Jeremi Przybora - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
12 Grudnia 1915 w Warszawa
Data i miejsce zgonu:
4 Marca 2004 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Nagrody:
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki

Jeremi Przybora to jeden z czołowych polskich poetów, autor opowiadań oraz jeden z twórców kultowego już Kabaretu Starszych Panów. Chcąc lepiej poznać jego postać, warto sięgnąć po książkowe wspomnienia pisarza: „Przymknięte oko opatrzności. Memuarów część I”, „Przymknięte oko opatrzności. Memuarów część II” oraz „Zdążyć z happy endem. Memuarów część III”. Poza tym, na szczególną uwagę zasługuje również wydanie listów Agnieszki Osieckiej – poetki oraz królowej tekstów polskiej piosenki i Jeremiego Przybory „Listy na wyczerpanym papierze”.

Wiersze Jeremiego Przybory to dzieła podejmujące różnorodną tematykę, uwodząc czytelnika niesamowitym językiem i bardzo często – finezyjnym humorem. W twórczości Jeremiego Przybory generalnie często na pierwszy plan wychodzi satyryczna strona jego talentu. Widać to zwłaszcza w takich książkach jak: „Baśnie Szecherezadka”, „Ciociu, przestrasz wujka” czy „Miłość do magister Biodrowicz”, czyli zbiór zgrabnie napisanych, zabawnych opowiadań. Utwory Jeremiego Przybory na stałe zapisały się w kanonie kategorii, jaką jest literatura piękna polska. Książki pisarza udowadniają jego kunszt w posługiwaniu się językiem polskim oraz niesamowity zmysł literacki.

Kariera zawodowa urodzonego w Warszawie Przybory w dużej mierze związana była z radiem oraz telewizją. Współtworzony przez niego Kabaret Starych Panów występował w latach 50. i 60. w Telewizji Polskiej. Warto dodać, że w odcinkach realizowanych z jego udziałem występowała często ówczesna plejada polskich gwiazd. Wszystkie dzieła Jeremiego Przybory stanowią klasykę rodzimej literatury, która miała ogromny wpływ na polską kulturę, a niektóre z jego utworów zostały wykorzystane, jako teksty piosenek. Książka Jeremiego Przybory to gwarancja literackiej przygody najwyższych lotów. Literat aktywnie działał również w świecie filmu – to właśnie on, razem z Jadwigą Berens stworzył scenariusz do filmu „Upał”, w którym zresztą wystąpił razem z drugim członkiem Kabaretu Starszych Panów – Jerzym Wasowskim.

Jeremi Przybora - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana

Jeremi Przybora - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner