24 marca 2023
Światowy dzień książki - kiedy go obchodzimy?

Światowy dzień książki - kiedy go obchodzimy?

Dane statystyczne zbierane co roku przez Główny Urząd Statystyczny oraz organizacje związane z czytelnictwem udowadniają, że czytanie niestety nie jest ulubioną rozrywką Polaków. Właśnie dlatego szczególnie ważne są wszelkie wydarzenia promujące czytelnictwo i zachęcające do szukania swojego własnego gustu literackiego. Warto wiedzieć, że mamy okazje, które nas do tego zachęcają! Międzynarodowy Dzień Książki jest na pewno jedną z nich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Międzynarodowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Jego data jest niezmienna i przypada 23 kwietnia każdego roku (jedyny wyjątek stanowią Wielka Brytania i Irlandia, gdzie takie święto jest ruchome i obchodzone w pierwszy czwartek marca). Pierwszym krajem, który obchodził takie wydarzenie, była Hiszpania, gdzie od 1930 roku święto książki zostało połączone z obchodami patrona kraju, św. Jerzego. Mężczyźni zgodnie z tradycją dają kobietom róże, a one mogą odwdzięczyć się właśnie książkami. 

 

Międzynarodowe obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich mają na celu promowanie czytelnictwa i wiedzy o literaturze. Dużo miejsca poświęca się także na edukowanie czytelników i autorów w kwestii praw autorskich. Dodatkową atrakcją jest także wybieranie co roku miasta, które staje się Światową Stolicą Książki i na rok zobowiązuje się do organizowania różnorodnych wydarzeń związanych z literaturą oraz różnymi jej powiązaniami z teatrem czy przemysłem filmowym. Do tego miana mogą pretendować wszystkie miejscowości, które mają przygotowany kompleksowy plan promocji literatury, a laureat dostaje wsparcie w organizacji tego typu przedsięwzięcia. W Polsce tytuł Światowej Stolicy Książki uzyskał Wrocław w 2016 roku i jak dotąd jako jedyne polskie miasto doczekał się takiego wyróżnienia. Warto dodać, że w tym samym roku Wrocław uzyskał również tytuł Europejskiej Stolicy Kultury!

 

Data Światowego Dnia Książki nie jest przypadkowa. Nawiązuje do daty urodzenia lub śmierci ważnych osób w dziedzinie literatury, które wtedy nastapiły: Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepha Pla, Manuela Mejía Vallejo, Miguela de Cervantesa, Incy Garcilaso de la Vegi oraz Williama Szekspira

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki przez lokalne placówki związane z czytelnictwem organizowane są konkursy i zabawy dla dzieci oraz spotkania dla dorosłych czytelników. Sprawdź, czy z okazji tego wydarzenia w twoim mieście nie odbywają się przypadkiem ciekawe spotkania z autorami albo promocje nowych książek! Ponadto często przyłączają się do tego szkoły i przedszkola przygotowujące dla dzieci specjalne występy i dodatkowe atrakcje.

Dzień Miłośników Książek

Światowy Dzień Książki to nie jedyna okazja do celebrowania swojej pasji przez zapalonych czytelników! Światowy Dzień Miłośników Książek to kolejne święto literatury, obchodzone 9 sierpnia każdego roku. Nie wiadomo, kto je zapoczątkował ani kiedy odbyło się po raz pierwszy, ale osoby próbujące tego dociec stawiają na 2004 rok. Prawdziwą popularność zyskało trzy lata później, kiedy coraz więcej krajów zaczęło się do niego przyłączać. Od 2012 roku już oficjalnie możemy mówić o obchodach takiego wydarzenia.

 

Założenia są takie same, jak w przypadku Światowego Dnia Książki. Warto wtedy odwiedzić lokalną bibliotekę oraz Kluby Czytelnicze i cieszyć się razem z innymi czytelnikami wydarzeniami i specjalnymi atrakcjami przygotowanymi przez te placówki. W wielu miejscach można spotkać się z abolicją dla osób, które przynoszą zagubioną książkę z biblioteki i mogą oddać ją bez płacenia kary. Pokazują też, jak polubić czytanie książek. Wychodzenie z różnymi inicjatywami ze strony bibliotek i wydawnictw, które często organizują w tym czasie specjalne rabaty, to świetny sposób, żeby zwiększać grono czytelników w Polsce. To także dobra okazja do promowania nowoczesnych (nie zawsze powszechnych) form czytelnictwa, jak audiobooki czy platformy i księgarnie internetowe.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Od 2001 roku mamy kolejne święto poświęcone czytaniu. Tym razem skierowane jest ono bezpośrednio do dzieci, Obchodzone jest 29 września, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci. W Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania organizowane są specjalne wydarzenia dla najmłodszych, podczas których dorośli: nauczyciele, bibliotekarze, strażacy, aktorzy czytają im na głos ciekawe książki i bajki. Odbywają się także pokazy pracy bibliotekarzy i wydawców, a dzieci zachęcane są do mówienia o swoich ulubionych książkach i bohaterach literackich. Głośne czytanie to sposób na wartościowe spędzanie czasu ze swoimi dziećmi, wnukami czy młodszym rodzeństwem. Dziecko przyzwyczajone do czytania rozszerza swoją wiedzę i zyskuje kreatywny sposób na odpoczynek!

 

Skoro już o głośnym czytaniu mowa, warto wspomnieć, że w Polsce pojawiają się także inne tego typu inicjatywy, jak na przykład Światowy Dzień Czytania Tolkiena 25 marca oraz wydarzenia związane z Patronami Roku.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 25 823 477 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji