8 lipca 2019
Co to jest literatura piękna i co warto przeczytać?

Co to jest literatura piękna i co warto przeczytać?

3 min

Jesteś fanką/fanem literatury? Czy w takim razie wiesz, co zaliczamy do literatury pięknej i na czym polega definicja tego pojęcia? Wyjaśniamy, jakie są podstawowe cechy literatury pięknej – czytaj dalej!

Literatura piękna: definicja

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: co to znaczy literatura piękna? Do literatury pięknej możemy zaliczyć wszystkie książki, w przypadku których, jak sama nazwa wskazuje, główny nacisk kładziony jest na sposób opowiadania historii, który ma być przede wszystkim wystarczająco kunsztowny i finezyjny. Charakterystyka literatury pięknej bazuje na tym, że książki, które ją reprezentują nie pełnią funkcji stricte praktycznej.

Cechy literatury pięknej

Wyjaśniliśmy już, czym jest literatura piękna. De facto, jej głównym zadaniem jest wzbudzanie w czytelniku konkretnych uczuć oraz dostarczanie wzruszeń. Czym w takim razie charakteryzuje się literatura piękna? Określając podstawowe wyznaczniki literatury pięknej należy przede wszystkim podkreślić sposób przedstawiania bohaterów i zdarzeń. Autor bardzo często bazuje na wysublimowanych opisach, porównaniach czy metaforach. Przykładem może być chociażby „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Książkę wyróżniają misterne opisy przyrody, będące językową wirtuozerią.
 
Co daje nam literatura piękna? Przyjemność odbioru idzie zwykle w parze z koniecznością głębszej refleksji nad opisywanym zagadnieniem. „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego zmusza czytelnika do zastanowienia się nad moralnym aspektem ludzkich poczynań, natomiast „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa to książka, która daje szansę na konstatacje roli zła w kontekście dobra. Czytając to jedno z najwspanialszych dzieł rosyjskiej literatury czytelnik wprost staje przed pytaniem zadawanym przez autora – czy dobro bez istnienia zła ma rację bytu?

Co warto przeczytać z literatury pięknej?

Wiesz czym jest literatura piękna i jakie są jej podstawowe cechy. W takim razie: które książki koniecznie powinny znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Po jakie bestsellery literatury pięknej musisz sięgnąć?
 
„Złodziejka książek” Markusa Zusaka. Tytułowa złodziejka książek to postać targana wichrami historii, która zapomnienie i ulgę znajduje właśnie w książkowych opowieściach. Dowiedz się, jak potoczą się losy Liesel.
 
„Ciemno, prawie noc” Joanny Bator. Jeśli uwielbiasz Wałbrzych i książki z tajemniczą, mroczną atmosferą to pozycja właśnie dla Ciebie! Młoda dziennikarka wraca do rodzinnego miasta, żeby przeprowadzić własne śledztwo na temat tajemniczych zniknięć dzieci, ale przy okazji będzie musiała zmierzyć się z demonami własnej przeszłości.
 
„Madame” Antoniego Libery. Licealista zauroczony nauczycielką francuskiego – brzmi banalnie? Nie tym razem! Ta książka to uczuciowy majstersztyk, który jednocześnie zabierze Cię w podróż w skomplikowaną przeszłość Polski.
 
„Król” Szczepana Twardocha. Niesamowicie odmalowana przedwojenna Warszawa, skomplikowane miasto dwóch kultur – jeśli chcesz zaliczyć symboliczną „podróż w czasie”, książka Twardocha to idealna okazja.
 
PODSUMUJMY: sięgając po konkretne książki, często zastanawiamy się, co to znaczy – książka obyczajowa, fantastyczna, science fiction itp. W przypadku literatury pięknej główny nacisk kładziony jest na wysublimowany sposób opowiadania książkowej historii.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji