Co to jest hiperbola w literaturze i w jakich utworach można znaleźć przykłady jej zastosowania?
Literatura, zarówno proza, jak i liryka, posługuje się wieloma rozwiązaniami, które mają na celu wzmocnienie siły przekazu. Jeden z nich stanowi hiperbola – bardzo popularny środek stylistyczny. Czym w takim razie jest hiperbola wykorzystywana w literaturze? W jakich utworach można znaleźć przykłady jej zastosowania? Podpowiadamy!
Co to jest hiperbola w literaturze?
Definicja hiperboli w literaturze duży nacisk kładzie przede wszystkim na fakt, że ten środek stylistyczny charakteryzuje bardzo duża przesada. Hiperbola polega na celowym przesadzaniu w określaniu danej rzeczy, wydarzenia, osoby itp. Podstawową rolą hiperboli, zarówno w literaturze, jak i w języku codziennym, jest przede wszystkim podniesienie intensywności przekazu czy podkreślenie charakteru ekspresyjności odczuć. Hiperbola w literaturze jest wykorzystywana przede wszystkim do zaakcentowania silnych emocji targających bohaterami oraz opisu przyrody, zachowania czy wyglądu postaci literackich.
Spróbujmy wyjaśnić sobie co to jest hiperbola na konkretnych przykładach: hiperbolą będzie na przykład wyrażenie: „wypłakać oczy”, odnoszące się do bardzo intensywnego, długiego płaczu lub „zwariować na czyimś punkcie”, oznaczające bardzo silne emocje odczuwane w stosunku do drugiej osoby, często utożsamiane z zakochaniem. Hiperbolą będą także zdania: „wieki cię nie widziałam(em)”, „nudzę się śmiertelnie”, „kocham cię do szaleństwa” czy „umrę ze śmiechu”.
Zobacz także: jakie są przykłady indywidualizmu w literaturze?
Hiperbola w literaturze: przykłady
Hiperbola jest powszechnie stosowana przez autorów zarówno w wierszach, jak i utworach prozatorskich, niezależnie od okresu literackiego, z którego pochodzą utwory. Szukając przykładów zastosowania hiperboli w literaturze zdecydowanie warto przyjrzeć się dziełom literackim narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza, który często posługiwał się tym środkiem stylistycznym. Hiperbolą jest, między innymi, fragment „Stepów akermańskich” – „wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi”. W wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia…(o chłopcu polskim)” za hiperbolę można uznać zwrot „czy to serce pękło”, natomiast wiersz Kazimierza Przerwy – Tetmajera „A kiedy będziesz moją żoną”, zawiera hiperbolę „a imię twoje to czczość wonna”. Bardzo liczne hiperbole da się zauważyć również w dramacie romantycznym Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
Zobacz także: jak zdefiniować epikureizm w literaturze?
PODSUMOWUJĄC: wykorzystanie hiperboli w literaturze jest charakterystyczne dla utworów o różnej tematyce, dlatego z powodzeniem przykładów tego środka stylistycznego można szukać zarówno w utworach współczesnych, jak również w dziełach literackich pochodzących z wcześniejszych epok. W praktyce, hiperbolę można najkrócej opisać po prostu jako przesadę w charakteryzowaniu uczuć, wydarzeń, rzeczy czy osób.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 października 2021
18 lipca 2022
24 lipca 2022
24 lipca 2022
24 lipca 2022
18 września 2021
24 lipca 2022
18 lipca 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.