5 marca 2023
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – kiedy i po co go świętujemy?

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – kiedy i po co go świętujemy?

5 min

Wielki krokami zbliża się kwiecień, a wraz z nim – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dlaczego zdecydowano się na wyodrębnienie święta dedykowanego tej specyficznej odmianie literatury? Jakie przesłanie ono ze sobą niesie? I co ma z nim wspólnego autor „Brzydkiego kaczątka” i „Małej syrenki”, słynny na całym świecie Hans Christian Andersen? Przy okazji podpowiadamy, jak zorganizować dzieciom niezapomnianą zabawę w tym wyjątkowym dniu, połączoną z czymś pożytecznym i rozwijającym. A zatem – do dzieła!

Światowy Dzień Książki dla Dzieci – święto młodego czytelnika

Ten wyjątkowy dzień poświęcony dzieciom i adresowanym do niech publikacjom znany jest pod wieloma nazwami. Rodzice oraz osoby zawodowo związane z książkami słyszały zapewne o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, Światowym Dniu Książki dla Dzieci albo po prostu Dniu Książki Dziecięcej. Wszystkie te nazwy odnoszą się do czytelniczego święta dla najmłodszych, które obchodzimy co roku 2 kwietnia. Instytucją, która doprowadziła do jego ustanowienia, jest Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych, znana szerzej w Polsce pod skrótowcem IBBY (ang. International Board on Books for Young People). Co roku inna sekcja krajowa tej organizacji odpowiada za przygotowanie tematycznego plakatu wydarzenia oraz opracowanie listu adresowanego do dzieci z całego świata.

 

Zastanawialiście się może, co łączy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i autora baśni, Hansa Christiana Andersena? Nie chodzi tylko o najpiękniejszą literaturę dziecięcą – okazuje się, że dzień obchodzenia corocznego święta nie jest wcale przypadkowy. To właśnie wtedy urodził się słynny duński baśniopisarz, który sporą część swojej twórczości poświęcił właśnie najmłodszym czytelnikom. Aby uhonorować jego wkład w rozwój piśmiennictwa dla dzieci, jego urodziny obchodzone są teraz uroczyście w najodleglejszych zakątkach świata.


Jaki cel przyświeca obchodom Światowego Dnia Książki dla Dzieci? Przede wszystkim chodzi o promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Umiejętność czytania nabywana jest jednak z wiekiem, dlatego w proces lektury w początkowych latach życia malucha najczęściej włączani są także rodzice, rodzeństwo i dalsza rodzina. Ma to wiele zalet – pozwala między innymi na spędzenie czasu razem w wartościowy i pożyteczny sposób buduje więzi, a przy okazji może stanowić całkiem wciągającą rozrywkę! Innym celem tego święta jest także popularyzacja wiedzy na temat literatury dziecięcej oraz autorów tekstów i ilustracji, które, jak doskonale wiemy, odgrywają ogromną rolę w odbiorze sporej części opowieści. Nie wiesz, co czytać dzieciom i jakimi zasadami kierować się przy wyborze odpowiedniej książki? Poszukaj informacji na ten temat na naszym blogu.

Dzień Książki dla Dzieci – garść pomysłów na udane świętowanie

Chcielibyście włączyć ten wyjątkowy dzień do kalendarza obchodzonych wydarzeń? A może po prostu szukacie sposobu na dostarczenie dzieciom niezapomnianych przeżyć? Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świetna okazja, żeby zainteresować młodsze i starsze maluchy czytaniem. Możecie na przykład zorganizować konkurs plastyczny na najpiękniejszy portret ulubionego bohatera książki dla dzieci. Albo poprosić uczestników o przygotowanie wizerunku jednej tylko postaci literackiej – to niesamowite, jak ze wspólnego dla wszystkich opisu słownego może narodzić się wiele różnych interpretacji wizualnych!

 

Możecie także na wzór czeski, w porozumieniu z zaprzyjaźnioną biblioteką lub domem kultury, urządzić tematyczny wieczór albo nocowanie, podczas którego dzieci będą mogły wspólnie czytać i słuchać czytanych książek. Wymaga to nieco więcej wysiłku, ale gra jest zdecydowanie warta świeczki. Warto urozmaicić je dodatkowo, na przykład organizując quiz wiedzy na temat wybranego dzieła lub cyklu. Nagrodą mogą być oczywiście bohaterki tego dnia, czyli… książki dla dzieci!

 

A co powiecie na zabawę taneczną, w której motywem przewodnim będzie znane wszystkim, książkowe uniwersum? Narnia, Hogwart, Dolina Muminków to tylko pierwsze z brzegu przykłady niepowtarzalnych światów wykreowanych przez piekielnie zdolnych autorów-wizjonerów świata przedstawionego. A może warto pójść o krok dalej i głównym punktem wieczoru uczynić konkurs na najpiękniejsze przebranie za jednego z bohaterów literackich? 

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to także doskonała okazja aby ćwiczyć nie tylko zdolność czytania, ale i umiejętności pisarskie naszych pociech. Możemy poprosić je na przykład o dopisanie ostatniego rozdziału ulubionej książki lub stworzenie alternatywnego zakończenia wybranej opowieści. Nic tak nie rozwija wyobraźni naszych maluchów, jak tego typu praca twórcza. To także świetna okazja do podjęcia głębszej dyskusji z dzieckiem, poznanie jego punktu widzenia i przekonanie się, czy odbiera zapisane w książce słowa w taki sam sposób, jak dorośli ludzie. Takie rozmowy potrafią być dla rodziców prawdziwym zaskoczeniem!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania