25 maja 2022
Motyw ambicji w literaturze

Motyw ambicji w literaturze

Ambicja to potrzeba osiągania sukcesów, na przykład, na gruncie zawodowym lub edukacyjnym. Zdrowa – jest świetnym motywatorem do rozwoju, ale niestety wiele osób trawi zbyt duża ambicja, która może być powodem problemów i napięć psychicznych. Motyw ambicji w literaturze pojawia się w utworach różnych epok, podobnie jak motyw miłości, domu rodzinnego, zemsty, wojny czy motyw władzy w literaturze

Czym jest motyw ambicji w literaturze?

Motyw ambicji w tekstach kultury może mieć bardzo różny charakter. W wielu powieściach, nowelach lub opowiadaniach ambicja jest przedstawiana w pozytywnym świetle, jako sposób na osiągnięcie założonych celów. Twórcy często pokazują mozolne budowanie pozycji zawodowej, osiąganie sukcesów na polu nauki lub przedsiębiorczość postaci. Inne utwory z kolei pokazują skutki niezdrowej ambicji, mającej negatywny wpływ na życie bohatera literackiego. Innymi słowy, nie da się jednoznacznie opisać motywu ambicji w książkach, ponieważ ta postawa jest prezentowana na wiele sposobów. 

Motyw ambicji w lekturach szkolnych: X przykładów

Jak już wspomnieliśmy, motywy ambicji da się zauważyć w utworach różnych epok literackich. Jest to temat, który często porusza literatura pozytywizmu, promująca określone postawy, na przykład, skupienie się na zdobywaniu wykształcenia, również w przypadku trudności społeczno-materialnych. W których lekturach szkolnych obecny jest motyw ambicji?

  • „Lalka” Bolesław Prus. Stanisław Wokulski dorobił się bardzo dużego majątku, mimo, że swoją karierę zaczynał od pracy w sklepie w charakterze subiekta. Jego ambicja, zaradność oraz inteligencja pozwoliły mu się wzbogacić. Jego ambicje nie ograniczały się jednak tylko do gromadzenia pieniędzy – Wokulski był również żywo zainteresowany nauką.
  • „Ziemia obiecana” Władysław Reymont. Moryc, Karol i Max – Żyd, Polak i Niemiec – to trójka młodych, ambitnych mężczyzn, którzy wspólnie zakładają fabrykę. To właśnie ich ambicja oraz przedsiębiorczość pozwalają osiągnąć im założony cel. 
     

Motyw chorej ambicji w literaturze

Motyw chorej ambicji w literaturze to popularny temat. Dlaczego? Zwykle jest wykorzystywany, żeby pokazać, jak niezaspokojone lub zbyt duże aspiracje popychają ludzi do niecnych czynów. Jakie są najbardziej sztandarowe przykłady motywu chorej ambicji w literaturze?

  • „Balladyna” Juliusz Słowacki. Tytułowa Balladyna w rywalizacji siostrą nie zatrzymuje się nawet przed jej zamordowaniem, dzięki czemu wychodzi za mąż za hrabię Kirkora. Jej intrygi i złe uczynki ostatecznie zaprowadzają Balladynę na tron – zostaje królową. 
  • „Hamlet” William Szekspir. W jednej z najsłynniejszych tragedii Szekspira motyw ambicji jest realizowany w osobie Klaudiusza, który zabił swojego brata, żeby zasiąść na tronie Danii. 
     

Jak widać ambicja to temat, który motywuje twórców różnych epok. Nie zawsze jednak jest to motyw przedstawiany w pozytywnym świetle. Przykład? Opowieść o wieży Babel, pojawiająca się w Piśmie Świętym. Ambitni ludzie chcieli wznieść wysoką wieżę, ale Jahwe do tego nie dopuścił mieszając ich języki (wcześniej ludzie posługiwali się jedną mową).

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 663 075 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji