3 października 2022
Święta coraz bliżej. Co się czyta na Wigilię?

Święta coraz bliżej. Co się czyta na Wigilię?

4 min

Istnieje wiele bożonarodzeniowych tradycji. Jedne są chętnie praktykowane w niezmienionej formie, inne odeszły w zapomnienie lub zmieniła się ich pierwotna funkcja. Ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem czy bezmięsna Wigilia Bożego Narodzenia na swój sposób budują atmosferę tego święta nawet wśród osób nieprzywiązujących wagi do tradycji religijnych. Osoby praktykujące oraz celebrujące Wigilię w sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie często dodają do tego modlitwę przed tym szczególnym posiłkiem, a także odczytują dedykowany fragment Biblii. Jeśli jesteście ciekawi, jak te elementy powinny wyglądać i gdzie znaleźć odpowiedni fragment Starego Testamentu, zapraszamy do lektury.

Co się czyta na Wigilię z Biblii?

Według tradycji przed spożyciem wigilijnej kolacji należy przeczytać fragment Biblii. Kto powinien go czytać? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, często przyjmuje się jednak, że robi to najstarsza osoba zasiadająca za wigilijnym stołem. Jeżeli to tobie przypadło w udziale to zadanie i czujesz się niepewnie, warto wcześniej przeczytać o sposobach skoncentrowania się na czytaniu. Ważne jest, aby wszyscy biesiadnicy byli obecni przy odczytywaniu tekstu i rozpoczęciu wspólnej kolacji.

 

Chodzi dokładnie o fragment poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa (Łk 2, 1-14). Co ten skrót oznacza i jak odnaleźć wspomnianą część? Otóż jest to nic innego jak Ewangelia Łukasza (Łk), znajdująca się w Starym Testamencie. 2 oznacza rozdział, a 1-14 numery wersów (czyli sam początek rozdziału). Chodzi dokładnie o te słowa: „(1) W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. (2) Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. (3) Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. (4) Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, (5) żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.(6) Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. (7) Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. (8) W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. (9) Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. (10) Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: (11) dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. (12) A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». (13) I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: (14) «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»". Czytający kończy słowami: „Oto słowo Pańskie” na co zgromadzeni odpowiadają: „Chwała tobie, Chryste”. 

 

Jeżeli zaciekawiły cię inne tradycje bożonarodzeniowe, warto sprawdzić jak w literaturze ukazane są święta Bożego Narodzenia. Może znajdziesz w nich inspirację dla własnych praktyk?

Jak odmówić modlitwę na Wigilii?

Innym ważnym dla chrześcijan zwyczajem jest odmówienie modlitwy przed posiłkiem. Ma to być przede wszystkim modlitwa dziękczynna, prezentująca wdzięczność za dary, jakimi zostaliśmy obdarzeni w mijającym roku oraz naszą obecną sytuację. Jako osoby wierzące, cieszymy się z radosnego w swej istocie aktu przyjścia Jezusa na świat, co niesie nadzieję i znak Bożej opieki nad ludźmi. Składa się więc prośbę o błogosławieństwo dla siebie, najbliższych, a także osób potrzebujących szczególnego wsparcia. Prosi się także o pomoc w trudnych chwilach i zrozumienie nauki z nich płynącej. Nie ma jednej formuły, którą należy w tym celu przytoczyć. Ważne, aby modlitwa była szczera i wyrażała nasze prawdziwe uczucia, a stanie się pięknym dopełnieniem tego niezwykłego wieczoru. Jeżeli natomiast masz ochotę spędzić święta na czytaniu i szukasz inspirującej lektury, na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie książkę opowiadającą o Bożym Narodzeniu.

Komentarze

Dodane przez anna k. w dniu 31 lipca 2024, 10:07

Świetny artykuł! Uwielbiam, gdy w okresie świątecznym pojawiają się polecenia książek do czytania na Wigilię. To doskonały moment, by wspólnie z rodziną przenieść się w magiczny świat literatury. Z chęcią wypróbuję kilka z zaproponowanych tytułów. Dziękuję za inspirację!

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji