24 lipca 2022
Fanfiction - co to jest?

Fanfiction - co to jest?

6 min

Chyba każdy czytelnik, widz lub gracz zna uczucie, które pojawia się po przeczytaniu ostatniego tomu z książkowej serii, obejrzeniu finałowego odcinka serialu albo przejściu końcowego epizodu w grze… Przebywając dłuższy czas w rozbudowanych światach, wykreowanych przez twórców z pomocą niczym nieskrępowanej wyobraźni, trudno nie doświadczyć pewnego rodzaju pustki, kiedy przygodę z utworem mamy już za sobą. Czy (poza powtórną lekturą, seansem, rozgrywką) istnieje na to jakieś lekarstwo? Zapraszamy do świata fanfiction, czyli niezwykle ostatnio popularnych fanfików.

Fanfik, fanfiction - co to jest?

Fanfiction to utwór literacki stworzony przez fanów, który powstał na kanwie powieści, opowiadania, komiksu, serialu, filmu lub gry komputerowej. Możemy spotkać się także z jego nazwą z użyciem rozdzielnej pisowni: fan fiction lub określeniami skróconymi: fanfik, fanfic. W fanfiction najczęściej pojawiają się bohaterowie znani z oryginalnego utworu, często jednak spotykamy w nich także postaci wykreowane przez fanów od podstaw. Mogą być oni osadzeni w świecie znanym z ich literackich/filmowych/serialowych pierwowzorów lub wręcz przeciwnie – wrzuceni w zupełnie odmienne realia. Specyficzny rodzaj fanfiction stanowią teksty, które opisują zmyślone przygody realnych, znanych postaci, np. muzyków lub aktorów.

Fanfiction może stanowić kontynuację oryginalnego dzieła (tzw. sequel), ale także opisywać wydarzenia rozgrywające się rozpoczęciem jego fabuły (prequel). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opowiedzieć w fanfiku alternatywną wersję wydarzeń ukazanych w pierwowzorze albo ukazać je z perspektywy innego bohatera, stosując narrację personalną. Można także rozwinąć wątki, które autor w oryginale zaledwie zarysował. Niektóre ambitne fanfiki to crossovery, czyli teksty skupiające bohaterów z różnych, niezwiązanych ze sobą utworów w jednym wspólnym świecie przedstawionym.

Które książki są podstawą dla fanfiction?

Chociaż fanfiki mogą być tworzone na podstawie seriali, filmów czy gier komputerowych, najczęściej tworzone są jednak wokół powieści. Fani szczególnie szukają inspiracji w wielotomowych książkach fantasy lub science fiction o rozbudowanej, intrygującej fabule, w których świat przedstawiony funkcjonuje na zupełnie innych zasadach niż w naszej rzeczywistości, co pozwala puścić wodze fantazji i zachęca do twórczej interpretacji. Równie popularne są romanse – w opartych na nich fanfikach można na nowo opowiedzieć historię zakochanych, zmienić jej zakończenie lub nawet obiekt uczuć głównego bohatera. Popularne są także fanfiki utrzymane w konwencji grozy lub parodii.

Niektóre dzieła są szczególnie popularne wśród twórców fanfiction. W internecie nie brakuje amatorskich opowiadań, w których wydarzenia rozgrywają się w świecie Harry’ego Pottera, wykreowanym przez J.K. Rowling lub w Śródziemiu, które poznaliśmy dzięki kultowej serii „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Bez problemu znajdziemy w sieci także utwory stworzone przez wielbicieli skomplikowanej relacji miłosnej Belli i Edwarda z sagi „Zmierzch” oraz niebezpiecznych przygód Katniss Everdeen, bohaterki serii Igrzyska Śmierci, stworzonej przez Suzanne Collins.

Zdarza się, że fanfiction osiąga tak dużą popularność, że staje się odrębnym i samodzielnym utworem literackim. Tak stało się w przypadku serii „After”, opowiadającej o pogmatwanym uczuciu nastoletnich bohaterów: Tessy i Hardina. Jej autorka, Anna Todd, początkowo opisywała ich przygody na platformie internetowej, inspirując się postacią jednego z członków popularnego zespołu muzycznego One Direction. Z czasem opisywana przez nią historia nabrała znacznego rozgłosu i przykuła uwagę wydawnictwa, co skutkowało publikacją serii książkowych bestsellerów, z których część doczekała się już ekranizacji filmowych. Warto zauważyć, że w tym przypadku luźną inspiracją do powstania fanfiction była osoba, a nie inne dzieło literackie, co pozwoliło uniknąć naruszeń prawa autorskiego.

Praktyczne wskazówki, jak napisać fanfiction

Chociaż pewna doza amatorskości jest nieodłączną cechą fanfików i nadaje im swoistego uroku, naprawdę warto przygotować się do tworzenia ich w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z pierwowzorem – w końcu adresatami twojego fanfiction są osoby, które podobnie jak ty są fanami opisywanego uniwersum i bez problemu dostrzegą wszelkie pomyłki i nieścisłości. Aby tego uniknąć, warto przeczytać daną książkę lub obejrzeć serial więcej niż jeden raz. Możesz także sięgnąć po ogólne wskazówki, jak napisać opowiadanie – fanfiki to często krótkie formy, przypominające właśnie ten gatunek literacki.

Chcesz napisać naprawdę dobre fanfiction? Zastanów się, co w pierwowzorze najbardziej cię zaintrygowało. Może będzie to jakaś niejednoznaczna relacja pomiędzy bohaterami, a może nietypowy wątek, który został przez autora zaledwie lekko zasygnalizowany i aż prosi się o rozwinięcie? Skup się na takich elementach. Pamiętaj, że nie musisz przypominać wszystkich zasad rządzących światem przedstawionym – zarówno ty, jak i twoi czytelnicy znają je doskonale. Unikaj tworzenia bohaterów jednoznacznie złych lub dobrych, a postaw na postaci wewnętrznie skomplikowane i noszące w sobie pewną tajemnicę.

Stworzone przez siebie fanfiction możesz zamieszczać na specjalnie do tego przeznaczonych stronach internetowych. Wiele fanfików publikowanych jest także na osobistych blogach lub tematycznych forach poświęconych oryginalnym utworom. Pamiętaj, że jeśli upublicznisz swoje dzieło, będą do niego mieli dostęp inni czytelnicy. Zadbaj więc o jego wysoki poziom językowy i merytoryczny oraz wystrzegaj się błędów, zwłaszcza ortograficznych. Jeśli zapewnisz możliwość komentowania swojego utworu, musisz być przygotowany na spotkanie z krytyką. Jeśli ma ona charakter konstruktywny, warto ją rozważyć i wziąć pod uwagę przy pisaniu kolejnego utworu. Nie zniechęcaj się przy pierwszych krytycznych komentarzach! Tworzenie fanfiction to wspaniała przygoda i świetny trening, od którego zaczynało wielu uznanych współczesnych pisarzy.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji