11 maja 2021
Ekspresjonizm w literaturze. Co charakteryzuje ten kierunek literacki?

Ekspresjonizm w literaturze. Co charakteryzuje ten kierunek literacki?

3 min

Ekspresjonizm to, podobnie jak impresjonizm, kierunek który przede wszystkim jest kojarzony z malarstwem. Tymczasem, na początku XX wieku ekspresjonizm zagościł również w europejskiej literaturze. Jakie są podstawowe cechy ekspresjonizmu w literaturze? Jakie są przykłady wykorzystania perspektywy ekspresjonistycznej w pisarstwie? Czytaj dalej!

Co to jest ekspresjonizm w literaturze?

Definicja ekspresjonizmu w literaturze kładzie bardzo duży nacisk na ukazywanie świata wewnętrznych przeżyć bohaterów. Pisarze tworzący w duchu ekspresjonizmu często bardzo duży nacisk kładą na duchowość, przeciwstawiając ją zamiłowaniu do rzeczy materialnych. W dziełach literackich ekspresjonistów pierwsze skrzypce grał sposób wyrazu doznań, wzruszeń, przeżyć bohatera. W związku z tym, sama konstrukcja utworu schodziła na dalszy plan i była podporządkowana wewnętrznemu życiu bohaterów literackich. 

 


Zobacz także: Czym jest alegoria w literaturze?

Ekspresjonizm w literaturze: cechy

Cechą charakterystyczną ekspresjonizmu literackiego była charakterystyczna konstrukcja bohatera, który bardzo często był stawiany przez dużymi wyzwaniami, wymagającymi od niego siły charakteru i określonego zachowania. Ponadto, ekspresjonizm bardzo często, chcąc podkreślić odczucia i doświadczenia bohaterów, korzystał z hiperboli (przesady), czyli środka stylistycznego, którego (jak sama nazwa wskazuje) cechą jest wyraźna przesada w określaniu osób/rzeczy/wydarzeń itp. W literaturze ekspresjonistycznej wyraźnie da się zauważyć zapędy pouczające i dydaktyczne. W celu zintensyfikowania siły wyrazu, twórcy ekspresjonistyczni, poza hiperbolą, posługiwali się również groteską, czyli łączeniem kontrastowych elementów, mającym w praktyce na celu zakrzywienie rzeczywistości. W ekspresjonizmie ważne było wykorzystywanie takich środków wyrazu, które w najlepszy sposób pozwoliłyby oddać odczucia postaci literackich. 

 


Zobacz także: Na czym polega impresjonizm w literaturze?

Ekspresjonizm w literaturze: przykłady

Jakie dzieła można uznać można uznać za najważniejsze przykłady ekspresjonizmu w literaturze? W ekspresjonizmie europejskim warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekspresjonistyczną poezję w wykonaniu Georga Trakla. Poza tym, do grona przedstawicieli ekspresjonizmu w literaturze należy zaliczyć takie nazwiska, jak: Max Brod czy Bertolt Brecht. Trzeba zaznaczyć, że sam prąd, jakim jest literacki ekspresjonizm powstał i rozwinął się w literaturze niemieckiej i to właśnie w Niemczech cieszył się największym zainteresowaniem. 

 


Zobacz także: Co to jest parabola w literaturze?

Ekspresjonizm w literaturze polskiej: przedstawiciele

Ekspresjonizm w polskiej literaturze, podobnie jak impresjonizm, zaczął cieszyć się bardzo dużą popularnością w okresie Młodej Polski. Zainteresowanie ekspresjonizmem w tym czasie stało się zupełnie naturalną konsekwencją kontestacji ówczesnej kultury, cywilizacji oraz założeń pozytywistycznych. Do czołowych twórców polskiego ekspresjonizmu w literaturze należeli: Jan Kasprowicz, Stanisław Wyspiański, Bruno Schulz, Tadeusz Miciński oraz Stanisław Przybyszewski. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji