Motyw vanitas w literaturze. Jak i gdzie jest wykorzystywany?
Zastosowanie konkretnych motywów literackich w dużej mierze było uzależnione od obrazu, zainteresowań i tendencji danej epoki. Motyw samotności, matki, miłości czy motyw śmierci w literaturze to rozwiązania uniwersalne i ponadczasowe, ale niektóre tematy największą popularnością cieszyły się w określonych okresach historycznych. Tak jest, między innymi, w przypadku motywu vanitas. W tym artykule spróbujemy sobie wyjaśnić, czym właściwie był w literaturze motyw vanitas i podamy przykłady jego zastosowania i wyjaśnimy podstawowe funkcje.
Co to jest motyw vanitas?
Szukasz odpowiedzi na pytanie: co to jest motyw vanitas? Vanitas można przetłumaczyć z łaciny, jako „marność”. Podstawowym przeznaczeniem tego motywu było więc ukazywanie spraw doczesnych, materialnych i ludzkiej egzystencji, jako przemijających, nieważnych, jednocześnie skłaniając tym samym odbiorcę do głębszego zastanowienia się nad własnym życiem i pojmowaniem najważniejszych wartości. Motyw marności (vanitas) świata swoje korzenie miał przede wszystkim w zainteresowaniu śmiercią. Pojawiał się zresztą nie tylko w literaturze, ale również w malarstwie, w którym był realizowany głównie przy pomocy określonych symboli. Malarze chętnie umieszczali na swoich obrazach czaszki, a zamiast klasycznej martwej natury, malowali zepsute warzywa i owoce.
Jakie funkcje pełnił motyw vanitas w literaturze?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, motywy vanitas w literaturze miały zachęcić czytelnika do refleksji, ukazując mu bezsensowność przywiązania do rzeczy materialnych oraz próbując skłonić człowieka do większego zainteresowania strefą duchową. Źródłem motywu vanitas jest Stary Testament i Księga Koheleta, w której znajduje się słynne nawiązanie do marności. W literaturze, podobnie jak w malarstwie, twórcy realizujący motyw marności, posługiwali się konkretnymi symbolami, których interpretacja miała wywołać w odbiorcy określone wrażenia i refleksje. Reasumując, najważniejszym zadaniem motywu vanitas było przypomnienie człowiekowi o jego śmiertelności i szybkim przemijaniu.
Motyw vanitas w literaturze baroku
Motyw vanitas był chętnie realizowany w malarstwie i literaturze europejskiego baroku. Poprzedzający barok renesans „odwrócił” się od kultury średniowiecznej – wówczas charakterystyczne stało się zainteresowanie zdobyczami antyku. Barok z kolei, podobnie jak średniowiecze, cechował się skupianiem uwagi na kwestiach religijnych, co znalazło odbicie w popularności motywu vanitas, wyrastającego z przekonania o nieuchronnej śmierci każdego człowieka. Śmierć, przemijanie, pogarda dla przyjemności i rzeczy doczesnych to poglądy często rozwijane przez barokowych i średniowiecznych twórców.
Oczywiście, nie oznacza to, że wykorzystanie motywu vanitas nie wychodzi poza ramy twórczości okresu baroku. Motyw był realizowany również w twórczości pisarzy późniejszych epok literackich, jednak barok to okres jego szczególnej popularności. Warto również zaznaczyć, że motyw marności nie zawsze był związany z nawiązywaniem do Boga i wiary. W wielu utworach pojawiał się niezależnie od zagadnień religijnych, na przykład, jeśli twórcy skupiali się przede wszystkim na szybkim przemijaniu i tęsknocie za przeszłością.
Zobacz także: jak wykorzystywany jest motyw sarmaty w literaturze?
Motyw vanitas: przykłady realizacji
Poza Księgą Koheleta, wchodzącą w skład Starego Testamentu, motyw vanitas da się zauważyć również w tragedii Wiliama Szekspira – „Hamlecie”. Hamlet, syn króla Danii, przeżywa kryzys wartości moralnych, przygnieciony niedawnymi wydarzeniami: śmiercią ojca oraz ślubem matki, która zdecydowała się wyjść za mąż za brata zmarłego małżonka. Motyw marności bardzo mocno widoczny jest w słynnym monologu głównego bohatera oraz w scenie na cmentarzu, w której poza Hamletem pojawiają się również postacie dwóch grabarzy kopiących grób Ofelii oraz Horacy.
W literaturze polskiej, motyw vanitas wykorzystywał, między innymi, Mikołaj Sęp Szarzyński, jeden z najważniejszych poetów polskiego baroku. Marność w rodzimych utworach epoki baroku to tematyka często poruszana przez ówczesnych poetów metafizycznych, do grona których zresztą należał właśnie Sęp Szarzyński.
PODSUMOWUJĄC: motyw vanitas największą popularnością cieszył się w epoce baroku i był realizowany nie tylko przez twórców literackich, ale również przez malarzy. Vanitas z łaciny na polski można przetłumaczyć, jako „marność” i to słowo najlepiej oddaje charakterystykę tego motywu. Vanitas miał przypominać o nieuchronności śmierci, przemijaniu i niewielkiej wartości rzeczy doczesnych, skłaniając odbiorców do refleksji i zmiany postępowania. Realizując motyw marności twórcy podkreślali nieważność chwilowej przyjemności oraz życia ziemskiego, które szybko się kończy.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
5 kwietnia 2022
25 maja 2022
29 października 2021
12 maja 2021
28 października 2021
5 kwietnia 2022
13 lutego 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.