdzie występuje motyw labiryntu?
- Mit o Minotaurze. Najsłynniejszych przykład motywu labiryntu w mitologii. Minotaur był synem żony Minosa – władcy Krety oraz byka, który był wysłannikiem jednego z greckich bóstw – Posejdona. Minotaur był w związku z tym pół człowiekiem, pół bykiem i został uwięziony w labiryncie, który zaprojektował Dedal (może być Ci znany z mitu o Dedalu i Ikarze). Minos, który zwyciężył Ateny, zażądał od nich składania ofiar Minotaurowi, w związku z czym Tezeusz postanowił zabić ukrytą w labiryncie bestię, a wyjść z plątaniny dróg udało mu się dzięki nici Ariadny. Mit o Minotaurze jest zresztą jednym z najbardziej popularnych mitów starożytnej Grecji.
- „Proces” Franz Kafka. Szukając przykładów motywu labiryntu w lekturach szkolnych warto zwrócić uwagę na powieść surrealistyczną autorstwa Franza Kafki, jedną z najważniejszych w jego dorobku. Józef K. zostaje aresztowany, ale niestety nie wie za co. Aresztowanie ma jednak konkretne konsekwencje dla jego życia społecznego – wykluczenie. Osaczony, próbując dowiedzieć się prawdy i wyprostować sytuację, główny bohater zabiega o wsparcie innych osób. Motyw labiryntu w książce Kafki jest realizowany, między innymi, w postaci poplątanych korytarzy, w których Józef K. ma problemy ze znalezieniem właściwej drogi, ale jako labirynt można również interpretować jego wysiłki zorientowane na dowiedzenie się prawdy na temat swojego aresztowania.
- „Boska komedia” Dante Aligheri. Poemat Dantego należy do absolutnej klasyki literatury. W tym przypadku labiryntem są zaświaty składające się z nieba, piekła i czyśćca. W piekle jest dziewięć kręgów, na każdym z nich znajdują się grzesznicy o różnym „stopniu” przewinień. Czyściec składa się ze stopni, natomiast raj buduje dziewięć nieb. „Boska komedia” jest kolejnym przykładem lektury, w której można zauważyć topos labiryntu.
Labirynt w malarstwie i sztuce
Labirynt w malarstwie to popularny motyw, który jest wykorzystywany przez twórców różnych okresów. Motyw labiryntu w obrazie widać, między innymi, w twórczości malarskiej Leona Chwistka oraz Jacka Yerki. Poza tym topos labiryntu jest szczególnie zauważalny w elementach dekoracyjnych starożytnych budowli, na przykład, w postaci mozaik nawiązujących do wspomnianego już wcześniej mitu o Tezeuszu i Minotaurze. Labirynty są wykorzystywane również w rzeźbach oraz szeroko pojętej sztuce ogrodowej – w tym przypadku labirynty najczęściej wykonuje się roślin formowanych w żywopłot.
Współczesność: motyw labiryntu
Współcześnie motyw labiryntu jest chętnie stosowany w różnych przejawach twórczości artystycznej. Przykładem zastosowania toposu labiryntu w kinematografii jest, między innymi, film o tym samym tytule, z Hugh Jackman’em oraz Jake’em Gyllenhall’em w rolach głównych. Ojciec, którego córka zostaje porwana porusza się w labiryncie poszlak i wskazówek mogących doprowadzić go do sprawcy przestępstwa. Labirynt został wykorzystany również jako jedna z konkurencji, w której wzięli udział bohaterowie czwartego tomu przygód o czarodzieju z Hogwartu – „Czara Ognia”. Uczestnicy turnieju Trójmagicznego musieli dojść do znajdującego się w centralnym punkcie labiryntu pucharu, pokonując po drodze przygotowane dla nich przeszkody.
Labirynt w tekstach kultury i malarstwie – podsumowanie
Labirynt to popularny motyw, który na przestrzeni wieków pojawiał się zarówno w sztuce, literaturze, jak i malarstwie czy rzeźbie, na dekoracjach ogrodowych kończąc. Jak można intepretować ten topos? Bardzo często labirynt jest wykorzystywany, jako metafora zagubienia, konieczności odnalezienia własnej ścieżki w życiu lub dosłownie – jako zadanie znalezienia wyjścia z plątaniny dróg.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
12 kwietnia 2022
28 października 2021
30 sierpnia 2021
20 maja 2021
31 sierpnia 2021
12 października 2021
18 września 2021
30 sierpnia 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.