5 kwietnia 2022
Motyw deesis. Co to jest?

Motyw deesis. Co to jest?

3 min

Na przestrzeni wieków w sztuce i literaturze konkretnych okresów pojawiały się charakterystyczne dla nich motywy. Przykładem może być chociażby motyw vanitas (marność), który był szczególnie popularny w czasie baroku lub motyw theatrum mundi, bardzo widoczny, na przykład, w słynnej „Lalce” Bolesława Prusa. W tym artykule zajmiemy się natomiast motywem deesis. Wyjaśnimy co to jest oraz jak wykorzystywano go w literaturze i sztuce. Ciekawi? Zachęcamy do lektury!

Na czym polega motyw deesis w literaturze?

Motyw deesis w literaturze oznacza przedstawianie w utworach literackich i dziełach sztuki trzech postaci: Jezusa Chrystusa, Maryi oraz Jana Chrzciciela. Maryja oraz Jan Chrzciciel mieli przede wszystkim wypraszać u Chrystusa określone dary. Innymi słowy, pełnili funkcję wstawienniczą, ujmując się za modlącymi się wiernymi. Samo słowo deesis pochodzi natomiast z języka greckiego i oznacza w przełożeniu na język polski prośbę, co zresztą najlepiej oddaje charakter tego motywu. 

Jak jest wykorzystywany motyw deesis w sztuce?

Motyw deesis pojawiał się wprawdzie w utworach literackich, ale najbardziej widoczny jest jednak w sztuce. Deesis to często wykorzystywany sposób przedstawiania Jezusa w ikonografii oraz szeroko pojętym malarstwie sakralnym, zdobiącym świątynie chrześcijańskie. Obrazy zgodne z motywem deesis zawsze umieszczają postać Jezusa Chrystusa w centrum kompozycji. Ikona deesis, podobnie jak motyw wykorzystywany w literaturze, prezentowała Maryję i Jana Chrzciciela, jako postacie, które mogłyby wyjednać u Boga określone dary. Zdarza się, w motyw deesis był wykorzystywany również w uzupełnieniu o innych świętych. Warto zaznaczyć, że także współcześnie w kościele katolickim w modlitwach częste jest proszenie postaci świętych o wstawiennictwo u Boga w związku z konkretnymi prośbami wiernych. 

Motyw deesis w tekstach kultury i sztuce – historia

Motyw deesis pojawia się zarówno w tekstach kultury, jak i w sztuce sakralnej – to już wiecie. Warto jednak zaznaczyć, że jego korzenie sięgają natomiast średniowiecznego wschodu, ale sposób przedstawiania Jezusa Chrystusa w centrum i Maryi oraz Jana Chrzciciela po jego bokach przedostał się również do Polski i wyrastał z przekonania, że łatwiej wyprosić określone łaski przez wstawiennictwo postaci bliskich Jezusowi. Generalnie największą popularność motywu deesis wyznacza się na okres średniowiecza, również z uwagi na centralną pozycję wątków religijnych w ówczesnej twórczości kulturalnej. Co ciekawe, motyw deesis jest wykorzystywany także we współcześnie tworzonych ikonach. 

Motyw deesis: przykłady

Wśród najpopularniejszych przykładów wykorzystania deesis w polskiej literaturze wymienia się „Bogurodzicę”, średniowieczną pieśń nieznanego autorstwa. W „Bogurodzicy” podmiot liryczny, czyli wierni chrześcijanie, zwraca się do Maryi z prośbą o wstawiennictwo do Jezusa Chrystusa oraz bezpośrednio do Jezusa, powołując się także na osobę proroka Jana Chrzciciela, który ochrzcił Jezusa w Jordanie. „Bogurodzica” należy do grupy, jaką są lektury omawiane w polskich szkołach i jest jednym z najważniejszych zabytków języka polskiego, doskonale zachowującym jego średniowieczny obraz. Motyw deesis jest ponadto widoczny także w malarstwie sakralnym wieku zabytkowych świątyń chreścijańskich.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji