Tadeusz Boy-Żeleński - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
21 Grudnia 1874 w Warszawa
Data i miejsce zgonu:
4 Lipca 1941 w Lwów
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Nasi okupanci, Marzenie i pysk, Brązownicy, Klasyka. Obrachunki fredrowskie, Zmysły... zmysły

Tadeusz Boy – Żeleński to polski lekarz, który bardzo dużą część swojego życia poświęcił szeroko pojętej działalności literackiej. Boy – Żeleński urodził się w latach 70. XIX wieku, w inteligenckiej rodzinie. Studia rozpoczął na Uniwersytecie Jagielloński. To z inicjatywy Żeleńskiego powstała organizacja „Kropla mleka”, której celem było, między innymi, popularyzowanie wiedzy dotyczącej karmienia piersią oraz prawidłowej opieki nad niemowlętami, których śmiertelność w tamtym okresie była bardzo wysoka.

W czasie dwudziestolecia międzywojennego pracował w klinice, która zajmowała się proklamowaniem świadomego macierzyństwa. W poglądach Boya – Żeleńskiego wyraźnie widać było zainteresowanie tą kwestią. Żeleński jest autorem książki „Piekło kobiet” oraz „Jak skończyć z piekłem kobiet?”. Proklamował antykoncepcję, zwracając uwagę na sytuację ówczesnych kobiet. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie, gdzie pracował na uniwersytecie. Po tym, jak do Lwowa wkroczyły wojska niemieckie, został aresztowany i zamordowany w 1941 roku.

Poza działalnością lekarską, Żeleński zajmował się również tłumaczeniem literatury francuskiej. Chcąc bliżej poznać książki Tadeusza Boya – Żeleńskiego zdecydowanie warto sięgnąć po zbiór esejów „Ludzie żywi”, w których autor opisuje postacie pisarzy i artystów ważnych dla polskiej kultury. Wśród utworów Tadeusza Boya – Żeleńskiego na szczególną uwagę zasługuje również książka „Marysieńka Sobieska”, czyli biografia żony Jana III Sobieskiego.

Twórczość Tadeusza Boya – Żeleńskiego na stałe weszła do kanonu, jakim jest literatura piękna polska – książki autora podejmowały często ważną społecznie tematykę. Żeleński nie bał się obalania utrwalonych mitów, na przykład archetypu polskiej kobiety. W książce „Brązownicy” czytelnik znajdzie natomiast zbiór błyskotliwych esejów, jakie Boy – Żeleński poświęcił osobie najsławniejszego wieszcza polskiego, czyli Adamowi Mickiewiczowi. W jego twórczości widać również publikacje o zabarwieniu humorystycznym – między innymi, był autorem tekstów na użytek kabaretu Zielony Balonik. 

Tadeusz Boy-Żeleński - Bestsellery
Miękka 48h wysyłka
Nowa

Tadeusz Boy-Żeleński - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner