Literatura hiszpańska. Historia i literackie arcydzieła, które warto przeczytać!
Literatura Hiszpanii, podobnie jak klasyka literatury brytyjskiej, polskiej, niemieckiej itp. ma ogromny wpływ na obraz współczesnej kultury. Hiszpania może się pochwalić wieloma cenionymi twórcami literackimi, których nazwiska zdecydowanie warto poznać! Podpowiemy Ci, jaka jest historia literatury hiszpańskiej i którzy twórcy obecnie zaliczają się do czołówki. Literatura Hiszpanii, podobnie jak klasyka literatury brytyjskiej, polskiej, niemieckiej itp. ma ogromny wpływ na obraz współczesnej kultury. Hiszpania może się pochwalić wieloma cenionymi twórcami literackimi, których nazwiska zdecydowanie warto poznać! Podpowiemy Ci, jaka jest historia literatury hiszpańskiej i którzy twórcy obecnie zaliczają się do czołówki.
Historia literatury hiszpańskiej
Hiszpańska literatura średniowieczna w dużej mierze oscylowała wokół tematyki religijnej i sakralnej. W tym okresie w Europie generalnie literatura w wielu przypadkach miała za zadanie kształtować pożądane wzorce osobowe. Analizując literaturę tego okresu, na szczególną uwagę zasługuje poemat – „Księga o Aleksandrze” oraz „Księga dobrej miłości”. W XVII wieku nastał tak zwany „złoty wiek literatury hiszpańskiej”, w którym obserwowano rozkwit twórczości literackiej.
Ważnym etapem w rozwoju literatury jest stworzona wówczas powieść „Don Kichot”, autorstwa Miguela de Cervantesa. Warto pamiętać, że było to dzieło przełomowe – „Don Kichot” należy do grona prekursorów powieści w Europie. W okresie baroku w literaturze hiszpańskiej zauważalne było częste wykorzystywanie nietypowych, oryginalnych metafor oraz nowych elementów językowych. Duży nacisk kładziono wówczas na formę dzieła literackiego, która miała wywierać wrażenie na czytelnikach.
W okresie oświecenia w Hiszpanii zaczął królować, podobnie jak w innych krajach Europy, klasycyzm, czyli ponowne zainteresowanie kulturą starożytnych Greków oraz Rzymian. W XIX wieku przyszła pora na hiszpański romantyzm. Okres po zakończeniu I wojny światowej jest zdecydowanie jednym z najciekawszych momentów w rozwoju hiszpańskiej literatury. Wówczas, podobnie jak w malarstwie, popularność zdobywały nieszablonowe i nowatorskie koncepcje. Tematy podejmowane przez literaturę hiszpańską różniły się w zależności od epoki i popularnych w danym momencie nurtów literackich.
Najważniejsze arcydzieła literatury hiszpańskiej
Literatura każdego kraju – francuska, portugalska, amerykańska, czeska literatura współczesna itp. – może pochwalić się ponadczasowymi, klasycznymi utworami, które nawet z biegiem lat nie tracą na wartości. Po jakie książki warto sięgnąć, jeśli chcesz się zapoznać z klasyką literatury hiszpańskiej?
- „Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón. Bestsellerowa powieść, pierwsza część cyklu „Cmentarz zapomnianych książek”.
- „Don Kichot” Miguel de Cervantesa. Historia szlachcica, który wiedziony ideą pomagania innym, postanawia zostać „błędnym rycerzem” (określenie pochodzi z średniowiecza).
- „Klub Dumas” Arturo Pérez-Reverte. Główny bohater otrzymuje nietypowe zlecenie na znalezienie starych ksiąg, co będzie dla niego początkiem tajemniczych zdarzeń.
- „Popołudnia trędowatych” Juan Goytisolo. Opowieść skupiająca się na tematyce moralno – społecznej, z dużym naciskiem na sferę przeżyć psychologicznych postaci.
- „Złuda” Carmen Laforet. Młoda dziewczyna zamierza rozpocząć studia, co łączy się z nawiązaniem bliższych kontaktów z rodziną matki.
Współczesna literatura hiszpańska: co warto przeczytać?
Współczesna literatura hiszpańska to, podobnie jak klasyka literatury skandynawskiej itp., przede wszystkim ciekawe powieści, które zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie. Warto podkreślić, że nowoczesna literatura hiszpańska podejmuje różnorodną tematykę, umożliwiając czytelnikowi wybór książek dostosowanych do jego preferencji. Jakie powieści powinny zwrócić Twoją uwagę?
- „Katedra w Barcelonie” Ildefons Falcones. Wielopłaszczyznowa opowieść o awansie społecznym chłopa pańszczyźnianego, interesująca również z uwagi na wartość historyczną.
- „Serce tak białe” Javier Marías. Opowieść o mężczyźnie próbującym rozwikłać rodzinną zagadkę.
- „Wojna czarownic” Maite Carranza. Trylogia fantasy, przedstawiająca losy jednej z czarownic.
Osoby zainteresowane kryminalnymi nowościami w literaturze hiszpańskiej mogą sięgnąć po powieść „Falcó” autorstwa Arturo Péreza-Reverte lub książkę „Dam ci to wszystko” Dolores Redondo.
Literatura hiszpańska dla dzieci
Osoby zainteresowane hiszpańską literaturą dziecięcą mogą wpisać na swoją listę „do przeczytania” serię „Mateuszek” stworzoną przez Elvirę Lindo. Seria składa się z kilku tomów, w których młodzi czytelnicy śledzą przygody Mateuszka – rezolutnego chłopca. Na uwagę czytelników zasługują również pięknie ilustrowane książki autorstwa Rocio Bonilli: „Wielka księga superskarbów. To co naprawdę się liczy”, „Wielka księga supermocy”, „Jakiego koloru są buziaki?” czy „Najwyższa na świecie wieża z książek”.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
11 maja 2021
3 października 2022
2 grudnia 2020
17 stycznia 2022
25 maja 2022
26 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.