25 maja 2022
Literatura grecka. Co warto wiedzieć na ten temat?

Literatura grecka. Co warto wiedzieć na ten temat?

4 min

Literatura grecka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kultury europejskiej. To właśnie Grecja stała się przecież jej kolebką. Kim są czołowi przedstawiciele literatury greckiej? Które dzieła z tej kategorii zdecydowanie warto poznać? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. 

Początki literatury greckiej

Literatura grecka, podobnie jak literatura polska, francuska, niemiecka itp., wyrasta przede wszystkim z przekazów mówionych. W początkach historie, legendy, podania oraz baśnie przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Warto zaznaczyć, że początek literatury greckiej jest nierozerwalnie związany z mitami religijnymi, które były popularne w starożytnej Grecji. Mity tłumaczyły otaczający człowieka świat, zjawiska przyrodnicze oraz początki stworzenia. Występował w nich panteon greckich bóstw, które często miały cechy podobne ludziom – tak samo się zakochiwały, prowadziły wojny, angażowały w konflikty. 

 

Omawiając zarys historii literatury greckiej należy podkreślić, że twórczość starożytna to przede wszystkim pieśni i poematy oraz sztuki teatralne: przede wszystkim komedie i dramaty, które chętnie wystawiano na deskach ówczesnych scen. Okresy literatury greckiej wiążą się z rozwojem starożytnej historii. W swoich początkach greccy literaci skupiali się przede wszystkim na poezji. Rozwój prozy przypada natomiast na okres klasyczny. 

Literatura grecka: cechy

Trudno przecenić osiągnięcia literatury greckiej. Wielu twórców do dzisiaj czerpie pełnymi garściami z utworów starożytnych. Bardzo duża „moda” na antyk była widoczna chociażby w literaturze okresu renesansu. Grecka literatura starożytna cechowała się przede wszystkim zakorzenieniem w religii i mitach. Odwołania do mitologii w literaturze oznaczały, że ówczesnych dziełach pojawiały się postaci greckich bogów, herosów lub mitologiczne stworzenia. Ich obecność była charakterystyczna dla starogreckich eposów. 

 

Arystoteles, jeden z najsłynniejszych greckich filozofów, podzielił literaturę na epikę, dramat oraz lirykę. Dla starożytnej Grecji typowym gatunkiem literackim był dramat, a sama sztuka, w tym również literatura miała prowadzić odbiorcę do katharsis, czyli oczyszczenia. Poza eposem, w starożytnej Grecji tworzono również elegie oraz pieśni, często sławiące bohaterskie czyny wojenne lub zwycięstwa w zawodach sportowych. 

Najważniejsi przedstawiciele literatury greckiej

Wśród najbardziej znanych przedstawicieli literatury greckiej wymienia się przede wszystkim takich twórców, jak: Homer, Sofokles, Eurypides, Safona, Ajschylos czy Hezjod. Należy pamiętać, że to właśnie twórcy okresu antyku zajęli szczególne miejsce w literackiej historii świata, a ich dzieła są czytane również dzisiaj i stanowią ciekawą inspirację dla innych literatów. Dotyczy to zwłaszcza utworów Homera, którego „Iliada” i „Odyseja” są do dzisiaj omawiane w polskich szkołach. 

Dzieła literatury greckiej, które trzeba znać

Dzieła literatury greckiej to duży wybór utworów o różnorodnej tematyce. Do najważniejszych zalicza się, poza wspomnianą wyżej „Iliadą” i „Odyseją” również takie tytuły, jak:

  • „Król Edyp” – największa tragedia w greckiej literaturze, autorstwa Sofoklesa. 
  • „Medea” – tragedia Eurypidesa.
  • „Prace i dnie” – epos Hezjoda.
  • „Siedmiu przeciw Tebom” – tragedia Ajschylosa.

Współczesna literatura grecka

Autorzy współczesnej literatury greckiej również mają się czym pochwalić. Obecnie w tej kategorii można znaleźć zarówno książki historyczne, jak i romanse, powieści przygodowe, kryminały, fantastykę czy książki nawiązujące do problemów trapiących greckie społeczeństwo. Chcąc lepiej poznać literaturę Grecji warto sięgnąć po utwory takich pisarzy, jak: Nicos Kazanthakis, Lena Kitsopulu czy Alki Zei. 

Podsumowując: bóstwa i mityczne stworzenia to podstawowe tematy literatury antycznej. Dzisiaj tematyka podejmowana przez greckich twórców jest o wiele szersza i często dotyczy problemów, z którymi zmaga się jednostka lub społeczeństwo. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 549 411 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji