Jak nauczyć się rymować?
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś nauczyć się rymować, najprostszym sposobem jest bardzo dużo ćwiczeń praktycznych! Staraj się stopniowo szukać coraz bardziej zaawansowanych rymów, dzięki czemu z czasem stanie się to bardziej intuicyjne i łatwiejsze do wykonania. Ważne jest, żeby unikać rymów czasownikowych (nazywanych również częstochowskimi), które są najprostsze i najbardziej przewidywalne .Warto zacząć od monorymu, czyli niezbyt długich wersów, gdzie wszystkie rymy nawiązują od tego samego słowa. Odrzuć najbardziej oczywiste skojarzenia i spróbuj z innych ułożyć kilkuwersowy, posiadający logiczny sens wiersz.
Później przejdź do ćwiczenia układania wersów wyłącznie z rymami niedokładnymi. Następnie do rymów składanych, niegramatycznych, na końcu możesz pokusić się o rymy daktyliczne! Nie przejmuj się, jeśli na początku nie będzie ci się udawało. Jeśli nie masz pomysłu jak zacząć, możesz skorzystać z internetowych wyszukiwarek rymów. Jest to dobra pomoc na początku nauki, jednak z czasem ograniczaj ich wykorzystanie i staraj się próbować własnych sił.
Dobieranie rymów idzie coraz sprawniej? Cudownie! To teraz czas na ćwiczenie ich umiejscowienia w wersie. Rymy mogą być zewnętrzne i takie są najczęściej spotykane. Oznacza to, że rym znajduje się na końcu wersu. Czas na inicjalne i wewnętrzne – spróbuj wstawiać rym na początku i w środku wersów.
No to dochodzimy do ostatniego ćwiczenia, które możemy polecić. Teraz już powinno być łatwo! Czas na ćwiczenie układów rymów. Najbardziej intuicyjne wydają się nam rymy parzyste o układzie aabb (czyli rymują się kolejne wersy). Spróbuj stworzyć tekst o układzie krzyżowym rymów (abab) i okalającym (abba). Koniecznie przeczytaj jak wygląda budowa wiersza, może ułatwi ci to zadanie. Teraz jesteś dobrze zaznajomiony/zaznajomiona z podstawową teorią. Pozostaje już tylko praktyka!