Czym jest narracja auktorialna?
Istnieje kilka różnych rodzajów narracji, czyli sposobów pokazywania czytelnikowi fabuły dzieła literackiego oraz przeżyć i uczuć bohaterów opowieści. Bardzo dobrze da się to zauważyć, na przykład, czytając lektury szkolne. Jeżeli wydarzenia przedstawiane są z perspektywy konkretnej postaci literackiej, wówczas można mówić o typie narracji, jakim jest narracja personalna. Zupełnie inaczej ta kwestia wygląda w przypadku narracji auktorialnej. Co to jest? Jakie są przykłady jej zastosowania? Czytaj dalej!
Co to jest narracja auktorialna?
Narracja auktorialna, w przeciwieństwie do narracji personalnej, oznacza, że narrator nie patrzy na fabułę utworu oczami określonych postaci literackich. Wręcz przeciwnie, jest on kimś kto nie należy do wydarzeń przedstawianych przez autora. To ktoś „występujący” z boku. Nie da się również jednoznacznie wskazać kim jest narrator, mimo, że jest to narrator osobowy. Narrator auktorialny nie musi być jednak mimo to bezstronnym narratorem, wręcz przeciwnie – dopuszcza się możliwość przedstawienia jego sposobu myślenia.
Jakie są najważniejsze cechy narracji auktorialnej?
W przypadku narracji personalnej wiedza narratora ogranicza się do informacji, jakie posiada postać, z perspektywy której narracja jest prowadzona. W efekcie czego wiedza narratora nie jest nieograniczona. Zupełnie inaczej wygląda to w narracji auktorialnej. Narrator auktorialny może być narratorem wszechwiedzącym i stanowić dla czytelnika główne źródło wiedzy na temat wydarzeń i postaci przedstawianych w utworze, również w kontekście przeszłości bohaterów.
Narracja auktorialna – przykłady wykorzystania w literaturze polskiej
Przykładem narracji auktorialnej jest jedna z najsłynniejszych powieści Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”. Warto zaznaczyć, że narracja auktorialna jak najbardziej może być połączona w jednym utworze z innymi typami narracji, tak jak dzieje się to chociażby w „Przedwiośniu”. To często wykorzystywane rozwiązanie, dające czytelnikowi bardziej pełną wiedzę dotyczącą fabuły oraz wewnętrznych przeżyć i poglądów bohaterów.
Narrację auktorialną da się zauważyć również w innej znanej dla Polaków powieści, czyli „Lalce” Bolesława Prusa, gdzie przeplata się ona, na przykład, z fragmentami opowiadanymi z pierwszoosobowej perspektywy przyjaciela Stanisława Wokulskiego – subiekta Ignacego Rzeckiego. Narracja jest realizowana w formie jego pamiętników. Narracja auktorialna pojawia się także we flagowej powieści polskiego pozytywizmu, czyli „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
8 lipca 2019
1 marca 2023
12 października 2021
21 kwietnia 2022
3 października 2022
20 maja 2021
15 lipca 2019
15 lutego 2022
12 maja 2021
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.